Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jakie-opony-caloroczne-kupic-na-co-zwrocic-uwage/11564/ 2018-10-18 13:02:58.000000

Jakie opony całoroczne kupić? Na co zwrócić uwagę?

Opony wielosezonowe mogą być alternatywą dla oddzielnych opon letnich i zimowych. Jak wybrać opony tego typu?

Opony wielosezonowe - jakie wybrać?

Opony całoroczne cieszą się niższą popularnością niż odrębne opony letnie i opony zimowe, ale dla wielu osób są świetnym rozwiązaniem. Trudno nie zauważyć oszczędności, jaka płynie z wyboru opon całorocznych – płaci się wówczas za jeden komplet, wystarczy posiadać jeden komplet felg i nie trzeba płacić za wymianę opon co sezon. Opony całoroczne mają jednak swoje mankamenty, co powoduje, że wielu kierowców zastanawia się, czy opony całoroczne mają sens. By rozwiać swoje wątpliwości, warto porównać zalety i wady opon uniwersalnych.

Zalety i wady opon całorocznych

ZALETY

 • To niedrogie rozwiązanie – dobry wybór przy niskim budżecie. Opony całoroczne to opony uniwersalne, których konstrukcja oraz bieżnik są pewnym kompromisem pomiędzy oponą zimową oraz letnią.
 • Wystarczy kupić jeden komplet felg.
 • Nie trzeba płacić za wymianę opon co sezon.
 • Nie trzeba przechowywać opon poza sezonem.

WADY

 • Opony całoroczne to opony uniwersalne, których konstrukcja oraz bieżnik są pewnym kompromisem pomiędzy oponą zimową oraz letnią.
 • Opony uniwersalne mogą mieć nieco słabsze parametry od opon sezonowych.

Decyzja o zakupie opon całorocznych powinna być dobrze przemyślana i oparta o kluczowe parametry. Dobór odpowiednich opon uniwersalnych zasadniczo nie różni się od doboru opon na zimę lub na lato – należy wybrać odpowiedni rozmiar opony i skupić się na jej parametrach. Jednym z nich jest klasa opony.

Jakiej klasy wybrać opony wielosezonowe?

Klasyfikacja opon to kwestia umowna, która jednak pozwala zorientować się w ogólnej jakości opony. W przypadku opon całorocznych, jak i w przypadku pozostałych rodzajów opon, w sprzedaży znajdziemy:

 • Opony klasy ekonomicznej – rozwiązanie budżetowe, bardzo tanie i oszczędne. Opony tej klasy nie są szczególnie często polecane w branży, ponieważ gorzej wypadają w testach i rankingach. W klasie ekonomicznej mieszczą się zarówno nowe opony całoroczne, jak również opony bieżnikowane całoroczne - w przypadku opon całorocznych nie jest to najlepszy wybór, bo opony wielosezonowe powinny dobrze radzić sobie w dość skrajnych warunkach pogodowych. Tanie opony całoroczne warto zastosować tylko wówczas, gdy z samochodu korzysta się sporadycznie, głównie w mieście i preferuje się bardzo spokojny styl jazdy.
 • Opony klasy średniej – średnia półka cenowa skrywa wiele zróżnicowanych opon całorocznych. To opony, które wypadają lepiej w testach, ale raczej nie zajmują czołowych miejsc w rankingach. Będą dobrym i opłacalnym wyborem dla osób, które jeżdżą z przeciętną częstotliwością i szukają kompromisu pomiędzy dobrą ceną i wysoką jakością opon.
 • Opony klasy wyższej – to najlepsze opony całoroczne, które przodują w zestawieniach i rankingach, ale też kosztują więcej. Mimo wyższej ceny i tak są warte uwagi, ponieważ pozwalają na całoroczną jazdę samochodem bez konieczności zmiany ogumienia.

Ranking opon całorocznych to dobre źródło informacji. Rankingi powstają na bazie statystyk sprzedażowych, ale też w oparciu o wyniki testów, które są miarodajnym źródłem informacji. Na te same parametry warto zwrócić uwagę samodzielnie, gdy poszukujemy i porównujemy różne modele opon uniwersalnych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon całorocznych?

Zakup opon całorocznych to wydatek, który warto dobrze przemyśleć. Choć koszt zakupu opon wielosezonowych bywa niższy niż zakupu opon letnich i zimowych, to nie jedyny atut opon uniwersalnych. By wybrać dobre opony całoroczne, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Dopasowanie do samochodu – opony należy kupować zgodnie z zaleceniami producenta. Dobór nietypowego rozmiaru, choć jest możliwy, może nie zapewnić optymalnego komfortu i bezpieczeństwa na drodze. Należy od razu zwracać uwagę na zgodność opon oraz felg.
 • Droga hamowania – oczywiście im krótsza, tym lepiej. Opony całoroczne są poddawane testom na suchej, mokrej oraz ośnieżonej nawierzchni, co pozwala dobrze zorientować się w tym temacie. Informację na temat drogi hamowania opon całorocznych można znaleźć na etykiecie.
 • Poziom hałasu – ma spore znaczenie w przypadku opon all-weather, gdyż niektóre modele bywają głośne. Informacje na temat emitowanego hałasu są dostępne na etykietach unijnych – im mniej decybeli, tym lepiej, a w szczególności przy wyborze opon do aut luksusowych.
 • Koszt zakupu – to kwestia istotna, której nie można pominąć. Bezpiecznym wyborem są szczególnie opony all season ze średniej i wyższej półki cenowej. Bardzo tanie ogumienie może sprawdzać się na drodze, ale też szybciej zużywać i oferować gorsze parametry w trudnych warunkach.
 • Popularność – opony całoroczne, które są chętnie wybierane, dobrze oceniane i często polecane to może być bardzo dobry wybór. Popularne opony 4Seasons są bowiem dobrze przetestowane przez samych kierowców, a o wszelkich mankamentach i atutach można przeczytać w licznych recenzjach. Chętnie wybierane są, między innymi, opony: Kleber Quadraxer 2, Vredestein Quatrac 5, Continental AllSeason Contact, Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 oraz inne.
 • Marka – stawiając na wysoką jakość opon warto zwrócić uwagę na producenta, jego renomę i jakość oferty. Warto wybierać opony znanych i cenionych marek, do których ma się zaufanie.

Wybór opon całorocznych nie jest łatwy. Wiele osób zastanawia się również, kiedy kupić opony całoroczne. Jeśli poprzednie opony są już ekstremalnie zużyte, a ich bieżnik wynosi zaledwie 1,6 mm, zmiana jest konieczna jak najszybciej. Jeśli jednak użytkowane opony są jeszcze w dobrym stanie, warto kupić opony całoroczne na spokojnie i zaplanować ich zmianę poza szczytem zainteresowania wymianą opon (początek sezonu zimowego i początek sezonu letniego).

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)