Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-odnowic-felgi-stalowe-domowe-sposoby-renowacji-felg/11606/ 2018-10-18 13:01:55.000000

Jak odnowić felgi stalowe? Domowe sposoby renowacji felg.

Renowacja felg stalowych we własnym zakresie jest wykonalna. Jak odnowić felgi stalowe?

Renowacja felg stalowych

Felgi stalowe, z czasem, zaczynają kiepsko wyglądać. Ich powierzchnia ściera się, pojawiają się liczne rysy oraz ślady rdzy. Jeżdżenie na takich felgach jest możliwe, ale samochód nie wygląda zbyt dobrze, co przecież również ma znaczenie. Sposobem na pozbycie się defektów, rys oraz rdzy z felg stalowych jest ich odnowienie.

Renowacja felg stalowych nie jest tak opłacalna, jak renowacja alufelg, ale i tak może okazać się tańsza od zakupu nowych felg. Jeśli użytkowane felgi są w obiektywnie niezłym stanie i nie były to najtańsze felgi stalowe kiepskiej jakości, to zdecydowanie warto podjąć próbę ich odnowienia.

Odnawianie felg w specjalistycznym zakładzie mija się z celem w przypadku felg stalowych, gdyż koszt tego zabiegu będzie zbyt wysoki, ale można to zrobić we własnym zakresie.

Jak odnowić felgi stalowe domowym sposobem?

Regeneracja felg stalowych własnymi siłami jest pracochłonna, ale możliwa i nie tak bardzo trudna, jak mogłoby się wydawać. W przypadku felg stalowych jest łatwiej niż w przypadku felg aluminiowych, bo można pozwolić sobie na więcej działań naprawczych, a ewentualne niedoskonałości nie będą tak mocno rzucały się w oczy na felgach stalowych, które z założenia są mniej efektowne niż felgi aluminiowe. Jak zregenerować felgi aluminiowe krok po kroku?

  1. Pierwszy etap to zdjęcie kół i wyjęcie felg – na tym etapie warto bardzo dokładnie przyjrzeć się felgom, by ocenić ich stan oraz to, jakiego rodzaju działań będzie wymagała ich renowacja. Niektórzy nie zdejmują opon, ale to bardzo utrudnia działania, dlatego lepiej będzie, gdy felgi zostaną wyjęte. Naprawa felg stalowych jest stosunkowo łatwiejsza niż felg aluminiowych, ale i tak wiele osób ma wątpliwości, czy warto prostować felgi stalowe i naprawiać większe uszkodzenia. Wszystko zależy od spodziewanego nakładu pracy z tym związanego oraz od tego, czy dysponuje się odpowiednimi narzędziami.
  2. Kolejny krok to dokładne umycie felg – trudno zabrać się za ich szlifowanie, gdy wciąż są brudne. Felgi należy umyć (najlepiej myjką ciśnieniową) i osuszyć, usunąć wszelki kurz i osad.
  3. Następny etap to usuwanie starego lakieru oraz rdzy z felg. Jak wyczyścić felgi stalowe z rdzy i resztek lakieru? Do tego działania warto użyć drucianej szczotki lub nakładki na wiertarkę z drucianą końcówką, która dociera w zakamarki. Można zastosować także papier ścierny, by dotrzeć do miejsc najbardziej trudnodostępnych.
  4. Kolejny krok to polerowanie felg. Jak wypolerować felgi stalowe? Jaką pastą polerować felgi stalowe? Polerowanie felg warto wykonać wstępnie przy pomocy drobnego papieru ściernego, a potem sięgnąć również po pastę do polerowania dedykowaną do felg lub do powierzchni stalowych. Po tym działaniu felgi należy ponownie oczyścić i odtłuścić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej.
  5. Czas na malowanie felg. Na wstępie warto nałożyć dwie warstwy lakieru podkładowego, a dopiero po jego wysuszeniu sięgnąć po właściwy lakier do felg. Na koniec można zaaplikować jeszcze warstwę lub dwie lakieru bezbarwnego.

Podczas malowania i renowacji felg stalowych warto zachowywać odpowiednie odstępy czasowe pomiędzy nanoszeniem kolejnych warstw lakieru. To ważne, by podkład dokładnie wysechł, a po nim wysuszyć należy lakier. Najlepiej pozostawić felgi po malowaniu na około 24 godziny – w tym czasie wysuszą się w pełni i będą gotowe do umieszczenia w oponach.

By przyspieszyć proces odnawiania felg i uczynić oczyszczanie oraz polerowanie felg stalowych łatwiejszym, warto korzystać z urządzeń takich, jak piaskarka. We własnym zakresie trzeba raczej posłużyć się piaskarką syfonową, chyba że mamy możliwość skorzystania z profesjonalnej piaskarki automatycznej.

Piaskarka do felg - jak działa?

Piaskarka to jedno z najskuteczniejszych urządzeń do czyszczenia i polerowania felg. Można w niej odnawiać felgi stalowe i aluminiowe. Urządzenie tego typu posługuje się ścierniwem (najczęściej jest to właśnie piasek), który wydmuchuje pod wysokim ciśnieniem na czyszczoną powierzchnię. Małe drobinki ścierne działają o wiele skuteczniej i dokładniej niż tarcze druciane, szczotki lub papier ścierny, gdyż pod ciśnieniem są wtłaczane we wszelkie zakamarki. Odnawianie felg tą metodą jest szybsze i łatwiejsze niż przy użyciu innego typu narzędzi, ale nie każdy dysponuje piaskarką. 

Ile kosztuje renowacja felg stalowych?

Odnawianie felg stalowych jest możliwe we własnym zakresie, ale czy jest opłacalne? Co do renowacji felg aluminiowych raczej nie ma wątpliwości – nowe felgi są drogie, a renowacja sprowadza się do zakupu materiałów oraz ewentualnych akcesoriów do czyszczenia i polerowania, co i tak jest tylko ułamkiem kwoty, jaką trzeba by było zapłacić za nowe felgi.

Felgi stalowe nie są tak kosztowne, ale i tak warto rozważyć ich renowację, a szczególnie wówczas, gdy nie są bardzo zniszczone, a ich odnowienie nie powinno sprawić trudności. Jeśli posiadamy podstawowe narzędzia, jak choćby szczotka druciana czy myjka ciśnieniowa, to całkowity koszt będzie zależał tylko i wyłącznie od tego, na jaką farbę do felg się zdecydujemy.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)