Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-dlugo-opona-zachowuje-swoje-wlasciwosci/11458/ 2018-09-26 09:13:44.000000

Jak długo opona zachowuje swoje właściwości?

Opony należy co jakiś czas wymieniać. Od czego zależy ich trwałość? Jak długo posłuży komplet nowych opon?

Jaka jest żywotność opony?

Koszt wymiany opon nie jest mały, dlatego wielu kierowców interesuje się zagadnieniem, jakim jest kwestia żywotności opon. Pod tym pojęciem należy rozumieć czas, w jakim opona może być użytkowana bez znaczącej utraty swych kluczowych parametrów. Jaka jest żywotność opon samochodowych? Istnieje kilka teorii na ten temat:

  • Pięć do sześciu lat od daty produkcji – producenci opon samochodowych zalecają użytkowanie ich przez okres pięciu lub maksymalnie sześciu lat od daty produkcji. Po tym czasie opony wciąż mogą być użytkowane (nie jest to prawnie zabronione), ale należy zdawać sobie sprawę z faktu, że wraz z tak dużym upływem czasu, opony tracą swoje właściwości (na przykład stopień przyczepności).
  • Aż głębokość bieżnika osiągnie wartość minimalną (1,6 mm) – gdy bieżnik opony stanie się tak cienki, opony powinny zostać jak najszybciej wymienione. Jest to kwestia bezpieczeństwa oraz stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Parametr ten jest jednak dość mocno zaniżony i oznacza moment, w którym bezwzględnie należy dokonać wymiany opon, ale warto zacząć rozglądać się za oponami na zmianę, gdy bieżnik w użytkowanych gumach osiągnie głębokość poniżej 3 mm. Już przy tej grubości bieżnika widać pogorszenie się parametrów opon.
  • W zależności od stanu technicznego opon – nawet dwuletnie opony z grubym bieżnikiem mogą utracić swoje parametry na skutek technicznych uszkodzeń, pęknięć i tym podobnych mankamentów. Jeśli opony noszą ślady deformacji lub wykazują inne poważne wady, należy je wymienić, a w razie wątpliwości warto odwiedzić wulkanizatora.

Żywotność opon zależy od wielu różnych czynników. Inna jest żywotność opon zimowych, a inna letnich ze względu na specyfikę materiału, ale też z uwagi na warunki, w jakich opony są użytkowane.

Żywotność opon zimowych

W przypadku opon letnich można pomału myśleć o wymianie, gdy bieżnik opon zbliża się do grubości 3 mm. Momentem, gdy nie można już dłużej zwlekać z wymianą opon, jest chwila, gdy bieżnik opon letnich osiąga grubość zaledwie 1,6 mm. Zupełnie inaczej jest w przypadku opon zimowych.

Choć, zgodnie z prawem, opony zimowe także mogą być eksploatowane do czasu, gdy głębokość bieżnika spadnie do poziomu 1,6 mm, to w praktyce okazuje się, że opony o ponad dwukrotnie głębszym bieżniku mają problemy z przyczepnością na ośnieżonej drodze. Dla własnego bezpieczeństwa warto rozejrzeć się za nowymi zimówkami, gdy w poprzednich grubość bieżnika spadnie do poniżej 4 mm.

Na żywotność opon zimowych wpływa również fakt, że są nieco miększe od opon letnich (szybciej ścierają się na twardej nawierzchni, gdy nie ma przymrozków) oraz to, że zimą warunki drogowe i atmosferyczne są kiepskie, a dodatkowym problemem dla kondycji opon jest także sól drogowa.

Kiedy wymienić opony?

Data przydatności opony do użytku to kwestia umowna i trudna do sprecyzowania. Żywotność opony zależy od wielu czynników:

  • Poprawnego założenia opony – dobra wulkanizacja opon to kwestia kluczowa. Opony założone w pośpiechu i niestarannie mogą ścierać się nierównomiernie, co będzie powodowało szybsze zużywanie się bieżnika.
  • Liczby przejechanych kilometrów – opony starzeją się wraz z upływem lat, a producenci zalecają, by wymieniać je co 5 lat, ale znaczenie ma również intensywność ich eksploatacji. Opony w samochodzie, który pokonuje regularnie ekstremalnie długie trasy mogą wymagać jeszcze szybszej wymiany na skutek starcia bieżnika.
  • Praktykowanego stylu jazdy – jeśli poruszamy się głównie po mieście i jeździmy dość spokojnie, opony zużywają się w standardowym tempie. Zupełnie inaczej wygląda kwestia w przypadku fanów jazdy dynamicznej oraz w odniesieniu do samochodów, którymi poruszamy się po małych drogach i dróżkach, po wertepach i drogach kamienistych – w ich wypadku opony zużywają się nieco szybciej.
  • Jakości samej opony – markowa opona dobrej klasy nie powinna ścierać się i degradować tak szybko, jak opona budżetowa.
  • Odpowiedniego przechowywania oraz regularnej konserwacji – o opony należy dbać, a wówczas ich żywotność także będzie wyższa. Jeśli będziemy przechowywać je w nieodpowiednich warunkach i całkowicie zaniechamy ich czyszczenia oraz pielęgnacji, nie mamy co liczyć na to, że zaskoczą pozytywnie swą długowiecznością. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki do pielęgnacji opon, ponieważ specyfiki te świetnie konserwują ogumienie.

Opony należy wymienić, gdy zauważymy ich deformację, zużycie bieżnika na poziomie minimalnej dopuszczalnej głębokości albo wówczas, gdy są na tyle stare, że można mieć wątpliwości, co do ich parametrów. Najlepiej zaplanować wymianę opon poza standardowym sezonem – całoroczne możemy wymienić w dowolnym momencie, a pozostałe rodzaje opon najlepiej wymieniać, gdy kolejki do wulkanizatora nieco zmaleją (czyli poza szczytem sezonu, jaki przypada na późną jesień oraz na wiosnę).

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)