Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/filtr-paliwa-do-bmw-e39-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12745/ 2018-12-17 09:57:27.000000

Filtr paliwa do BMW E39 - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Regularna wymiana filtrów paliwa jest istotna w każdym samochodzie – niezależnie od tego, czy dysponuje on silnikiem benzynowym czy dieslowym. Jak często należy to robić? I jak wybrać odpowiedni filtr? Tymi kwestiami zajmiemy się w poniższym tekście.

W sieci wiele można przeczytać o tym, jak ważne są rozmaite filtry w aucie. Ich zadanie związane jest z zatrzymywaniem rozmaitych zanieczyszczeń, by te nie przedostawały się do mieszanki paliwowej, kabiny czy też oleju. Filtr paliwa pełni tu szczególnie ważną funkcję, gdyż to od niego w dużej mierze zależy to, w jakich warunkach będzie pracował silnik.

Filtr paliwa – do czego służy?

Zadaniem omawianego elementu jest filtrowanie paliwa, tak aby zostało pozbawione wszelkiego rodzaju zabrudzeń – pyłu, kurzu, piasku, drobinek rdzy, opiłek metalu etc. Filtry paliwa w silnikach dieslowych chronią również przed gromadzeniem się wody.

Wszystko to jest szalenie istotne dla ochrony silnika i jego prawidłowej pracy. Jeśli bowiem filtr nie jest skuteczny, poszczególne elementy jednostki napędowej mogą ulec korozji lub zniszczeniu, co oczywiście przełoży się na kondycję całego silnika. Biorąc to pod uwagę, nie możemy dopuścić, aby filtr uległ zapchaniu, jego regularna wymiana jest konieczna.

Filtr paliwa – jaka firma?

Zanim przejdziemy do wskazywania, które produkty są godne polecenia, warto skupić się na chwilę na producentach odpowiedzialnych za ich przygotowanie. Odradzamy decydowanie się na tanie podróbki, wykonane przez nieznane firmy. Tego typu filtry kosztują mało, jednak w większości przypadków jakość ich wykonania znacznie odbiega od przyjętych standardów.

Bardzo często wynika to z użycia nieodpowiednich materiałów filtrujących, które nie radzą sobie z podstawowymi zadaniami. W efekcie czego, taki filtr bardzo szybko ulega zużyciu, a my będziemy zmuszeni znów szukać nowego.

Filtr paliwa do BMW E39 – jak wybrać?

Szukając produktu do konkretnego samochodu (w tym przypadku BMW), warto decydować się na modele oryginalne i dedykowane. Podobnie jak w przypadku wielu części zamiennych, także w przypadku filtrów paliwa zyskujemy pewność, że jakość ich wykonania będzie co najmniej zadowalająca, a zastosowane tworzywa filtrujące pozwolą na skuteczne zatrzymywanie wszelkich zabrudzeń.

Części tego typu będą co prawda nieco droższe, jednak w zamian otrzymujemy stosowną jakość. Wszystko to sprawia, że szukając filtra, warto podać konkretny typ samochodu lub rodzaj silnika. Biorąc to wszystko pod uwagę, na rynku możemy znaleźć między innymi:

  • filtr paliwa bmw E39 530d
  • filtr paliwa bmw E39 528i
  • filtr paliwa bmw E39 525 TDS
  • filtr paliwa bmw E39 530i
  • filtr paliwa bmw e39 540i
  • filtr paliwa bmw E39 M54
  • filtr paliwa bmw E39 2.8
  • filtr paliwa bmw E39 2.5 TDS
  • filtr paliwa bmw E39 2.0 benzyna

Tak bogaty wybór pozwala w sposób odpowiedni dobrać konkretne rozwiązania do naszych potrzeb. Co jednak w sytuacji, gdy nie chcemy lub nie możemy kupić oryginalnych filtrów paliwa? Musimy zdać się na zamienniki. W wielu przypadkach gwarantują one jakość zbliżoną do produktów oryginalnych, jednak oferowane są również wspomniane już tanie podróbki, które ze skuteczną filtracją nie mają zbyt wiele wspólnego.

