Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-sprawdzic-et-felgi-co-warto-wiedziec/11563/ 2018-10-18 12:57:59.000000

Jak sprawdzić et felgi? Co warto wiedzieć?

Oznaczenie ET jest niezwykle istotne przy wyborze felg. Czym jest ET felgi i jak zmierzyć ten parametr?

Jak zmierzyć ET felgi?

Współczynnik ET felgi to jeden z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie felg. To jeden z trzech podstawowych kryteriów, które decydują o tym, czy koło będzie mieściło się w nadkolu samochodu.

ET to współczynnik odsadzenia felgi

czyli odległość pomiędzy płaszczyzną montażu do piasty i poziomą osią symetrii felgi. Właściwy dobór felgi pod względem tego parametru decyduje o tym, iż koło bezproblemowo mieści się w nadkolu.

Każda z felg, jakie znajdziemy w sprzedaży, powinna posiadać dokładnie opisane parametry. Jednym z nich jest właśnie współczynnik ET. Oznaczenie felg ET pozwala zorientować się, jak głęboko w nadkolu zostanie osadzone koło. By lepiej orientować się w tym temacie, warto wiedzieć, że:

  • Parametr ET felgi może posiadać wartość ujemną lub dodatnią.
  • Wartość ujemna ET powiększa rozstaw kół i powoduje, że koła nieco bardziej wychodzą z nadkola.
  • Wartość dodatnia ET pomniejsza rozstaw kół i powoduje, że są one bardziej schowane w nadkolach.

Choć mogłoby się wydawać, że parametr ET nie jest tak istotny, jak pozostałe kryteria zakupu felgi, to nie jest to prawdą, gdyż zastosowanie felg o niewłaściwym ET może być powodem dyskomfortu podczas jazdy, jak również może mieć spory wpływ na bezpieczeństwo. Z tego względu zaleca się stosowanie felg o parametrach dopasowanych do użytkowanego samochodu.

Co powoduje zmiana wartości ET?

Choć istnieje fizyczna możliwość zastosowania felg o innym parametrze ET niż zalecane, to zbyt duże odstępstwo od zaleceń producenta może skutkować pogorszeniem się komfortu jazdy, a także obniżeniem poziomu bezpieczeństwa.

  • Zastosowanie felg o zbyt wysokim współczynniku ET może spowodować ocieranie się kół o elementy zawieszenia oraz układu kierowniczego. To może powodować utratę sterowności w samochodzie.
  • Zastosowanie felg o zbyt niskim współczynniku ET może spowodować obcieranie się kół o nadkole. Ekstremalnie niski poziom ET może prowadzić do nadmiernego wysunięcia się kół poza nadkola, co przy dużym obciążeniu będzie powodowało uderzanie nadkola o oponę, a to może spowodować jej uszkodzenie, a także prowadzić do kolizji na drodze.

Choć nadmierna zmiana parametru ET nie jest zalecana ani bezpieczna, to można dokonywać zmian tego parametru w określonym zakresie.

Jak zmieniać wartość ET felgi?

Zastosowanie felg o innym ET niż rekomendowane jest możliwe, ale należy zadbać o to, by finalny rozstaw kół w samochodzie nie odbiegał od zalecanego o więcej niż 1%. Warto jednak pamiętać o tym, by uwzględnić specyfikę samochodu, głębokość nadkola oraz inne czynniki, które powodują, że zmiana ET felgi jest niewskazana.

  • Opona nie może wystawać poza obrys nadkola.
  • Koło nie może być zbyt głęboko osadzone, by nie ocierać się o elementy zawieszenia.

Warto pamiętać o tym, że felgi stalowe i aluminiowe miewają różne szerokości, a to powoduje, że trzeba skorygować ich odsadzenie. Częste wątpliwości związane ze zmian felg stalowych na aluminiowe lub aluminiowych na stalowe:

  • Jak sprawdzić szerokość felgi? Wiedza na temat tego, jak zmierzyć rozmiar felgi albo, gdzie znaleźć informację na ten temat, zdecydowanie ułatwia wybór felg do samochodu. Rozmiar felgi to zapis parametrów: szerokość felgi x średnica. Przykładowy zapis: 6Jx15H2 – felga o szerokości 6 cali i średnicy 15 cali.
  • Jak sprawdzić rozmiar felgi stalowej a jak sprawdzić rozmiar felgi aluminiowej? W praktyce weryfikacja rozmiarów felg nie ma związku z materiałem ich wykonania. Felgi posiadają oznaczenia producenta, z których można odczytać ich kluczowe parametry. Jak zmierzyć felgi stalowe i aluminiowe? Jeśli oznaczenia zatarły się lub nie są czytelne, można dokonać pomiaru manualnie sprawdzając średnicę felgi i szerokość. Najbezpieczniej jest jednak spróbować odczytać oraz rozszyfrować oznaczenia producenta, które bezbłędnie wskażą najważniejsze parametry felg.

ET felgi jak w sportowym aucie?

Sportowe samochody podobają się kierowcom nie tylko pod względem estetyki, ale również ze względu na dynamikę jazdy, jaką oferują. Miłośnicy dynamicznej jazdy samochodem czasami decydują się na zastosowanie ET felg, jak w sportowym aucie.

W pojazdach sportowych często stosuje się felgi o niższym ET niż zalecane, co poprawia stabilność samochodu na zakrętach. Faktycznie jest to spory atut, ale warto pamiętać o tym, że nadmiernie szerokie rozstawienie kół wpływa na pogorszenie stabilności na prostej drodze. Rozwiązania tego typu można polecić wyłącznie do zastosowań sportowych, a nie do codziennej jazdy.

Przy zakupie nowych felg nie musimy kopiować ich parametrów z felg użytkowanych uprzednio. Wystarczy trzymać się zaleceń producenta i wybrać felgi, które zapewnią optymalne parametry, a szczególnie współczynnik ET. By mieć pewność, że wybrane felgi będą odpowiednie, warto korzystać z ogólnodostępnych konfiguratorów, które dobierają felgi do modelu samochodu. Można też wybierać felgi dedykowane dla konkretnych aut, jak również korzystać z wiedzy doradców w sklepach oferujących felgi.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)