Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jakie-felgi-do-driftu-na-co-zwrocic-uwage/11711/ 2019-03-29 16:30:54.000000

Jakie felgi do driftu? Na co zwrócić uwagę?

Drift zyskuje coraz liczniejszych zwolenników i pasjonatów. Jakie felgi kupić do driftu?

Felgi do driftu aluminiowe czy stalowe?

Drift car cieszy się coraz większą popularnością. Kolejni amatorzy i pasjonaci chcą spróbować swoich sił w poślizgu kontrolowanym, a widowiskowe wyczyny na torze przyciągają wielu obserwatorów. Nic dziwnego, że tak wiele osób interesuje się tym sportem i chce dostosować swoje pojazdy tak, by dobrze sprawdzały się w drifcie.

Jednym z najważniejszych zagadnień, które często rozgrzewa grupy dyskusyjne, jest dobór opon do driftu, ale nie należy zapominać o felgach, które przecież także decydują o parametrach kół i wpływają na wygląd pojazdu w niebagatelny sposób. Jakie felgi do driftu wybrać: stalowe czy aluminiowe?

  • Felgi stalowe do driftu – to zdecydowanie budżetowe rozwiązanie, które można polecić amatorom i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z poślizgiem kontrolowanym. Gdy dobieramy felgi do budżetowego samochodu do driftu, to warto skupić się na obręczach stalowych – będą niedrogie i stosunkowo wytrzymałe.
  • Felgi aluminiowe do driftu – najpopularniejszy wybór wśród pasjonatów i profesjonalistów, a także w przypadku droższych samochodów. Niektórzy producenci felg aluminiowych oferują nawet odrębne serie felg dra drifterów, które są solidnie wykonane i niezwykle designerskie, przez co samochód staje się jeszcze bardziej wyrazisty i widowiskowy.

Jeśli tylko budżet na to pozwala, warto postawić na efektowne felgi aluminiowe. Jeśli dopiero zaczynamy interesować się driftem i nie mamy pewności, czy będzie to hobby na dłużej, można skłonić się ku felgom stalowym – będzie taniej.

Jaki rozmiar felg do driftu?

Trudno wskazać jeden, właściwy rozmiar felgi do driftu, gdyż optymalna szerokość felgi do driftu oraz jej średnica zależy od modelu użytkowanego samochodu, a także od opon, na jakie się zdecydujemy. Niektórzy drifterzy stosują inne opony na tył, a inne na przód samochodu, gdyż zapewnia to optymalne warunki do ślizgania się na zakrętach – wówczas trzeba też dobrać dwa rodzaje felg.

Ogólnie przyjmuje się jednak, że w drifcie dobrze sprawdzają się opony o niższym profilu i dość wąskie (często także węższe niż felgi). Jeśli chodzi o wymiary felgi do driftu, to musi być kompatybilny ze stosowanymi oponami i dopasowany do samochodu – w autach profesjonalnych drifterów można obserwować nawet felgi dwudziestocalowe, ale częściej są to jednak mniejsze obręcze (15, 16 cali).

Jakie et felgi do driftu?

Parametr ET jest istotny przy wyborze felg do codziennej jazdy, ale także do driftu. ET to odsadzenie felgi, czyli głębokość osadzenia koła na piaście, która decyduje o rozstawie kół na jednej osi. Szerokość rozstawu kół ma z kolei wpływ na parametry samochodu podczas jazdy, a szczególnie tej szybkiej i sportowej.

W przypadku samochodu do driftu można stosować felgi o ET mieszczącym się w zaleceniach producenta samochodu lub sięgnąć po felgi o zmodyfikowanym parametrze ET, ale w granicach normy, by koła zanadto nie wystawały z nadkoli ani nie kolidowały z elementami układu kierowniczego i zawieszenia.

Czy warto kupić felgi do driftu?

Niektóre marki mają w swojej ofercie serie felg dedykowanych do driftu. To felgi o wyrazistym designie, często są to felgi kolorowe, które będą świetnym uzupełnieniem sportowego auta. Tylko czy warto zapłacić za nie więcej niż za zwykłe felgi aluminiowe?

Felgi dedykowane drifterom mogą różnić się od zwykłych felg jedynie designem. Wówczas nie zawsze warto przepłacać, jeśli wśród klasycznych propozycji znajdziemy felgę o optymalnych parametrach i o estetyce, która nam odpowiada. Jeśli natomiast parametry felgi do driftu są widocznie lepsze, są wzmacniane, lepiej dopracowane i projektowane z myślą o jeździe w poślizgu, to zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę, a szczególnie wówczas, gdy budżet zakupowy na to pozwala.

Dobór felg do driftu nie jest prosty, bo istotne są zarówno ich optymalne parametry, jak również sportowy i interesujący design. Warto pamiętać o tym, że podczas driftu na sucho felgi oraz opony szybko ulegają zniszczeniu, co nie jest bez znaczenia przy decyzji o zakupie felg w konkretnej cenie.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)