Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-czytac-rozmiar-opon-co-warto-wiedziec/11628/ 2018-10-18 13:00:10.000000

Jak czytać rozmiar opon? Co warto wiedzieć?

Oznaczenia na oponach można łatwo odszyfrować. Jak je odczytać? Jak sprawdzić rozmiar opon?

Jak dobrać rozmiar opony do auta?

Rozmiar opony to jeden z kluczowych parametrów, który pozwoli dobrać optymalne ogumienie do samochodu. Zasada doboru opon do samochodu jest prosta – najlepiej kierować się zaleceniami producenta i wybierać rozmiar opon zgodny z oficjalną homologacją. Gdzie znaleźć informacje na temat tego, jakie opony do samochodu zaleca producent?

  • W instrukcji pojazdu.
  • Na klapce wlewu paliwa.

W tych dwóch miejscach można znaleźć wszelkie informacje na temat rozmiaru opon, jakich stosowanie zaleca producent. Najczęściej nie jest to jeden, konkretny rozmiar, ale zakres rozmiarów, w którym należy się zmieścić.

Opony do auta można dobrać również samodzielnie. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy odczytać oficjalnych informacji od producenta pojazdu, wystarczy skorzystać z jednego z wielu konfiguratorów opon, jakie znajdziemy w sieci. Po wpisaniu danych na temat pojazdu (marka samochodu, typ nadwozia, model pojazdu, pojemność silnika i generacja samochodu), konfigurator udostępni informacje na temat tego, jakie opony będą najlepszym wyborem, a jakie można zastosować wymiennie bez obniżenia poziomu bezpieczeństwa na drodze.

Czy rozmiar opon ma znaczenie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – rozmiar opon to bardzo ważna kwestia, gdyż niewłaściwie dobrane opony mogą pogarszać komfort jazdy albo nawet obniżać poziom bezpieczeństwa na drodze i to nawet wówczas, gdy ich bieżnik, żywotność oraz inne parametry są odpowiednie.

Jak sprawdzić rozmiar opony?

Jeszcze jednym sposobem na przekonanie się, po jakie opony można sięgnąć, jest odczytanie parametrów z użytkowanych opon. Jest to dobra metoda doboru opon, ale tylko pod warunkiem, że mamy pewność, iż użytkowane opony faktycznie są zgodne z oficjalnymi zaleceniami producenta.

By sprawdzić rozmiar użytkowanych opon, należy odczytać symbole, jakie się na nich znajdują. Interesuje nas ciąg liczbowo-literowy, który powinien być widoczny na boku opony.

Przykładowe oznaczenie:

205/55 R16

To właśnie zakodowane dane na temat rozmiaru opon. Jak sprawdzić, jaki rozmiar opon kryje się pod tym oznaczeniem?

  • 205 - pierwsza liczba w ciągu znaków to szerokość opony wyrażona w milimetrach. 55 – druga liczba w ciągu znaków określa profil opony, czyli wysokość opony. Parametr ten nie jest podawany w konkretnych jednostkach miary, ale jest to procentowy stosunek wysokości do szerokości opony.
  • R16 – to średnica felgi wyrażona w calach.

Średnica zewnętrzna opony

Średnica zewnętrzna opony to dodatkowy parametr, który pozwoli dobrać odpowiednie opony do samochodu. Niezbyt często zwraca się na niego uwagę, gdyż jest przydatny w określonych sytuacjach ­– na przykład wówczas, gdy z opon dotychczasowych przechodzi się na zamienniki albo wówczas, gdy zmienia się rozmiar felg.

Normy stosowania opon

Wybierając opony do samochodu, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że każda opona musi spełniać określone normy, gdy jest wypuszczana na rynek, ale inne normy mogą dotyczyć opon przeznaczonych na rynek amerykański, a inne opon na rynek europejski.

Europejskie normy zostały poddane normalizacji, by ułatwić producentom przygotowywanie produktów oraz znakowanie ich, a konsumentom ułatwić wybór i świadome dokonywanie zakupów. Za standaryzację oraz znormalizowanie rozmiaru opon odpowiada w Europie organizacja E. T. R. T. O.

Dlaczego normalizacja rozmiarów opon jest ważnym ułatwieniem? Dzięki temu możliwe jest stosowanie opon do jednego pojazdu od wielu różnych producentów. Odkąd rozpoczęła się normalizacja rozmiarów opon, zmniejszyła się liczba typów i rozmiarów opon na rynku, co korzystnie wpłynęło na dostępność opon znormalizowanych.

Szerokość opony a cyfra “5”

Wiele osób zwraca uwagę na to, że szerokości opon kończą się cyfrą „5”. Czy szerokość opony zawsze kończy się cyfrą „5”? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, a taki stan rzeczy wynika z faktu, iż minimalna szerokość opon wynosi 95 mm, a następnie wzrasta skokowo co 10 mm. 

Systemy rozmiarów opon

Odczytywanie rozmiaru opony jest tak łatwe, dzięki temu, że obecnie stosowane są zaledwie dwa systemy określania rozmiaru opon. W podanym już wcześniej przykładzie (205/55 R16) mamy do czynienia z systemem eurometrycznym.

  • System eurometryczny – europejski system metryczny, który obowiązuje nie tylko w Europie. Przykładowy zapis rozmiaru opony w tym systemie to: 205/55 R16.
  • System p-metryczny – system amerykański, który wprowadzono w 1977 roku. Przykładowy zapis rozmiaru opony w tym systemie to: P205/70 R14.

Oba systemy są ze sobą kompatybilne, a litera „P” na początku oznaczenia w systemie p-metrycznym oznacza, że opona jest przeznaczona do użytku w samochodzie osobowym.

Imperialne rozmiary opon

W dawnych latach można było spotkać się również z imprerialnymi oznaczeniami rozmiarów opon. Rozmiary były wówczas wyrażane w calach lub w ciągach literowo-liczbowych. Dziś oznaczenia imperialne stosuje się wyłącznie w odniesieniu do samochodów historycznych.

Przykładowe oznaczenie rozmiaru opony w systemie imperialnym: 6x15. Pierwsza cyfra oznacza szerokość opony w calach, a druga wartość to średnica felgi w calach.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)