Udostępnij
Skomentuj

Filtr paliwa do Passata - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Jednym z najważniejszych elementów budowy samochodu, który musi być regularnie wymieniany, jest filtr paliwa.

Jeśli zostanie zapchany, do jednostki napędowej zaczną przedostawać się liczne zabrudzenia, co może doprowadzić do uszkodzenia niektórych elementów. Jest to groźne zwłaszcza w przypadku silników dieslowych, w których filtr odpowiada między innymi za blokowanie wody, która doprowadziłaby do korozji silnika. Do pozostałych zadań filtra (także w silnikach benzynowych) należy filtracja paliwa z rozmaitych zanieczyszczeń. Mowa tu chociażby o pyle, kurzu, opiłkach metalu i drobinkach rdzy.

Ilość tego typu zabrudzeń jest naprawdę spora, toteż nikogo nie powinien dziwić fakt, że filtr musi być regularnie wymieniany. W przeciwnym przypadku w pewnym momencie okaże się po prostu niesprawny, co oczywiście wpłynie na kondycję silnika.

Filtr paliwa - jaki najlepszy?

Jak można się domyślić, produktów dostępnych na rynku jest naprawdę dużo, dlatego często trudno zdecydować, który dokładnie model okaże się najlepszy. Zanim jednak przejdziemy do wyjaśniania tej jakże ważnej kwestii, warto podkreślić, że na rynku dostępne są dwa rodzaje filtrów paliwa.

Pierwszy tworzony jest dla silników benzynowych. Taki filtr zabezpiecza silnik przed przedostawaniem się do niego drobinek kurzu, pyłu czy też rdzy. Osobną kategorię tworzą jednak filtry do silników dieslowych, które blokują również wodę.

Filtr paliwa do Passata – kiedy wymiana?

Przechodzimy do niezwykle ważnej kwestii, której nie możemy w żaden sposób bagatelizować. Nie jest bowiem tak, że filtr wymieniamy wtedy, gdy sobie o tym przypomnimy. Długotrwała jazda na zapchanym filtrze może skończyć się poważną awarią, której usunięcie okaże się bardzo kosztowne, znacznie droższe niż cena pojedynczego filtra.

Wszystko to sprawia, że warto kierować się zaleceniami producenta, który w instrukcji pojazdu powinien wskazać, co jaki czas należy filtr wymieniać. W przypadku Passata, a także wielu innych modeli aut, granica wynosi od 15 do nawet 50 tysięcy kilometrów. Wiele zależy bowiem od intensywności eksploatacji samochodu, a także warunków, w jakich się zazwyczaj poruszamy.

Wszystko to sprawia, że warto monitorować stan filtra, a także przyglądać się temu, w jaki sposób pracuje silnik. Pozwoli nam to bowiem wykryć objawy wskazujące, że filtr jest zapchany. O czym dokładnie jest mowa? Wspomnieć należy przede wszystkim o nieregularnej pracy silnika, a także o obniżeniu jego mocy. Do tego wszystkiego dojść może również zwiększone spalanie, problemy z uruchomieniem silnika, a nawet wydobywanie się silnego, przykrego zapachu oleju.

Jeśli zauważymy te objawy, powinniśmy natychmiast przejść do wymiany filtra. Warto w tym miejscu podkreślić również fakt, że produkty przeznaczone do silników dieslowych wyróżniają się nieco inną specyfiką. Ze względu na fakt, iż chronią one silnik przed przedostawaniem się do niego wody, filtr należy wymienić jeszcze przed okresem jesienno-zimowym, dzięki czemu możemy mieć pewność, że w jego wnętrzu nie nagromadzi się nadmiar wody.

Filtr paliwa - jak wybrać?

Na rynku dostępne są również produkty, które przeciwdziałają trudnościom związanym z gromadzeniem się wody. Mowa tu przede wszystkim o filtrach z podgrzewaczami, które nie dopuszczają do zamarzania wody, a także osadzanie się parafiny.

Filtr paliwa z podgrzewaczem to jednak niejedyny produkt, na który warto zwrócić uwagę. Niektóre filtry są wyposażane również w czujniki informujące o pojawieniu się wody, a także specjalne korki, które pozwalają na usunięcie nadmiaru wody. Dzięki temu filtr nie musimy być wymieniany tak często.

Niezależnie od tego, czy szukamy produktu do silników benzynowych czy dieslowych, musimy pamiętać o jednej niezwykle ważnej kwestii. Najlepiej sprawdzą się filtry oryginalne, przygotowane do konkretnych modeli pojazdów. Są one bowiem niejako gwarancją wysokiej jakości wykonania oraz użycia odpowiednich materiałów filtrujących. Dzięki temu otrzymujemy produkt, który spełni wszystkie stawiane przed nim zadanie. Do tego dochodzi również odpowiednie dopasowanie do samochodu.

Jak wiadomo, Volkswagen Passat występuje na rynku w wielu wersjach, dlatego przed dokonaniem zakupu, warto dokładnie określić model auta oraz pojemność i typ silnika. Biorąc to pod uwagę, możemy wymienić między innymi:

  • filtr paliwa do Passata B5
  • filtr paliwa do Passata B6
  • filtr paliwa Passata B7 2.0 tdi
  • filtr paliwa do Passata B3
  • filtr paliwa do Passata B4

Filtr paliwa do Passata – jaka firma?

Należy pamiętać, że oryginalne części będą drogie, a dostęp do nich nie zawsze tak powszechny, jak mogło nam się wydawać. W związku tym, czasem pojawi się konieczność skorzystania z zamiennika.

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów, które oferują jakość wykonania niemniejszą niż filtry oryginalne. Znaleźć możemy również tanie podróbki – należy omijać je z daleka. Dlaczego? Ponieważ zastosowane w nich materiały filtrujące przeważnie okazują się niewystarczające, by zapewnić skuteczną ochronę silnika. Zanim więc zdecydujemy się na zamiennik filtra, powinniśmy zapoznać się z renomą producenta odpowiedzialnego za jego przygotowanie.

Filtr paliwa do Passata – jak wymienić?

Procedura usuwania starego filtra i zakładania nowego jest bardzo prosta, dlatego możemy wykonać ją na własną rękę. Prace zdecydowanie ułatwi nam kanał, jeśli jednak nie mamy do niego dostępu, możemy skorzystać z podnośnika.

Po zlokalizowani filtra, musimy zająć się usunięciem mocowania (konieczne okaże się odkręcenie śrubki lub śrubek), a także przewodów paliwowych. Przydatna okaże się miska, do której trafi pozostałość paliwa. Wszystko to pozwoli nam na demontaż starego filtra i założenie nowego. Następnie montujemy przewody, przykręcamy mocowanie i uruchamiamy samochód.

Jak widać, całość jest dość łatwa i nie powinna zając nam zbyt wiele czasu. Tym bardziej nie należy bagatelizować obowiązku wymiany filtra paliwa. Pamiętajmy, że ma on ogromny wpływ na to, w jakich warunkach będzie funkcjonował silnik. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia bądź woda mogą doprowadzić do uszkodzenia niektórych elementów jego budowy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.