Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-przechowywac-opony-warunki-przechowywania-opon/11457/ 2018-09-26 09:59:18.000000

Jak przechowywać opony? Warunki przechowywania opon.

Odpowiednie przechowywanie opon przedłuża ich żywotność. Jak i gdzie należy przechowywać opony?

Jak przygotować opony do przechowywania?

Właściwe przechowywanie opon ma niebagatelny wpływ na ich trwałość oraz przedłużenie ich żywotności. Z tego względu warto potraktować tę kwestię uważnie. Zanim umieścimy opony w wybranym na nie miejscu, należy je odpowiednio przygotować. Po zdjęciu opon lub całych kół, należy:

 • Dokładnie je oczyścić – przechowywanie brudnych, zabłoconych opon do kolejnego sezonu to bardzo złe rozwiązanie, które wpływa na ich stan. Pozostawione zabrudzenia, sól drogowa, piach lub błoto w zasadzie uniemożliwiają odpowiednią konserwację opon i sprzyjają degradacji gumy. Nawet jeśli opona wydaje się czysta (nie ma na niej błota lub kurzu) i tak należy ją oczyścić, gdyż mogą się na niej znajdować różnorodne środki chemiczne (benzyna, olej, rozpuszczalnik, płyn do spryskiwaczy). Opony najlepiej umyć szamponem samochodowym, a następnie dokładnie spłukać czystą wodą.
 • Sprawdzić ich stan techniczny – zmiana opon i przygotowanie ich do przechowywania to najlepszy moment na wykonanie ich przeglądu. Warto dokładnie obejrzeć je i poszukać ewentualnych mankamentów (deformacji, pęknięć). To także świetna okazja do zmierzenia głębokości bieżnika.
 • Zabezpieczyć je odpowiednim środkiem konserwującym – oferta specyfików do pielęgnacji opon jest bardzo szeroka. Wiele z nich ma postać sprayu i są one bardzo wygodne w użytkowaniu. Zastosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych do opon sprawia, że guma dłużej zachowuje swoje właściwości. Po zastosowaniu preparatu należy poczekać aż opony wyschną i dopiero przystąpić do dalszych czynności związanych z przechowywaniem opon.

Przechowywanie opon - z felgami czy bez?

Jednym z dylematów, przed którym stają posiadacze samochodów jest kwestia przechowywania opon oraz felg. Jeśli jedne felgi służą całorocznie, a zmieniane są wyłącznie opony, to kwestia przechowywania sezonowego dotyczy wyłącznie opon, ale wiele osób posiada dwa komplety felg, a więc i dwa komplety kół. Czy w takim wypadku lepiej przechowywać opony z felgami czy oddzielnie i jak należy je przechowywać, gdy są założone na felgi, a jak wówczas, gdy są przechowywane oddzielnie?

 • Przechowywanie opon na felgach – to bardzo wygodne i rozsądne rozwiązanie. Wymianę kompletnych kół można bowiem przeprowadzić samodzielnie, a późnej zlecić jedynie ich wyważenie. Opony przechowywane na felgach są od razu gotowe do założenia, ale należy pamiętać o tym, by oczyścić po sezonie zarówno gumy, jak również felgi i odpowiednio je zakonserwować. Jak przechowywać opony z felgami? Opony z felgami należy przechowywać w pozycji poziomej (można ułożyć je w stos) lub zawieszone na ścianie.

Uwaga!

Nie zaleca się przechowywania opon z felgami na stojąco.

 • Przechowywanie samych opon – jest praktykowane najczęściej wówczas, gdy jedne felgi są użytkowane do obu kompletów opon.

Jak przechowywać opony bez felg? Opony bez felg powinny być przechowywane pionowo, wyłącznie na stojąco (na ziemi, półce lub regale). Należy obracać je o 90 stopni raz na miesiąc.

Uwaga!

Opon bez felg nie można przechowywać na hakach, gdyż ulegną deformacji i nie będą nadawały się do użytku.

