Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jaka-glebokosc-bieznika-w-oponie-zimowej/11480/ 2018-09-26 14:42:59.000000

Jaka głębokość bieżnika w oponie zimowej?

Grubość oraz kształt bieżnika ma kluczowe znaczenie w przypadku opon zimowych. Jaki bieżnik do opon na zimę?

Opony zimowe powinny być dobierane ze szczególną starannością, ponieważ muszą sprawdzać się w trudnych warunkach atmosferycznych. Niskie temperatury oraz opady śniegu sprawiają, że kwestia odpowiedniego bieżnika w oponie ma jeszcze większe znaczenie.

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Głębokość bieżnika jest jednym z ważnych parametrów opony zimowej. To kwestia, która jest istotna zarówno podczas zakupu opon, jak również później – w trakcie ich użytkowania. Sprawdzanie bieżnika powinno być przeprowadzane regularnie, a szczególnie wówczas, gdy opona ma już swoje lata i wiadomo, że głębokość bieżnika staje się coraz mniejsza.

Sprawdzanie głębokości bieżnika należy przeprowadzać starannie, by uzyskać wiarygodne informacje na temat zużycia opony. Jak mierzyć bieżnik opony?

 • Współczesne opony, na ogół, posiadają wskaźniki zużycia TWI w obrębie bieżnika. To oznaczenia, które pozwalają zorientować się, jaki jest w przybliżeniu aktualny bieżnik opon.
 • Do dokładnego zmierzenia grubości bieżnika lepiej wykorzystać profesjonalne narzędzie. Specjalny miernik głębokości bieżnika kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, a zdecydowanie ułatwia realne skontrolowanie poziomu zużycia bieżnika. Niektórzy wykorzystują do tego działania zapałkę lub monetę, które także wkłada się w rowki bieżnika i następnie mierzy tę część, która mieściła się w zakamarkach bieżnika. Metoda na zapałkę nie jest jednak aż tak precyzyjna, jak zastosowanie miernika.

By dokonać pomiaru głębokości bieżnika, najlepiej zaparkować samochód na równej nawierzchni. Ułatwieniem będzie maksymalne skręcenie kół, które będą o wiele łatwiej dostępne.

Warto wiedzieć!

Pomiar głębokości bieżnika należy wykonać w kilku punktach w obrębie opony. Sprawdzić należy każdą z opon, gdyż ścieranie się bieżnika może być nierównomierne, co może sugerować niewłaściwą geometrię kół. W takim wypadku warto odwiedzić warsztat.

Wysokość bieżnika w oponie zimowej

Choć zgodne z prawem będzie jeżdżenie samochodem, w którym opony mają bieżnik o głębokości powyżej 1,6 mm, to warto zdawać sobie sprawę, że to zdecydowanie za mało, by mieć poczucie bezpieczeństwa na drodze. Nawet w przypadku opon letnich zaleca się stosowanie ich do czasu aż bieżnik zetrze się do grubości 2-3 mm, bo wówczas wciąż zapewnia przyczepność oraz dobrze odprowadza wodę, a w przypadku opon zimowych warto być jeszcze bardziej restrykcyjnym.

Jaki bieżnik opony zimowej będzie odpowiedni? Opony zimowe są użytkowane w jeszcze trudniejszych warunkach pogodowych. Zimą mamy do czynienia z deszczem, śniegiem oraz bardzo niskimi temperaturami. To sprawia, że opona zimowa powinna posiadać nieco głębszy bieżnik. Jaki?

Przepisy prawa stanowią, że opona zimowa może być eksploatowana do czasu aż osiągnie grubość bieżnika na poziomie 1,6 mm, ale to zdecydowanie za mało, gdy mamy do czynienia ze śniegiem i niską temperaturą. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jaki bieżnik ma nowa opona zimowa, a jest to przynajmniej 8, a często 10 mm. Jaki bieżnik na zimę można uznać za minimalny? Większość producentów opon sugeruje wymianę, gdy w oponie zimowej bieżnik zetrze się do głębokości 4 mm.

Dlaczego należy kontrolować głębokość bieżnika w oponie?

