Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/filtr-paliwa-do-mondeo-mk3-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12747/ 2018-12-17 09:57:56.000000

Filtr paliwa do Mondeo Mk3 - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Ford Mondeo Mk3 to nadal niezwykle popularny samochód osobowy, który często jest widoczny na polskich drogach. Żeby jednak służył przez długi czas, musi być odpowiednio konserwowany. Dotyczy to także wymiany niezbędnych filtrów.

Jednym z najważniejszych jest filtr paliwa, który odpowiada za oczyszczanie mieszanki, która kierowana jest do wtryskiwaczy. Dzięki temu, jednostka napędowa nie tylko funkcjonuje w sposób odpowiedni, ale również jest chroniona przed ewentualnymi uszkodzeniami, a także mniej lub bardziej drobnymi awariami.

Wbrew pozorom, zagrożenie jest dość spore. Wystarczy sprawdzić, jakiego rodzaju zabrudzenia mogą przedostać się do silnika. Mowa tu nie tylko o kurzu, ale również drobinkach piasku, rdzy czy też opiłkach metalu. Jeśli filtr nie będzie funkcjonował w sposób odpowiedni, wszystkie te cząsteczki zostaną rozprowadzone po silniku, doprowadzając do uszkodzenia jego elementów.

Filtr paliwa nie spełnia swoich funkcji wówczas, gdy jest stary i zapchany. Wszystko to sprawia, że należy trzymać się zaleceń producenta i wymieniać go regularnie.

Filtr paliwa mondeo Mk3 - jak wybrać?

Skoro wiemy już, czym może grozić zaniechanie obowiązku regularnej wymiany filtra, możemy przejść do przedstawienia procesu jego zakupu. I choć na rynku dostępnych jest sporo rozwiązań, nie powinniśmy mieć większych problemów z tym, aby znaleźć właściwy model.

W pierwszej kolejności powinniśmy celować w oryginalne filtry, dedykowane konkretnym samochodom i jednostkom napędowym. Dają one pełną gwarancję, że korzystam z właściwego narzędzia, które zapewni sprawne działanie. Jak można znaleźć takie filtry? Najlepiej upewnić się, jaki silnik znajduje się w naszym pojeździe (istotna jest między innymi jego pojemność) i na tej podstawie szukać pasujących produktów. Biorąc to pod uwagę, wymienić możemy między innymi:

  • filtr paliwa do Mondeo Mk3 TDCI,
  • filtr paliwa Mondeo Mk3 1.8,
  • filtr paliwa Ford Mondeo Mk3 2.0 TDCI,
  • filtr paliwa Mondeo Mk3 1.8 SCI,
  • filtr paliwa Mondeo Mk3 2.5 V6.

Powodów, dla których warto decydować się na filtry oryginalne jest kilka. Wspomnieć należy przede wszystkim o wysokiej jakości wykonania takich elementów. Wyróżniają się one odpowiednim tworzywem filtrującym, które pozwoli na zatrzymanie wszystkich wspomnianych wcześniej zanieczyszczeń. Nie musimy więc obawiać się wydajność systemu filtrującego. Do tego dochodzi również wytrzymałość mechaniczna oraz odpowiednie dopasowanie do posiadanego modelu auta.

Jak łatwo jednak można się domyślić, w przypadki Mondeo Mk3 znalezienie oryginalnego filtra nie zawsze będzie proste, co sprawia, że musimy posługiwać się zamiennikami oraz produktami uniwersalnymi. Czy ich zakup to dobry pomysł? Tak, jeśli zdecydujemy się na produkty przygotowane przez uznane firmy, cieszące się odpowiednią marką na rynku.

Wielu kierowców za wszelką cenę szuka oszczędności, dlatego sporą popularnością cieszą się tanie podróbki, których jakość jest jednak daleka od zalecanej. W efekcie, taki filtr może okazać się nieskuteczny, co oczywiście odbije się na kondycji jednostki napędowej. Decydując się więc na zamiennik, należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy firma odpowiedzialna za jego przygotowania jest godna zaufania.

Filtr paliwa Mondeo Mk3 – jak często wymieniać?

Niestety, kierowcy często bagatelizują znaczenie omawianego elementu, a także wpływu zanieczyszczeń, które przedostają się do silnika przez zapchany lub niesprawny filtr. Przekłada się to na nietrzymanie się zaleceń producentów, którzy w instrukcji samochodu wskazują, jak często filtr paliwa powinien być wymieniany. Przeważnie proces ten należy zrealizować po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów. Oczywiście oznacza to, że w przypadku niektórych aut odbędzie się to szybciej, a w innych później. Wiele zależy bowiem od intensywności eksploatacji pojazdu.

Jak jednak wskazują specjaliści, filtr paliwa warto wymienić również przed okresem jesienno-zimowym, jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu z silnikiem dieslowym. Dlaczego? Ponieważ wtedy może odkładać się w nim woda, która zaburzy jego prawidłową pracę.

Filtr paliwa Mondeo Mk3 – wymiana

Procedura demontażu starego filtra i zakładania nowego nie jest specjalnie skomplikowana, dlatego będziemy w stanie wykonać ją własnoręcznie, bez konieczności angażowania specjalisty.

Wymianę najlepiej przeprowadzać na kanale lub przy użyciu specjalnego podnośnika, który zagwarantuje nam komfortowy dostęp do filtra, który znajduje się pod samochodem. Jego usunięcie polegać będzie na zdjęciu mocowania (przeważnie wystarczy odkręcić jedną lub dwie śrubki) i przewodów paliwowych. Warto pod nimi położyć miskę, by zebrać pozostałość paliwa.

Gdy stary filtr zostanie już usunięty, zakładamy na jego miejsce nowy, uważając, by został on ułożony w odpowiednim kierunku. Przeważnie oznaczenia na filtrze wskazują, w jaki sposób przepływa paliwo. Zakładamy przewody, wkręcamy mocowanie i gotowe. Na koniec pozostaje nam już tylko uruchomić samochód.

Filtr paliwa mondeo mk3 - jaki najlepszy? Jaka firma?

Jak już wspominaliśmy, największą skutecznością pracy będą wyróżniać się filtry oryginalne, a także te wykonane przez renomowane firmy, cieszący się sporym uznaniem na rynku. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie sprawdzić, na co się decydujemy i czy na pewno filtr ten pozwoli na skuteczną ochronę jednostki napędowej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)