Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-pomalowac-felgi-aluminiowe-co-warto-wiedziec/11575/ 2019-04-10 11:56:22.000000

Jak pomalować felgi aluminiowe? Co warto wiedzieć?

Jednym ze skutecznych sposobów na odnowienie felg aluminiowych jest ich przemalowanie. Jak to zrobić?

Jak malować felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe z czasem stają się porysowane i dość wyraźnie widać na nich upływ czasu oraz intensywną eksploatację, co nie dodaje im uroku. Regularne czyszczenie oraz konserwowanie felg przynosi poprawę, ale na krótko i wyłącznie w niewielkim zakresie. By odmienić wygląd felg i poprawić ich estetykę, warto wziąć pod uwagę ich pomalowanie.

Niektórzy zastanawiają się, czy można malować felgi aluminiowe. Malowanie felg z aluminium jest, jak najbardziej, możliwe i wykonalne nawet we własnym zakresie. Renowacja felg aluminiowych oraz ich malowanie może być wykonane własnymi siłami, jak również zlecone profesjonalistom. Za tym, by zająć się malowaniem felg we własnym zakresie, przemawia kilka kwestii:

 • Samodzielna renowacja felg aluminiowych bywa sporo tańsza niż zlecenie tego działania profesjonalistom.
 • Dla wielu osób majsterkowanie przy samochodzie i upiększanie go to czysta przyjemność.
 • Malowanie felg nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Jeśli podejmiemy decyzję o tym, że działamy samodzielnie, powinniśmy zgłębić wszelkie tajniki wiedzy, które pomogą w malowaniu felg samemu. Jak pomalować felgi samodzielnie?

 1. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie felg – w tym celu warto posłużyć się myjką ciśnieniową, użyć kosmetyków do mycia kół i dokładnie wypłukać cały brud z powierzchni felg.
 2. Kolejny krok to decyzja o demontażu felg lub pozostawieniu ich w oponach – wbrew pozorom wcale nie trzeba wyjmować felg na czas malowania, choć wiele to ułatwia. Jeśli zdecydujemy się na wyjęcie felg, to nie będziemy musieli przejmować się zabezpieczaniem opon. Jeśli pozostawimy felgi w oponach, musimy uważać, by nie pobrudzić i nie uszkodzić opon.
 3. Jeśli to konieczne, felgi należy odnowić – jeśli chcemy tylko zmienić kolor felg, które są w dobrym stanie, ten krok można pominąć, ale w pozostałych przypadkach konieczna będzie solidniejsza renowacja felg. Możemy zastosować piaskowanie i malowanie felg lub szlifowanie i malowanie. We własnym zakresie łatwiej jest wykonać zabieg szlifowania posługując się papierem o różnej gradacji, aż usuniemy większość rys. Głębsze ubytki można zaszpachlować, a po odczekaniu aż szpachla się utrwali można całość przeszlifować ponownie aż do uzyskania gładkiej powierzchni.
 4. Felgi należy ponownie oczyścić i odtłuścić, a następnie można przystąpić do lakierowania – lakierowanie felg aluminiowych nie polega na naniesieniu od razu wybranego lakieru. Pierwsze warstwy powinien stanowić lakier podkładowy, a dopiero po nim należy zastosować lakier właściwy i wykończyć całość lakierem bezbarwnym.
 5. Po zakończeniu lakierowania felg należy je pozostawić do wyschnięcia w przewiewnym miejscu – proces wysychania lakieru może potrwać kilka godzin i zdecydowanie nie warto się spieszyć, by nie zniweczyć osiągniętego efektu.

Samodzielne lakierowanie felg wydaje się dość trudne, a wiele osób uważa, że stosowanie lakierów z pistoletem lub w sprayu jest niewygodne, a na felgach pozostaną smugi. Jak malować felgi sprayem? Jak malować felgi pistoletem?

 • Przede wszystkim kluczową kwestią jest jakość zastosowanego lakieru. Nie warto wybierać podejrzanie tanich produktów od nieznanych marek.
 • Korzystając z lakieru nanoszonego sprayem lub pistoletem należy zachować sugerowany odstęp od malowanej powierzchni i rozpylać lakier równomiernie, unikając dłuższego kierunkowania lakieru w jeden punkt, gdyż wówczas mogą powstawać zacieki.

Jaki jest koszt malowanie felg aluminiowych?

Koszt malowania felg aluminiowych zależy od tego, czy zdecydujemy się na działanie samodzielne, czy też zlecimy taką usługę profesjonaliście. Zdecydowanie taniej będzie, gdy felgi polakierujemy we własnym zakresie – całkowity koszt zależy wówczas od wybranych materiałów.

Warto pamiętać o tym, że bardzo tanie preparaty często okazują się kiepskie i dość szybko trzeba powtarzać proces renowacji. Lepiej wydać na lakiery nieco więcej pieniędzy i sięgnąć po produkty markowe i rekomendowane przez innych kierowców.

Gdzie pomalować felgi aluminiowe?

Lakierowanie felg, malowanie proszkowe felg i renowacja to czynności, które wymagają odpowiedniego miejsca i optymalnych warunków. Zabiegi tego typu można wykonać:

 • Przy domu – renowacja, oczyszczanie i malowanie felg na zewnątrz, pod gołym niebem wydaje się wygodna, gdyż nie musimy martwić się nieprzyjemnymi zapachami stosowanych preparatów, ale nie są to warunki idealne. Wyobraźmy sobie, że na świeżo polakierowane felgi opadają pyłki roślin albo siadają owady. Przy domu warto wykonać prace wstępne, jak czyszczenie felg, szlifowanie i przygotowywanie do lakierowania. Samo lakierowanie także można wykonać na zewnątrz, ale felgi do wyschnięcia najlepiej pozostawić w miejscu zabezpieczonym przed brudem, kurzem i owadami.
 • W garażu lub w budynku gospodarczym – jeśli posiadamy pomieszczenie tego typu, warto z niego skorzystać. W tym wypadku prace można będzie przeprowadzać bez względu na pogodę i warunki atmosferyczne. Warto zadbać o czyste miejsce do renowacji i malowania felg.
 • Pod wiatą lub innym zadaszeniem – jeśli nie dysponujemy pomieszczeniem gospodarczym, możemy zabrać się za renowację i malowanie felg pod wiatą lub innym zadaszeniem, które częściowo może ochronić polakierowane felgi przed niespodziewaną mżawką lub mocnymi podmuchami wiatru.

Samodzielne malowanie felg aluminiowych nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, ale z pewnością jest pracochłonne i wymaga cierpliwości oraz zdolności manualnych, ale uzyskany efekt powinien wynagrodzić wszelkie niedogodności związane z odnawianiem i malowaniem felg.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)