Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/filtr-paliwa-do-motocykla-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12748/ 2018-12-17 09:58:11.000000

Filtr paliwa do motocykla - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Regularna wymiana filtrów paliwa w motocyklach to konieczność, jeśli chcemy liczyć na ich prawidłowe działanie. Na jaki jednak produkt warto się decydować i jak przeprowadzić procedurę wymiany?

O różnego rodzaju filtrach wiele mówi się w kontekście samochodów osobowych, jednak mają one ogromne znaczenie także w przypadku motocykli. Jeśli zaniechamy ich wymiany, może to doprowadzić do wystąpienia licznych usterek.

Filtr paliwa do motocykla - funkcje

Podobnie jak w przypadku każdego pojazdu, zadaniem omawianego filtra jest oczyszczanie paliwa z różnego rodzaju zabrudzeń, zanim przedostanie się ona do silnika. Do mieszanki przedostać może się między innymi kurz, drobinki rdzy, opiłki metalu i wiele innych zanieczyszczeń, które wpłynąć mogą na działanie silnika, zwłaszcza gdy gromadzą się od dłuższego czasu.

Wszystko to sprawia, że filtr należy wymieniać regularnie, oczywiście istnieje możliwość jego wyczyszczenia, jednak lepszym rozwiązaniem okaże się zakup nowego elementu. Jak często trzeba się na to decydować? Według zaleceń, filtr powinien być wymieniany po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów, jednak wpływ ma również intensywność eksploatacji pojazdu oraz wszelkie informacje zawarte w instrukcji.

Filtr paliwa do motocykla - jak wybrać?

Na rynku wiele jest produktów dedykowanym konkretnym pojazdom, dlatego nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem filtrów pasujących do naszego motocykla. Najważniejszy wybór związany jest jednak z tym, czy zdecydujemy się na model oryginalny czy też zamiennik.

Jaki filtr paliwa do motocykla okaże się najlepszy? W każdym przypadku będzie to produkt oryginalny. Gwarantuje on nie tylko odpowiednie dopasowanie, ale również bardzo wysoką jakość wykonania, co oczywiście przełoży się na jego skuteczne działanie. Jeżeli zależy nam jednak na oszczędnościach, możemy pokusić się o zakup zamiennika.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy celować w produkty najtańsze. Jest to niewskazane, gdyż tego typu filtry przeważnie są wykonywane z kiepskiej jakości tworzyw. Sama ilość materiału filtrującego jest niewielka, przez co różnego rodzaju drobinki i tak przedostaną się do silnika. W efekcie czego, cała filtracja okaże się po prostu nieskuteczna.

Filtr paliwa do motocykla - jaka firma?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na filtr oryginalny czy zamiennik, powinniśmy kierować się renomą producenta odpowiedzialnego za jego przygotowanie. Jest to najlepsza gwarancja jakości (lub jej braku) wykonania tego elementu.

Warto kierować się opiniami innych użytkowników, którzy często dzielą się swoimi doświadczeniami, a także wskazują, czy konkretny filtr rzeczywiście spełnia swoje funkcje.

Wymiana filtra paliwa do motocykla

Jak już wspominaliśmy, regularna wymiana filtrów paliwa to konieczność. Warto w tym miejscu podkreślić, że sam proces nie jest specjalnie skomplikowany, dlatego powinniśmy sobie z nim poradzić nawet wtedy, gdy nie posiadamy zbyt obszernej wiedzy na temat budowy motocykli.

Gdy filtr zostanie przez nas zlokalizowany, musimy zająć się zdemontowaniem jego osłony. Zazwyczaj związane jest to z odkręceniem jednej śrubki. Następnie należy usunąć przewody paliwowe – podczas ich odpinania, warto podstawić pojemnik na wyciekające paliwo. Po tej czynności filtr może zostać usunięty, a na jego miejscu założony nowy. Musimy uważać, by zamontować go w odpowiednim kierunku. Po założeniu filtra podpinamy przewody paliwowe i zakładamy blokadę. Możemy w końcu uruchomić silnik.

Filtr paliwa w motorze - czy warto wymieniać?

Nie powinniśmy w ogóle zastanawiać się, czy warto wymieniać stary filtr na nowy – jest to bowiem absolutna konieczność. Zapchany element nie będzie w stanie skutecznie chronić silnika przed wpływem różnego rodzaju zanieczyszczeń, co najpierw może doprowadzić do osłabienia jego mocy, a następnie do poważnej usterki.

Zakup filtra paliwa nie jest specjalnie kosztowny (zwłaszcza zamiennika), a jego wymiana jest prosta i stosunkowo krótka. Wszystko to sprawia, że nie powinniśmy bagatelizować tego obowiązku. Dzięki temu silnik naszego motocykla będzie służył nam znacznie dłużej.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)