Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-opony-wplywaja-na-zuzycie-paliwa/11487/ 2018-09-27 10:47:53.000000

Jak opony wpływają na zużycie paliwa?

Nie od dziś wiadomo, że od opon może zależeć spalanie w samochodzie. Jaki wpływ na spalanie mają opony?

Opony a zużycie paliwa

Rosnące ceny paliwa zachęcają do poszukiwania sposobów na to, jak zmniejszyć zużycie paliwa. W wielu miastach można nawet zapisać się na kurs ekonomicznej i ekologicznej jazdy samochodem. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że technika jazdy to nie wszystko, co można poprawić, by zredukować spalanie w samochodzie.

Niebagatelny wpływ na ilość spalanego paliwa mają opony samochodowe. Choć może się to wydawać znikomą wartością, to w przeliczeniu na miesiąc lub rok intensywnej eksploatacji samochodu pozwoli uświadomić sobie, jak wiele pieniędzy można zaoszczędzić.
Czynniki wpływające na zużycie paliwa, które są powiązane z oponami, to:

 • Budowa opon.
 • Średnica i szerokość opon.
 • Stan techniczny opon.
 • Ciśnienie.

Opór toczenia opony a efektywność paliwowa

Już na etapie kupowania opon warto zainteresować się zagadnieniem efektywności energetycznej opony. Dokładne parametry gum znajdują się na etykietach, a informacje tam zawarte pozwalają zorientować się, jaka jest efektywność paliwowa opony i jaki wpływ na spalanie będzie miała konkretna opona. Na etykiecie znajdziemy informacje na temat:

 • Klasy efektywności paliwowej opon.
 • Poziomu emitowanego hałasu.
 • Skuteczności hamowania.
 • Przyczepności opony.

Etykieta opony to dopiero początek, by zorientować się, jaki jest w tym wypadku wpływ opon na zużycie paliwa. Im wyższa klasa efektywności paliwowej opon, tym niższe średnie spalanie. Najlepszą klasą jest klasa „A” i to będzie ekonomiczny oraz ekologiczny wybór.

Warto zwrócić uwagę również na opór toczenia opony – w skrócie: im większa i szersza opona, tym większy opór toczenia, a to przyczynia się do wzrostu spalania. Stosowanie zbyt szerokich opon (szczerszych niż zalecane) jest więc błędem, jeśli zależy nam na niższych rachunkach za paliwo.

Zużycie opony a spalania paliwa

Zużycie opony to jedyny czynnik, który może obniżyć spalanie. Opona podczas użytkowania ściera się – bieżnik staje się coraz płytszy. Im cieńsza i lżejsza opona, tym niższe opory toczenia, a więc i niższe spalanie. Nie oznacza to, że należy jeździć na oponach o startym bieżniku, bo ceną za niewielką oszczędność na paliwie może być bezpieczeństwo, a to zupełnie się nie kalkuluje.

Rozmiar opony a zużycie paliwa

Właściwy rozmiar opon pod względem rozmiaru to nie tylko kwestia komfortu jazdy, ale również optymalnej efektywności paliwowej. Rozmiar opony ma bezpośrednie przełożenie na opór toczenia, a przez to również na spalanie paliwa.

Im szerszą oponę zastosujemy, tym większy opór toczenia uzyskamy. Warto sięgać po opony o sugerowanym przez producenta samochodu rozmiarze. Opony zbyt szerokie wpłyną negatywnie na wysokość spalania.

Ukształtowanie bieżnika

Kształt bieżnika, liczba nacięć oraz jego głębokość ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ale wpływa również na opór toczenia, a więc i na samo spalanie. Im bardziej agresywny i głęboki bieżnik, tym wyższe spalanie i właśnie z tego powodu opony zimowe wpływają negatywnie na spalanie, ale też są niezbędne, jeśli chodzi o zimową jazdę samochodem.

Świadomość faktu, iż opony letnie są bardziej efektywne paliwowo, mobilizuje do wymiany opon, gdy tylko średnie temperatury dobowe będą odpowiednio wysokie i zniechęca do zbyt długiego zwlekania ze zmianą opon zimowych na letnie.

Opony ekologiczne

Wysokie ceny paliwa oraz mnogość czynników, które wpływają na wysokie spalanie to kwestie, które powodują, że wielu kierowców zastanawia się, jak obniżyć zużycie paliwa. Jednym z pomysłów, który jest godzien rozważenia, są opony ekologiczne. Co to takiego?

Opony ekologiczne są odpowiedzią na potrzeby kierowców, którym zależy na ekonomicznej i ekologicznej jeździe. Można znaleźć je w ofercie wiodących marek (Michelin, Goodyear, Pirelli). Co je charakteryzuje i sprawia, że są ekologiczne?

 • Opony ekologiczne są wykonane z lżejszych materiałów. To sprawia, że opony ekologiczne są lżejsze od standardowych opon o podobnych gabarytach.
 • W oponach ekologicznych stosowane są mieszanki z wysoką zawartością syntetycznego kauczuku. Taki skład mieszanki gumowej wpływa na obniżenie oporów toczenia, a to przekłada się na obniżenie poziomu spalania.

Opony ekologiczne są ciekawym produktem, który jednak jest przeznaczony do ekonomicznej jazdy. Nie są to opony, które można polecić kierowcom preferującym bardzo szybką i dynamiczną jazdę.

Zastosowanie ekologicznych opon to nie jedyny sposób na obniżenie spalania. Warto poznać kilka metod, które są stosowane w ramach jazdy ekologicznej (eco-driving). Pozwalają one na zauważalną redukcję spalania:

 • Redukcja prędkości przy pomocy silnika i zmiany biegów.
 • Unikanie jazdy dynamicznej z naprzemiennym dodawaniem gazu i mocnym hamowaniem. To najbardziej nieekonomiczny sposób poruszania się.
 • Jazda na możliwie jak najwyższym biegu, by jak najlepiej wykorzystać parametry silnika.
 • Uważna jazda z planowaniem standardowych manewrów z wyprzedzeniem.

Rozmiar opony oraz parametry opony mają niebagatelny wpływ na spalanie, ale należy pamiętać o tym, że opony muszą być przede wszystkim bezpieczne i odpowiednio dobrane. Oszczędności można szukać tam, gdzie nie zagraża to bezpieczeństwu. Jeśli opony będą dobrane prawidłowo i regularnie kontrolowana (na przykład pod kątem właściwego ciśnienia), unikniemy zwiększonego spalania na skutek niewłaściwego doboru i eksploatacji opon, a w skali roku mogą to być już zauważalne kwoty.

Podobne artykuły
 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)