Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-dziala-opona-bezdetkowa-co-warto-wiedziec/11517/ 2018-10-18 13:06:15.000000

Jak działa opona bezdętkowa? Co warto wiedzieć?

Opony bezdętkowe są powszechnie stosowane już od lat. Jak działają? Czy są lepsze od opon z dętką?

System bezdętkowy jak działa?

W początkowym okresie rozwoju motoryzacji w powszechnym użytku były opony dętkowe, które miały jednak sporo mankamentów. Opony tego typu łatwo można było przebić, a to skutkowało koniecznością ich wymiany. Opony z dętką mogły również przegrzewać się, a nawet wybuchać, co wcale nie było tak dużą rzadkością, a w dodatku nie należały do zbyt trwałych, co generowało dodatkowe koszty. Wraz z rozwojem motoryzacji i rosnącym zapotrzebowaniem na rozwiązania bezpieczne i solidne, opracowano w końcu opony bezdętkowe, które pierwotnie planowano użytkować w zastosowaniu militarnym, a później także w zastosowaniu cywilnym.

Opony bezdętkowe są powszechnie stosowane w większości współczesnych samochodów. Wyjątkiem są niektóre pojazdy specjalne i dostawcze, a także stare samochody. Czym charakteryzuje się opona tego typu?

  • Działanie opony bezdętkowej jest bardzo proste – opona jest pozbawiona dętki i umieszcza się ją bezpośrednio na feldze (najczęściej stosując specjalną pastę, smar lub talk, które ułatwiają montaż). Za jej szczelność, odpowiednią sztywność oraz elastyczność i funkcjonowanie odpowiada zarówno odpowiednia konstrukcja oraz optymalna mieszanka gumowa, jak również zdolność do utrzymywania odpowiedniego ciśnienia.
  • Opona bezdętkowa musi być umocowana na bezdętkowej feldze – dziś trudno o samochód z oponami z dętką, ale nie jest to niemożliwe, dlatego należy zwracać na to uwagę.
  • By zorientować się, czy opona posiada dętkę, wystarczy spojrzeć na jej oznaczenia – opony dętkowe oznacza się jako TT, a bezdętkowe jako TL.

Opona dętkowa czy bezdętkowa?

Opony dętkowe, jeszcze kilkadziesiąt lat temu, były standardem w większości samochodów. Stopniowo wypierały je nowocześniejsze konstrukcje bez dętki. Dziś samochody są wyposażone głównie w opony bezdętkowe, ale i od tej reguły zdarzają się wyjątki. Posiadacze wiekowych aut (na przykład kultowego Fiata 126p) wciąż mogą użytkować opony z dętką. Opony dętkowe są powszechnie używane w rowerach, można znaleźć je także w motocyklach oraz samochodach specjalnych i transportowych. Jeśli mamy do wyboru oponę z dętką i bez dętki, to którą wybrać? By przekonać się, która z nich będzie lepszym rozwiązaniem, warto poznać wszelkie atuty oraz mankamenty dominującego systemu bezdętkowego oraz porównać go z systemem dętkowym.

Zalety i wady systemów bezdętkowych

ZALETY

  • Wyższy komfort jazdy.
  • Bezpieczeństwo – opony bezdętkowe są odporniejsze na przebicie.
  • Opony bezdętkowe są wytrzymałe i przez to można eksploatować je dłużej.

WADY

  • Opony bezdętkowe w pojazdach innych niż samochody (na przykład w rowerach) są droższe od tych z dętką.

System bezdętkowy nie bez powodu zdominował rynek motoryzacyjny, a w szczególności, jeśli chodzi o samochody osobowe. Wynalezienie, opatentowanie i wprowadzenie do obiegu opon tego typu zdecydowanie zredukowało liczbę wypadków na skutek przebicia lub wystrzelenia dętki w oponie starego typu. System ten poprawił również parametry opon i ich żywotność, co nie jest bez znaczenia zarówno dla portfeli kierowców, jak również dla środowiska – dziś jeden komplet opon może posłużyć wielokrotnie dłużej niż opony z dętką stosowane jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Porównanie opon dętkowych z bezdętkowymi

Opona wyposażona w dętkę jest, dla wielu osób, reliktem z przeszłości, do którego nie warto wracać. W rzeczywistości wciąż stosuje się opony tego typu, choć niezbyt często i raczej głównie w starszych samochodach. Opony bezdętkowe są uważane za doskonalsze i bezpieczniejsze, ale i tak warto je porównać z systemem dętkowym, by wyrobić sobie własną opinię na ten temat.

Koła z dętką już przed laty zaczęły odchodzić do lamusa, jeśli chodzi o samochody osobowe. Koła bez dętki zdominowały ten rynek i są dziś czymś całkowicie oczywistym. Przy zakupie starego samochodu, a nawet jakiegokolwiek pojazdu, warto upewnić się, jakie koła posiada, gdyż istnieje niewielka możliwość zastosowania w nim opon z dętką, a to sprawia, że chęć ich wymiany na bezdętkowe pociągnie za sobą również konieczność zakupu adekwatnych felg.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)