Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jakie-felgi-do-auta-jakie-wybrac-i-czym-sie-kierowac/11758/ 2019-03-29 16:28:42.000000

Jakie felgi do auta? Jakie wybrać i czym się kierować?

Zakup felg to spore wyzwanie. Jak dobrać felgi do samochodu? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać felgi do auta?

Wybór odpowiednich felg jest związany z koniecznością zagłębienia się w wielu zagadnieniach technicznych. Istotna jest bowiem nie tylko estetyka i materiał wykonania felg, ale przede wszystkim ich odpowiednie parametry. By dobrać felgi do samochodu, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych:

 • Rozmiar felg – czyli średnica oraz szerokość felgi. Należy dobrać ją do posiadanych opon i uwzględnić przy tym zalecenia producenta samochodu.
 • Rozstaw śrub – kolejna kwestia techniczna, która wpływa na dobór felg do auta.
 • ET felgi – czyli odsadzenie. Jest to informacja na temat odległości pomiędzy powierzchnią montażu felgi i geometrycznym środkiem felgi. Przy wyborze felg należy sprawdzić zalecenia producenta w zakresie parametru ET.
 • Średnica otworu centralnego – ostatni z najważniejszych parametrów technicznych związanych z dopasowaniem felg do samochodu. Jeśli pomiędzy średnicą otworu centralnego w feldze i w piaście koła są rozbieżności, można zastosować pierścień centrujący, by ją zniwelować.

Parametry techniczne są kluczowe, by wiedzieć, jak wybrać felgi do auta. Jednak nie są to jedyne kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Nie mniej ważna jest estetyka felg, dopasowanie do konkretnego samochodu oraz dobór felg z preferowanego materiału.

Jakie felgi do jakiego auta?

Estetyka felg to kwestia, która ma ogromne znaczenie. Felgi wpływają na wygląd kół oraz całego samochodu i dlatego wielu kierowców decyduje się na kupno felg kolorowych i o wyrazistym designie.

 • Jakie felgi do srebrnego auta? Srebrne samochody doskonale wyglądają nie tylko ze srebrnymi, metalicznymi felgami, ale też z felgami o bardziej wyrazistych kolorach. Ciekawą opcją będą czarne felgi do srebrnego samochodu, ale też felgi dwukolorowe (na przykład srebrno-niebieskie).
 • Jakie felgi do zielonego auta? Zielony samochód bardzo ciekawie wygląda, gdy zastosujemy w nim felgi złote lub brązowe. Ciekawą opcją są także felgi żółte i pomarańczowe lub srebrna klasyka.
 • Jakie felgi do czerwonego auta? Czerwone samochody doskonale prezentują się z felgami srebrnymi, granatowymi, czarnymi lub białymi.
 • Jakie felgi do auta sportowego? Samochody sportowe rządzą się swoimi prawami. Jeśli chodzi o design, to często stawia się w tym wypadku na bardzo wyraziste kolory i odważne połączenia. Felgi można dobrać na zasadzie bardzo intensywnego kontrastu. Przykłady: do fioletowego samochodu felgi w odcieniu złota lub limonki, do niebieskiego samochodu felgi w kolorze intensywnej pomarańczy, a do samochodu czarnego felgi w kolorze bordowym lub żółtym. Oczywiście sportowe auto równie dobrze można wyposażyć w felgi białe, złote lub srebrne – to kwestia gustu, koloru lakieru oraz tapicerki.
 • Jakie felgi do auta rodzinnego? Samochody miejskie i rodzinne, na ogół, wyglądają bardziej klasycznie. Do aut tego typu polecane są felgi srebrne, białe albo w neutralnym odcieniu granatu i antracytowe.

Kolor felg, jak również ich wzór warto dobrać tak, by pasowały do koloru i designu całego samochodu. Jak przymierzyć felgi do auta, by upewnić się, że będą dobrze wyglądały? Dobieranie felg do auta jest łatwiejsze za sprawą wirtualnych przymierzalni, w których można przymierzyć felgi do konkretnego modelu samochodu. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrany wzór oraz rozmiar felg będzie odpowiedni, przymierz felgi do auta i nie kupuj ich w ciemno.

Jaki rozmiar felgi do auta?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić, czy felgi pasują do auta, a nie jest to trudne. Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniego rozmiaru felg powinna być weryfikacja zaleceń producenta. Producenci samochodów, w większości przypadków, oficjalnie sugerują stosowanie więcej niż jednego rozmiaru felg, dlatego każdy kierowca może wybierać felgi o mniejszej lub większej średnicy.

Drugim z ułatwień jest jedna z wielu internetowych przymierzalni felg – dopasuj felgi do auta bez żadnego problemu. By skorzystać z przymierzalni, wystarczy podać kilka podstawowych informacji o samochodzie.

Felgi samochodowe aluminiowe

Ostatnia wątpliwość związana z doborem felg do samochodu dotyczy materiału ich wykonania. Felgi aluminiowe są uważane za bardziej efektowne, trwałe i godne uwagi.

 • Felgi aluminiowe są bardzo efektowne i dostępne w wielu różnorodnych wariantach wizualnych.
 • Felgi aluminiowe dodają autom prestiżu i elegancji.
 • Aluminium jest odporniejsze na korozję.
 • Mankamentem felg aluminiowych jest wysoka cena zakupu.

Felgi aluminiowe stalowe

Obręcze stalowe są zauważalnie tańsze od aluminiowych, dlatego decyduje się na nie wielu kierowców, którzy nie chcą za dużo inwestować w użytkowany samochód. Felgi stalowe mają swoje mocne strony i kilka mankamentów, o których warto wspomnieć:

 • Felgi stalowe są tanie.
 • Felgi ze stali można spawać i łatwiej je naprawić.
 • Felgi stalowe nie są tak efektowne, jak aluminiowe.

Dobór odpowiednich felg do samochodu wymaga poświęcenia odrobiny wolnego czasu na porównywanie różnych propozycji i upewnienie się, czy upatrzony model felg będzie odpowiedni do posiadanego samochodu.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)