Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/filtr-paliwa-do-skutera-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12753/ 2018-12-17 09:59:28.000000

Filtr paliwa do skutera - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Usuwanie powstałych zanieczyszczeń i filtracja płynów to najważniejsze zadania filtrów zamontowanych w różnego rodzaju pojazdach. Jednym z kluczowych elementów jest filtr paliwa, tyczy się to także skuterów.

Jak wiadomo, rodzaj, a także czystość mieszanki paliwowej w sposób znaczący wpływa na kondycję, wydajność i żywotność silnika. Jeśli wykorzystywane będzie paliwo o złych parametrach, dojść może do różnego rodzaju usterek, które znacząco skrócą żywotność silnika. To samo stać się może wówczas, gdy paliwo nie będzie skutecznie oczyszczane.

Zajmuje się tym oczywiście filtr paliwa, który zatrzymuje zabrudzenia, zanim mieszanka zostanie dostarczona do wtryskiwaczy.

Filtr paliwa do skutera - jak wybrać?

Jak można się domyślić, na rynku dostępny jest wiele rodzajów omawianego elementu. Podobnie jak w przypadku samochodów, także filtr paliwa do skutera występuje w odmianach bardzo tanich, które jednak wyróżniają się krótką żywotnością oraz mało wydajną pracą. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru, należy zwrócić uwagę na szereg ważnych kwestii.

Kwestią absolutnie najważniejszą jest to, czy mamy do czynienia z filtrem oryginalnym czy z podróbką. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem okaże się zakup oryginalnej części, która jednak może okazać się dość droga. Jeśli więc koniecznie chcemy poszukać oszczędności, możemy postawić na zamiennik, który jednak nie będzie pochodził z najniższej półki cenowej (najlepiej poprosić fachowca o wskazanie odpowiedniego modelu).

Najtańsze podróbki wyróżniają się bowiem słabej jakości materiałem filtrującym, przez co wspomniane wcześniej zanieczyszczenia nie są skutecznie zatrzymywane, a sam filtr wyróżnia się krótką żywotnością. W efekcie, dość szybko pojawi się konieczność zakupu nowej części. Należy również podkreślić, że filtry słabej jakości często przepuszczają drobinki rdzy, opiłki metalu i inne zabrudzenia, które prędzej czy później doprowadzą do różnego rodzaju usterek.

Jeżeli więc kupujemy zamienniki, decydujmy się na modele przygotowane przez sprawdzone, uznane firmy, które gwarantując co najmniej przyzwoitą jakość. Dobrym pomysłem okaże się analizę opinii wystawianych przez innych klientów, którzy mieli okazję skorzystać z interesującego nas filtra.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest wiele filtrów dedykowanych konkretnym modelom skuterów, dlatego nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego produktu. Niezależnie od tego, czy szukamy filtra paliwa do skutera 2T czy 4T.

Filtr paliwa do skutera - jaka firma?

Renoma producenta odpowiedzialnego za przygotowanie części również ma znaczenie, o czym wspominaliśmy wcześniej. Jeżeli chcecie mieć pewność, że filtr rzeczywiście spełni swoje zadania, a do tego jego żywotność okaże się co najmniej zadowalające, celujcie w modele przygotowane przez uznane firmy. Mowa tu zarówno o filtrach oryginalnych, jak i zamiennikach.

Filtr paliwa do skutera – wymiana

Podobne jak w przypadku samochodów osobowych, filtr paliwa powinien być w skuterze wymieniany regularnie, najlepiej po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której okaże się on zbyt zapchany lub po prostu zużyty, co przełoży się na jego skuteczność działania.

Sama procedura wymiany filtra nie jest trudna. Po jego zlokalizowaniu, musimy zdjąć specjalne mocowanie, które go podtrzymuje. Gdy będziemy mieć to już za sobą, możemy przejść do usuwania przewodów paliwowych (najlepiej skorzystać z kombinerek), co pozwoli nam zdjąć filtr. Na jego miejsce zakładamy nowy i podpinamy przewody, a na koniec przykręcamy blokadę. Na koniec pozostaje nam tylko uruchomić silnik.

Należy pamiętać o tym, aby filtr zakładać zgodnie z kierunkiem przepływu paliwa. Pomocne okażą się w tym oznaczenia na samym filtrze. Całość jest prosta i trwa dość krótko, toteż tym bardziej nie powinniśmy odwlekać wymiany filtra. Wspominane wcześniej zanieczyszczenia po pewnym czasie przełożą się na znacznie słabszą pracę silnika, mogą doprowadzić również do jego usterki. Wszystko to sprawia, że nie należy bagatelizować omówionej wyżej procedury.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)