Mając to wszystko na uwadze, należy celować w produkty przygotowane przez renomowane firmy, cieszące się dobrą opinią wśród użytkowników. Przed wyborem konkretnego filtra, warto prześledzić opinie innych kierowców, którzy często wskazują na wszelkie mocne strony danego produktu oraz ewentualne mankamenty. Pozwoli to wyeliminować wyroby, od których należy trzymać się z daleka.

Filtra paliwa do silników dieslowych – jak wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku tego typu aut filtry blokują nie tylko gromadzące się zabrudzenia, ale również nadmiar wody, który może przedostawać się do mieszanki paliwowej. Mając to na uwadze, wielu ekspertów zaleca, by filtr wymieniać przed każdą zimą.

Na rynku dostępne są jednak rozwiązania o dłuższej żywotności. Wszystko dzięki dodatkowym rozwiązaniom, między innymi w postaci podgrzewaczy, które nie dopuszczają do zamarznięcia wody w filtrze. Dodać do tego możemy również czujniki informujące o obecności wody w układzie oraz specjalne korki, dzięki którym możliwe jest szybkie pozbycie się nadmiaru wody w filtrze.

Filtr paliwa do BMW E39 – kiedy wymiana?

Skoro wiemy już, w jaki sposób szukać odpowiednich filtrów paliwa, możemy przejść do procesu ich wymiany. Oczywiście w każdym samochodzie trzeba się za to brać w innych odstępach czasu – potrzebne informacje znajdziemy w instrukcji pojazdu.

Specjaliści zalecają jednak, aby filtr paliwa wymieniany był po przejechaniu od 15 do 50 tysięcy kilometrów. Tyle przeważnie wystarczy, aby nagromadzone zabrudzenia zużyły tę część. Wiele zależy jednak od eksploatacji samochodu, a także od warunków, w których przychodzi nam jeździć. Czasem bowiem przyjęty limit może okazać zbyt odległy.

Najlepiej oceniać to poprzez analizę zachowania silnika samochodowego. Warto podkreślić, ze zapchany filtr przekłada się na zmniejszenie mocy jednostki napędowej, a także większe spalanie. Jeśli więc zauważymy takie objawy, może to oznaczać, że filtr musi zostać wymieniony. To samo tyczy się nieprzyjemnego zapachu oleju, trudności uruchomienia samochodu czy też nieregularnej pracy silnika.

Filtr paliwa do BMW E39 – jak wymienić?

Choć objawy zapchanego filtra mogą okazać się bardzo uciążliwe, sama jego wymiana nie powinna sprawić nam zbyt wielu problemów. W większości pojazdów procedura ta przeprowadzana jest w ten sam sposób.

Na początek należy zlokalizować filtr, który znajduje się pod samochodem – najlepiej skorzystać z kanału lub specjalnego podnośnika. Jego demontaż polega na ściągnięciu mocowania oraz przewodów paliwowych, z których może cieknąć, dlatego warto podłożyć miskę lub specjalny pojemnik. To wystarczy, aby filtr mógł zostać ściągnięty. Na jego miejsce zakładamy nowy, a następnie podpinamy przewody i zakładamy mocowanie.

Na koniec pozostaje nam już tylko uruchomienie silnika. Na początku jego praca może być nieregularna, jednak szybko powinna wrócić do normy.

Filtr paliwa do BMW E39 – jaki najlepszy?

Mając na uwadze rolę filtrów paliwowych, a także wszelkie objawy zapchania, powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, iż niezbędny jest zakup części odpowiedniej jakości. Najlepszym wyborem okażą się modele oryginalne lub zamienniki wykonane przez uznanych producentów. Daje to gwarancje, że cały układ będzie funkcjonował w sposób prawidłowy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)