Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-pomalowac-felgi-stalowe-co-warto-wiedziec/11595/ 2018-10-18 13:04:13.000000

Jak pomalować felgi stalowe? Co warto wiedzieć?

Przemalowanie felg stalowych nie jest trudne, choć zajmuje sporo czasu. Jak pomalować felgi stalowe?

Malowanie felg stalowych to skuteczny sposób na ich odświeżenie oraz na zmianę designu samochodu. Felgi można przemalować zarówno na neutralny odcień szarości, jak również na mocny i wyrazisty kolor. Szeroka gama kosmetyków i preparatów do renowacji oraz malowania felg pozwala na wykonanie tego zabiegu we własnym zakresie.

Jak malować felgi stalowe?

Wiele osób posiada stare felgi stalowe, które nie prezentują się już zbyt dobrze. Alternatywą dla zakupu nowych felg jest przemalowanie starych. Czy można malować felgi stalowe samodzielnie? Jak malować felgi stalowe? Oto, od czego należy zacząć:

 • Od skompletowania niezbędnych materiałów oraz akcesoriów – do malowania felg przyda się odpowiednia farba podkładowa, lakier do felg oraz ewentualnie lakier bezbarwny do wykończenia i zabezpieczenia powierzchni felg. Do oczyszczenia i przygotowania felg do malowania niezbędne będą: szczotka druciana, papier ścierny, tarcza do szlifowania i wygładzania, myjka, a także preparat do odtłuszczenia powierzchni felg (na przykład benzyna ekstrakcyjna).
 • Od oczyszczenia felg i przygotowania ich do malowania – to niezwykle ważny etap, do którego należy się przyłożyć. Niestaranne oczyszczenie felg może spowodować, że ostateczny efekt będzie kiepski i cała praca pójdzie na marne. Felgi warto wyjąć z opon, by ułatwić sobie dostęp do nich, a następnie umyć je (najlepiej myjką ciśnieniową) i osuszyć. Kolejny etap przygotowań to szlifowanie ich powierzchni, usuwanie rdzy oraz starego lakieru czyli renowacja felg stalowych, po której będą prezentowały się niemal jak nowe. Tak przygotowane felgi należy jeszcze odtłuścić i można przystąpić do ich malowania.

Malowanie felg stalowych nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. To pracochłonne zajęcie, dlatego warto zarezerwować trochę czasu i nie spieszyć się z kolejnymi warstwami lakieru. Malowanie felg stalowych wygląda identycznie, jak malowanie alufelg samemu – należy przygotować felgi do malowania i posłużyć się preparatami odpowiedniej jakości.

 • Lakier podkładowy – koniecznie należy go zastosować, by właściwy lakier pokrył już wstępnie pomalowaną i gładką powierzchnię. Farbą podkładową może być standardowy lakier akrylowy do felg w sprayu. Jak malować felgi sprayem przy pomocy farby podkładowej? Warto nanieść dwie warstwy preparatu i pozostawić felgi do wyschnięcia nawet na 24 godziny. Dopiero po tym czasie można wygładzić ewentualne nierówności drobnym papierem ściernym i sięgnąć po lakier właściwy.
 • Farba do felg – wiele osób zastanawia się, jaką farbą pomalować felgi stalowe. Teoretycznie można sięgnąć po farbę do stali, ale można też zdecydować się na preparat dedykowany do felg. Zaletą farb do felg jest fakt, że opakowania są niewielkie oraz wyposażone w aplikator, a sama farba tej jakości ma właściwości zabezpieczające i antykorozyjne. Farby do felg mogą być również zapakowane w klasyczne puszki, a wówczas warto sięgnąć po pistolet do malowania. Jak malować felgi pistoletem? Podobnie, jak sprayem – z odpowiedniej odległości i z wyczuciem, by uniknąć smug.
 • Lakier wykańczający – wiele osób stosuje nie tylko farbę właściwą do felg, ale również bezbarwny lakier wykończeniowy. Jego nałożenie dodatkowo zabezpiecza pomalowane felgi i sprawia, że efekt powinien utrzymać się jeszcze dłużej.

Jaki jest koszt malowania felg stalowych?

Gdy użytkowane felgi wyglądają coraz gorzej, wielu kierowców zaczyna wahać się pomiędzy ich odnawianiem a wymianą na nowe. Przy tej okazji warto zastanowić się zarówno nad tym, co będzie szybsze, łatwiejsze i wygodniejsze, jak również nad kosztami, z jakimi będzie wiązała się podjęta decyzja.

 • Ile kosztują nowe felgi? Tanie felgi stalowe można kupić za niewielkie pieniądze. Za kilkaset złotych można dobrać felgi stalowe dobrej klasy, a za nieco ponad tysiąc eleganckie alufelgi. Mimo wszystko to spory wydatek, który można odłożyć w czasie dzięki opcji renowacji i malowania felg.
 • Ile kosztuje przemalowanie felg? Jeśli wykonamy je samodzielnie, to całkowity koszt sprowadza się wyłącznie do zakupu materiałów. Często udaje się zmieścić w kwocie od kilkudziesięciu do stu złotych. Wiele zależy od tego, jakiej jakości lakiery wybierzemy i czy posiadamy w domu papiery ścierne i akcesoria typu szczotka druciana, czy też wszystko musimy skompletować.

Koszt malowania felg stalowych jest niższy niż koszt zakupu nowych felg, ale różnica nie jest tak spektakularna, jak w przypadku malowania alufelg samemu. Warto jednak dodać, że samodzielnie wymalowane felgi stalowe mogą wyglądać ładnie, a najtańsze felgi ze sklepu są jednobarwne, najczęściej czarne, szare lub srebrne i przez to w oczach wielu osób nie prezentują się zbyt okazale.

Gdzie pomalować felgi stalowe?

Niemal równie istotne, jak technika malowania oraz użyte materiały, jest miejsce, w którym zajmiemy się malowaniem felg. Nie może to być przypadkowa przestrzeń, gdyż należy zapewnić sobie odpowiednie warunki. Przy wyborze miejsca do malowania felg warto pamiętać o tym, że:

 • Przyda się dostęp do elektryczności – zarówno do precyzyjnego oświetlenia, jak również po to, by podłączyć tarczę do szlifowania i wygładzania felg.
 • Miejsce powinno być przewiewne – preparaty stosowane do czyszczenia oraz malowania felg nie są bezwonne, a ich opary nie są przyjemne. Z tego też względu nie poleca się malowania felg w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu z kiepską wentylacją. Doskonale sprawdzi się za to garaż – bramę można uchylić i zapewnić dostęp dużej ilości świeżego powietrza, co ułatwi pozbycie się oparów oraz wysychanie farby.
 • Mile widziane jest zadaszenie i osłonięcie od wiatru – felg nie trzeba malować w piwnicy lub garażu. Dobrze sprawdzi się także jakiś budynek gospodarczy, a nawet wiata przy ścianie domu. Ważne, by na świeżo pomalowane felgi nie opadały żadne drobinki i zanieczyszczenia.
 • Pomalowane felgi muszą schnąć przez wiele godzin – dlatego należy pozostawić je w bezpiecznym, suchym i wentylowanym miejscu (na przykład w garażu).

Samodzielne malowanie felg stalowych jest nie tylko możliwe, ale również wskazane, gdy nie chcemy wyrzucać starych felg, a ich wygląd i kondycja pozostawia już sporo do życzenia.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)