Gdzie przechowywać opony?

Sposób przechowywania opon to tylko jedna z ważnych kwestii, gdyż istotne również to, gdzie będziemy je przechowywać. Najczęściej spotykane rozwiązania to:

 • Przechowywanie opon w garażu – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań z uwagi na to, że garaż jest miejscem, w którym przechowuje się większość elementów związanych z samochodem oraz sam samochód. Naturalnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy dysponujemy garażem, jest przygotowanie w nim miejsca do przechowywania opon. Mały metraż nie powinien nas zniechęcać, gdyż można kupić półki lub haki do wieszania opon i umieścić je wysoko na ścianie, gdzie nie będą przeszkadzały.
 • Przechowywanie opon w piwnicy – to kolejne z możliwych i dość popularnych rozwiązań. Jeśli nie posiada się garażu, a wyłącznie piwnicę, to w niej również można wygospodarować miejsce na opony. Przydatny może okazać się regał na opony lub stojak na opony, które ułatwią przetrzymywanie gum w odpowiedni sposób.
 • Przechowywanie opon na balkonie – niektórzy decydują się na to rozwiązanie, ale nie jest ono rekomendowane z uwagi na to, że na balkonie nie sposób zapewnić oponom optymalnej temperatury. Opony letnie będą tam poddawane oddziaływaniu bardzo niskich temperatur, a opony zimowe będą silnie rozgrzewać się latem na balkonie. Przy wybieraniu miejsca na opony należy kierować się także ich specyfiką i wiedzieć, jak przechowywać opony zimowe, a jak przechowywać opony letnie.
 • Przechowywanie opon w serwisie – usługę przechowywania opon świadczą zarówno profesjonalne przechowalnie, jak również serwisy samochodowe oraz punkty wulkanizacji. Usługa tego typu to wydatek, ale jest to rozwiązanie, które sprawdza się wówczas, gdy nie mamy dość miejsca na przechowywanie opon.

Odpowiednie warunki przechowywania opon

Składowanie opon powinno odbywać się z dbałością o zapewnienie im optymalnych warunków. Jakich?

 • Opony powinny być przechowywane w suchym, raczej chłodnym i przewiewnym miejscu. Opony letnie nie powinny być poddawane działaniu bardzo niskich temperatur, a opony zimowe nie powinny być przechowywane w bardzo wysokiej temperaturze.
 • Opon lepiej nie stawiać bezpośrednio na betonie lub innym podłożu. Warto zastosować stojak na opony, regał lub choćby podłożyć pod nie karton.
 • Opony można przechowywać w pokrowcach ochronnych. Czy przechowywać opony w workach? Raczej nie zaleca się stosowania zwyczajnych worków ochronnych z folii, ale tekstylne pokrowce, które są przewiewne są bardzo dobrym rozwiązaniem. Ważne, by opony zostały oczyszczone i osuszone zanim zapakujemy je do pokrowców.

Niektórzy mają wątpliwości, co do tego, czy powyższe zalecenia mają zastosowanie wyłącznie do opon samochodowych. Jak przechowywać opony motocyklowe? W warunkach, w jakich zaleca się przechowywać opony samochodowe.

Co zrobić przed ponownym założeniem opon?

Nawet doskonale zabezpieczone i starannie przechowywane opony wymagają ponownego przeglądu przed ich założeniem. Zanim odwiedzimy wulkanizatora, należy dokładnie obejrzeć opony i sprawdzić, jak zniosły okres przechowywania. Należy zwrócić uwagę na wszelkie uszkodzenia, wybrzuszenia i pęknięcia. Dobrze przechowywane opony nie powinny zmienić swojego stanu po upływie sezonu, ale przegląd pomaga upewnić się, że wszystko z nimi w porządku. Jeśli opony były przechowywane z felgami, wymiana będzie szybsza i tańsza, a koła będą wymagały ponownego wyważenia.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)