Głębokość bieżnika w oponach to jeden z najważniejszych parametrów związanych z ogumieniem samochodowym. Od odpowiedniego stanu bieżnika zależy przyczepność na drodze oraz odpowiedni komfort i bezpieczeństwo jazdy. Większość osób doskonale wie, jak mierzyć poziom zużycia bieżnika, ale nie zawsze wie, dlaczego jest to istotne.

 • Kontrolowanie głębokości bieżnika pozwala z wyprzedzeniem ustalić, kiedy będzie konieczna wymiana opon. Dzięki ustaleniu tego z lekkim wyprzedzeniem, można przygotować się na ten wydatek pod względem finansowym oraz z wyprzedzeniem zorientować się w ofercie opon.
 • Sprawdzanie głębokości bieżnika pozwala zweryfikować żywotność opony i jej jakość – to może być pomocne na przyszłość przy wyborze nowych opon.
 • Przy okazji sprawdzania głębokości bieżnika można wychwycić ewentualne uszkodzenia opon – niektóre z nich można naprawić, gdy są świeże i niewielkie.
 • Kontrolowanie grubości bieżnika pozwala stwierdzić, czy ściera się on równomiernie – jeśli nie, to może oznaczać kłopoty z geometrią kół lub innego typu, co warto zweryfikować w warsztacie.
 • Sprawdzanie bieżnika to kwestia bezpieczeństwa oraz przestrzegania przepisów – posiadacz samochodu jest zobligowany do wymiany opon, gdy bieżnik zetrze się do grubości 1,6 mm.

Jeśli na skutek kontrolowania głębokości bieżnika zaobserwujemy jego podejrzanie szybkie zużycie, warto przyjrzeć się technice jazdy oraz sprawdzić ciśnienie w oponach, gdyż jest to jeden z czynników, który wpływa na tempo ścierania się bieżnika, a także na spalanie oraz bezpieczeństwo jazdy.

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Prawidłowe ciśnienie w oponach to kwestia, której nie należy bagatelizować. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie obniża komfort jazdy oraz ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze oraz na żywotność opon. Ciśnienie powinno się kontrolować mniej więcej raz na miesiąc oraz przed każdą dłuższą podróżą, a sama czynność nie jest trudna.

 • Pomiaru ciśnienia w oponach można dokonać na stacji benzynowej. Na większości stacji znajdują się ciśnieniomierze.
 • Ciśnienie opon można zmierzyć także w serwisie oraz u wulkanizatora.
 • Osoby, które dużo jeżdżą mogą rozważyć zakup własnego kompresora i ciśnieniomierza.

Na czym polega bieżnikowanie opon?

Jeszcze jedną kwestią, która nierozerwalnie łączy się z oponami oraz z ich zużywaniem się, jest opcja bieżnikowania.

Bieżnikowanie

To sposób na odnowienie i przedłużenie trwałości opon. Bieżnikowanie opon polega na nałożeniu nowego bieżnika.

Kiedy jest zużyty bieżnik w oponie można rozważyć zarówno wymianę opon, jak również opcję bieżnikowania. Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy opona bieżnikowana jest bezpieczna. W przypadku samochodów ciężarowych powszechnie stosowane są opony bieżnikowane i sami producenci zalecają regenerację tego typu. W przypadku samochodów osobowych jest nieco inaczej. Bieżnikowanie ma raczej złą sławę, ale niekoniecznie musi to być zły pomysł. By mieć pewność, że bieżnikowane opony będą bezpieczne, warto:

 • Wybierać opony bieżnikowane od profesjonalnych i renomowanych firm, w których przestrzegane są standardy jakości, a same opony są poddawane rygorystycznym testom.
 • Sprawdzić opinię o oponach z danego źródła jeszcze przed zakupem.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że opony bieżnikowane nie posiadają etykiet energetycznych, co uniemożliwia dokładne zorientowanie się w ich parametrach. Nie bez znaczenia jest również komfort jazdy. Najczęstszą wątpliwością z tym związaną jest kwestia hałasu. Czy opony bieżnikowane są głośne? Raczej tak, ale w przypadku małych i lekkich samochodów osobowych nie będzie to aż tak zauważalne.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)