Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-sprawdzic-jakie-felgi-do-auta-na-co-zwrocic-uwage/11898/ 2019-03-29 16:28:05.000000

Jak sprawdzić jakie felgi do auta? Na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiednich felg do samochodu nie musi być trudny. Jak wybrać felgi do auta?

Jak dobrać felgi do auta?

Oferta felg może przyprawić o zawrót głowy, a szczególnie wówczas, gdy nie jest się specem od dobierania obręczy do samochodu. Kwestią najbardziej istotną jest, oczywiście, dobór felg w odpowiednim rozmiarze, ale nie można zapominać o jeszcze jednej ważnej kwestii, a jest nią estetyka samochodu.

Felgi do samochodu należy dobierać zarówno pod względem parametrów technicznych, jak również starając się uzyskać odpowiedni efekt wizualny. W końcu samochód to, dla wielu osób, nie tylko środek transportu, ale również powód do dumy lub prawdziwa pasja.

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć, by dobrać felgi do auta, jest kwestia materiału ich wykonania. To od tego zależy funkcjonalność, wytrzymałość oraz design felg.

  • Felgi stalowe – w najtańszym wariancie nie będą grzeszyły urodą, ale za to nie kosztują wiele, są stosunkowo wytrzymałe oraz łatwe w naprawie. Felgi stalowe można polecić do samochodów budżetowych, w które nie chcemy nadmiernie inwestować.
  • Felgi aluminiowe – są znacznie droższe od stalowych obręczy, ale też zdecydowanie ładniejsze. Felgi aluminiowe są dostępne w wielu designerskich wariantach, a ich wykonanie, na ogół, jest bardzo precyzyjne. Aluminium jest bardziej odporne na korozję, dlatego jest spora szansa, że felgi aluminiowe posłużą kierowcy przez dłuższy czas.

Decydując się na zakup felg trzeba podjąć decyzję, co do materiału ich wykonania, ale też zastanowić się nad ich kolorem. Do wyboru są nie tylko felgi w standardowym odcieniu srebra, ale także wiele innych opcji, które warto dopasować do kolorystyki i stylistyki całego samochodu.

Jakie felgi do jakiego auta?

Wiele osób ma spore wątpliwości, co do tego, jak dobrać felgi do auta. Tymczasem można skorzystać zarówno z wielu ogólnodostępnych inspiracji zdjęciowych, jak również z rozwiązań, jakimi są wirtualne przymierzalnie felg do samochodu. By nie tracić zbyt wiele czasu na przymiarki każdego jednego typu felg do samochodu, warto od razu zastanowić się, jak wybrać felgi do auta pod względem kolorystyki.

  • Jakie felgi do czerwonego auta? Czerwony kolor lakieru sprawia, że samochód mocno rzuca się w oczy. By podtrzymać ten efekt, można postawić na kontrastowe i wyraziste felgi w kolorze czarnym. Do czerwieni pasują także felgi srebrne, a także złote.
  • Jakie felgi do srebrnego auta? Srebrny odcień lakieru to jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów. To sprawia, że do samochodu w srebrnym kolorze można dopasować praktycznie każdy odcień felg. Ze srebrem doskonale współgrają felgi białe, czarne, grafitowe, zielone, czerwone i wielobarwne.
  • Jakie felgi do zielonego auta? Zielony kolor nadwozia świetnie prezentuje się z klasycznymi, srebrnymi felgami, ale doskonale wygląda również w zestawieniu z kolorem złotym, brązowym, żółtym i pomarańczowym.
  • Jakie felgi do czarnego auta? Czarny samochód także jest dość uniwersalny, jeśli chodzi o dobór koloru felg. Do czerni pasuje niemal każdy kolor felg: białe, srebrne, złote, zielone lub wielobarwne.

Dobór felg do samochodu pod względem kolorystyki to ważna decyzja, a szczególnie wówczas, gdy chodzi o odcień niestandardowy, który będzie mocno rzucał się w oczy. Jeśli jesteś zdecydowany/na, by wybrać konkretny kolor, dopasuj felgi do auta według własnego uznania, bo samochód powinien podobać się, przede wszystkim, kierowcy, a nie osobom postronnym.

Jaki rozmiar felgi do auta?

Kwestią znacznie ważniejszą od designu felg jest dobór obręczy o odpowiednich gabarytach. Nie jest to trudne, jeśli tylko odczyta się odpowiednie parametry z felg oraz porówna je z parametrami opon oraz zaleceniami producenta samochodu.

Jeśli posiadamy już opony, to do nich należy dobrać rozmiar felg, a jeśli opony dopiero będą kupowane, to można od razu rozejrzeć się za w pełni kompatybilnym zestawem. Wybierając same felgi należy zwrócić uwagę na poniższe parametry:

  • Rozmiar felg – na rozmiar felgi składa się szerokość felgi oraz jej średnica. Przykładowy rozmiar felg to: 6,5x17. Pierwsza z liczb oznacza właśnie szerokość felgi wyrażoną w calach, a druga średnicę felgi wyrażoną w calach.
  • Rozstaw śrub montażowych – ważny jest sam rozstaw, jak również liczba śrub. Ten parametr poznamy z kolejnego oznaczenia na felgach, które może wyglądać tak: 5x100. Pierwsza wartość to liczba śrub (5), a druga to średnica okręgu, na którym znajdują się śruby.
  • ET – to parametr, który informuje o odsadzeniu felgi, czyli o odległości pomiędzy płaszczyzną montażową i geometrycznym środkiem felgi. To wartość podawana w milimetrach.
  • Średnica otworu centralnego – to kolejny parametr podawany w milimetrach. Otwór centralny pozwala na wycentrowanie felgi, a jeśli jest niekompatybilny z piastą koła, można zastosować pierścienie centrujące.

Felgi można dobrać sprawdzając zalecane parametry felg, jakie podaje producent samochodu oraz opon. Można też wybrać je samodzielnie. Jak sprawdzić czy felgi pasują do auta? Najlepiej zweryfikować to zarówno w zaleceniach producenta oraz w jednym z wielu kalkulatorów felg, jakie znajdziemy w Internecie.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)