Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-odroznic-opony-zimowe-od-letnich/11513/ 2018-09-28 11:37:11.000000

Jak odróżnić opony zimowe od letnich?

Opony letnie i zimowe różnią się pod wieloma względami. Jak je od siebie odróżnić?

Opony letnie i zimowe - jak rozpoznać?

Umiejętność odróżnienia opon zimowych i letnich jest bardzo przydatna podczas zakupu opon, bo zyskujemy pewność, że kupujemy właściwy rodzaj opon.

Opony zimowe, jak sama nazwa wskazuje, są przystosowane do użytkowania zimą. Powinny być zakładane, gdy średnie temperatury dobowe utrzymują się poniżej 7 stopni Celsjusza i mogą być użytkowane do czasu, gdy wiosną średnie temperatury dobowe wzrosną do ponad 7 stopni. Już ten fakt sugeruje ich specyfikę – to opony przystosowane do niskich temperatur i śniegu.

Opony letnie mogą być stosowane od wiosny do późnej jesieni. Są przystosowane do użytkowania podczas wysokich temperatur, a nawet podczas silnych upałów. Tracą przyczepność na śniegu oraz na oblodzonej nawierzchni.

By odróżnić opony zimowe od letnich, wystarczy dobrze im się przyjrzeć i porównać ich parametry. Nawet jeśli kupowana opona jest określana mianem letniej lub zimowej (na przykład w opisie w sklepie online), to i tak warto przyjrzeć się jej na żywo lub na zdjęciach i samodzielnie zweryfikować, czy faktycznie jest to opona na wybrany sezon. Jak rozróżnić opony letnie i zimowe? Wystarczy zwrócić uwagę na:

  • Oznaczenia opon – to parametry, które pozwalają najszybciej zorientować się, z jakimi oponami mamy do czynienia.

- Oznaczenia opon zimowych powinny zawierać symbol płatka śniegu na tle góry. To uniwersalne oznaczenie, jakie jest stosowane przez producentów opon. Opony zimowe powinny również zawierać oznaczenie M+S (Mud and Snow), co oznacza, że mogą być użytkowane na błocie oraz na śniegu.

- Oznaczenia opon letnich nie zawierają gwiazdki śniegu na tle góry i nie zawierają oznaczenia M+S. Jeśli natkniemy się na oponę z gwiazdką śniegu, ale bez oznaczenia M+S, to również będzie opona zimowa, a opona posiadająca oznaczenie M+S, ale nie posiadająca gwiazdki śniegu nie jest oponą zimową, ale może to być opona amerykańskiej produkcji, która jednak nie nadaje się do użytku zimą w warunkach europejskich. 

  • Bieżnik – to drugi z kluczowych czynników, które pozwalają odróżnić oponę letnią od opony zimowej. By szybko nauczyć się dostrzegać te różnice, warto zestawić obok siebie opony letnie i zimowe razem (na zdjęciu lub fizycznie, w sklepie).

- Bieżnik w oponie letniej – jest wyrazisty, ale nie tak głęboki, jak w oponie zimowej. Nacięć jest również mniej i są one zaplanowane tak, by dobrze odprowadzać wodę z mokrej nawierzchni.

- Bieżnik w oponie zimowej – ma zdecydowanie bardziej wyrazisty i mocniej zarysowany bieżnik. Nacięcia (lamele) są w tym bieżniku głębsze i jest ich więcej, co zapewnia oponie zdecydowanie wyższą przyczepność na ośnieżonej nawierzchni.

Opony letnie a zimowe – porównanie

Opony całoroczne

Poza oponami zimowymi i oponami letnimi, w sklepach można znaleźć również ogumienie całoroczne. Jak je rozpoznać i czym się charakteryzuje?

  • Opony całoroczne muszą mieć bardzo starannie zaprojektowany bieżnik, gdyż musi on zapewnić przyczepność samochodu na mokrej lub ośnieżonej drodze i to zarówno podczas upałów, jak również podczas mrozów.
  • Opony całoroczne mogą posiadać oznaczenia śnieżynki na tle góry oraz M+S, a także mogą posiadać oznaczenie wskazujące jasno na fakt, że są to opony całoroczne (All Seasons, 4Seasons, All Weather).
  • Opony całoroczne mają specyficzny bieżnik, który jest ponacinany w sposób odpowiedni dla opon letnich i zimowych – dobrze odprowadza wodę, a jednocześnie nie traci przyczepności na śniegu.
  • Opony całoroczne są tańsze niż zakup oddzielnych opon na lato i na zimę, ale przez wielu kierowców są uznawane za nieco niższej klasy niż opony na konkretny sezon.
Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)