Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jakie-felgi-do-opon-na-co-zwrocic-uwage/11899/ 2019-03-29 16:18:22.000000

Jakie felgi do opon? Na co zwrócić uwagę?

Wybór felg jest ściśle powiązany z rozmiarem stosowanych opon. Jak dobierać felgi do opon?

Jakie felgi do opony wybrać?

Kolejność dobierania felg i opon do samochodu zależy, najczęściej, od tego, jaki element już posiadamy. Jeśli dotychczas stosowane opony są jeszcze w dobrym stanie, a felgi wymagają wymiany, to oczywistym postępowaniem będzie dobór felg do opon. Jeśli natomiast wymiany wymagają całe koła lub kupiliśmy felgi, a opon jeszcze nie, to wówczas dobór opon do felg jest standardowym rozwiązaniem. Nadrzędną zasadą jest kwestia dopasowania i kompatybilności pomiędzy felgami oraz oponami.

By dobrać felgi do opon, należy:

  • Sprawdzić, jakie felgi są zalecane do zastosowania dla posiadanej opony. Zalecenia producenta są w tym zakresie bardzo pomocne, gdyż zdecydowanie ułatwiają odnalezienie odpowiednich obręczy.
  • Zastanowić się nad tym, czy mają to być felgi aluminiowe czy stalowe.
  • Zastanowić się nad tym, czy szukamy felg o klasycznym wyglądzie, czy może czegoś awangardowego, kolorowego lub o nietypowym designie.

By mieć pewność, co do tego, jaka felga do opony będzie odpowiednia, należy przyjrzeć się, przede wszystkim, parametrom technicznym samych opon, jak również dobieranych felg. Kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę, to:

  • Szerokość felgi – to pierwsza cyfra w ciągu oznaczeń na feldze. Jest ona wyrażana w calach.
  • Średnicę felgi – to kolejna z liczb, jakie znajdziemy w oznaczeniach na feldze. Średnica również jest wyrażana w calach.
  • ET – to odsadzenie felgi, czyli odległość pomiędzy osią symetrii i płaszczyzną montażową.

Zaniedbanie w doborze felg może skutkować ich kiepskim dopasowaniem do opon. Niestety sam rzut oka na średnicę kół nie wystarczy, by dobrać felgi do opon. Bardzo ważną kwestią jest także odsadzenie oraz szerokość felgi.

Jeśli chodzi o odsadzenie, to najlepiej sprawdzić w zaleceniach producenta pojazdu, jaki parametr ET można stosować.

Jaka szerokość felgi do opony?

Szerokość felgi a opona to zagadnienie, które jest jedną z kluczowych kwestii, która decyduje o dobrym dopasowaniu obu elementów koła. Opony i felgi muszą być, pod tym względem, kompatybilne ze sobą, ale w tym wypadku możliwe są określone ustępstwa. Bez względu na to, czy praktykujemy dobór opony do felgi, czy na odwrót, powinniśmy zwrócić baczną uwagę na ich dopasowanie pod względem szerokości. Co ważne, do opon można dopasować więcej niż jedną szerokość felg.

Już w zaleceniach producenta można zauważyć, że sugerowana jest nie tyle konkretna szerokość felg, co pewien zakres szerokości, które będą odpowiednie. To oznacza, że do jednej opony można dopasować nie jedną, ale kilka szerokości felgi. Optymalnym wyborem jest szerokość ulokowana po środku sugerowanego zakresu.

Jeśli dobór felg do opon pod względem rozmiaru sprawia nam trudności, możemy skorzystać z jednego z wielu kalkulatorów opon i felg, jakie są dostępne w Internecie. Narzędzia tego typu bardzo ułatwiają dopasowanie ogumienia oraz felg do każdego samochodu.

Jakie felgi do opon zimowych?

Odpowiedni rozmiar felgi do opon to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie. Dość istotny jest również typ opon (zimowe, letnie lub całoroczne), ponieważ od tego czynnika także można uzależnić zakup felg.

Opony z felgami na zimę to często zestaw z felgami stalowymi, a felgi z oponami na lato to często zestaw z felgami aluminiowymi. Czy faktycznie jest to najlepszy wybór?

  • Felgi aluminiowe do opon na zimę – bywają kupowane do opon zimowych, ale wciąż pokutuje przekonanie, że szkoda aluminiowych obręczy na zimę, bo szybko się zniszczą. Choć felgi aluminiowe faktycznie mogą się porysować, to jednak aluminium jest znacznie odporniejsze na korozję niż stal, dlatego zimą sprawdza się bardzo dobrze.
  • Felgi stalowe do opon na zimę – są powszechnie stosowane w zestawie z oponami zimowymi. Ich popularność w sezonie zimowym wynika z ich niskiej ceny oraz z faktu, że zimą łatwo o mechaniczne uszkodzenia felg (poślizgi, najeżdżanie na zalane wodą koleiny), a felgi stalowe można nieco łatwiej naprawić, a wymiana na nowe nie jest aż tak bolesna dla kieszeni, jak koszt zakupu nowych obręczy aluminiowych. Mimo to, warto pamiętać o tym, że felgi stalowe łatwiej ulegają korozji.

Wybierając felgi do opon bezdętkowych na zimę warto kierować się nie tyle stereotypami i wyborami innych kierowców, co dostępnym budżetem oraz własnymi preferencjami. Do nowego samochodu z wyższej półki raczej nie warto zakładać najtańszych i raczej niezbyt urodziwych felg stalowych, a do starego auta nie opłaca się kupować drogich felg aluminiowych w designerskim kształcie. Wszystko jest kwestią odpowiedniego dopasowania felg do auta oraz do opon i to zarówno pod względem technicznym, jak również estetycznym.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
4,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)