Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-sciagnac-opone-z-felgi-domowym-sposobem-czy-u-specjalisty/11627/ 2018-10-18 13:01:05.000000

Jak ściągnąć oponę z felgi? Domowym sposobem czy u specjalisty?

W jaki sposób zdejmowane są opony z felg? Czy można zrobić to samodzielnie?

Jak zdjąć oponę z felgi?

Demontaż opony nie jest zbyt prostą sprawą. Gdyby była to rzecz dziecinnie prosta do wykonania, zakłady wulkanizacyjne nie narzekałyby na nadmiar pracy, gdyż każdy mógłby wykonać demontaż opon we własnym zakresie.

Zdejmowanie opon z felg jest dość skomplikowane, ponieważ:

  • Wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, którego raczej nie opłaca się kupować na użytek własny.
  • Opony bardzo ściśle obejmują felgi i siłowanie się z nimi przy pomocy prowizorycznych narzędzi najczęściej nie przynosi żadnego efektu, a nawet może prowadzić do uszkodzenia opon.

Warto wiedzieć!

Samodzielne zdejmowanie opon z felg jest łatwe tylko wówczas, gdy chcemy pozbyć się bezwartościowych i zużytych opon – można je wówczas przeciąć i zdjąć bez przejmowania się tym, że zostaną uszkodzone. Jeśli natomiast chcemy zdjąć opony, które mają być dalej użytkowane, najbezpieczniej będzie skorzystać z usług profesjonalisty.

Zdejmowanie opon dętkowych było możliwe we własnym zakresie bez większych ceregieli, ale mało kto użytkuje dziś opony tego typu. Standardem w pojazdach osobowych stała się opona bezdętkowa, która bardzo silnie przylega do felgi, jest do niej przyklejona na tyle mocno, że wszelkie próby siłowe, jak skakanie po oponie, nie przynoszą rezultatu. Mimo to w sieci nie brak pomysłów na to, jak można zdjąć opony z felg domowym sposobem, ale warto podejść do tych porad, jak do ciekawostek i skłonić się raczej ku zdjęciu opon u wulkanizatora.

Jak zdjąć opony z alufelg domowym sposobem?

Choć warsztat wulkanizacyjny to najlepszy kierunek dla tych, którzy potrzebują zdjąć opony z felg, to i tak wiedza o sposobach na samodzielne zdejmowanie opon może się przydać. Zdarzają się przecież różne nieprzewidziane sytuacje i nie zawsze można dotrzeć bez problemu do wulkanizatora.

Najczęściej polecanym sposobem na ściągnięcie opon z felg stalowych jest zastosowanie metody na podnośnik. Polega ona na tym, że:

  • Podnośnik umieszcza się pod samochodem, a pod stopą podnośnika umieszcza się koło, z którego ma zostać zdjęta opona.
  • Stopę podnośnika opuszcza się na oponę, jak najbliżej krawędzi felgi.
  • Podnośnik obciążony częściową masą samochodu będzie dociskał oponę, która powinna w końcu zacząć się zsuwać z felgi.
  • Gdy opona już częściowo wystaje poza felgę, należy wyłuskać ją do końca przy pomocy łyżek do opon – nie należy posługiwać się żadnymi innymi narzędziami, bo ich ostre krawędzie mogą zniszczyć oponę lub porysować felgi.

Podobnych operacji raczej nie zaleca się wykonywać w odniesieniu do felg aluminiowych, gdyż ich ewentualne uszkodzenie będzie bolesne pod względem finansowym. Samodzielnego zdejmowania opon z felg nie zaleca się również, jeśli jest możliwość załatwienia tego u profesjonalnego gumiarza.

Gdzie wykonamy demontaż opony z felgi?

Zdejmowanie i założenie opony na felgę jest na tyle trudne w wykonaniu bez profesjonalnych urządzeń, które wykonują pracę siłową, że niemal niemożliwe bez uszkodzenia felg lub opon. Polecane triki, które polegają za zastosowaniu podnośnika z obciążeniem oraz łyżek do opon mogą pomóc, ale zdjęcie opon u wulkanizatora to kwestia niewielkiej opłaty, a zyskujemy pewność, że zabieg nie doprowadzi do uszkodzenia opon lub felg.

Wulkanizacja to zakład, który specjalizuje się w pracy z oponami – usługi to zarówno naprawa ogumienia, jak również jego zdejmowanie, zakładanie, wymiana kół i tym podobne. Gumiarz dysponuje odpowiednimi urządzeniami, wiedzą oraz akcesoriami, które są przydatne podczas zdejmowania opon. Nawet jeśli chcemy zdjąć z felg zniszczone opony, to takie koła i tak warto przewieźć do warsztatu wulkanizacyjnego – koszt wykonania takiej usługi jest znikomy, a odzyskane felgi na pewno nie zostaną wówczas uszkodzone, co mogłoby się zdarzyć, gdybyśmy próbowali je wyjąć samodzielnie.

Zdejmowanie opon z felg nie jest proste i dlatego większość osób decyduje się na odwiedzenie wulkanizatora. Wyjątkiem są sytuacje, gdy opony i tak nie będą już użytkowane (wówczas można je po prostu rozciąć) oraz, gdy mamy do czynienia z oponami z dętką, które o wiele łatwiej można zdjąć z felg przy pomocy łyżek, łomu i tym podobnych narzędzi.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)