Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jakie-opony-letnie-kupic-na-co-zwrocic-uwage/11605/ 2018-10-18 13:02:32.000000

Jakie opony letnie kupić? Na co zwrócić uwagę?

Zakup letnich opon to spore wyzwanie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie i które opony na lato wybrać?

Opony letnie - jakie wybrać?

Wymiana opon po sezonie zimowym jest konieczna, jeśli zimą służą nam opony zimowe. Zdecydowana większość kierowców posiada właśnie dwa komplety opon – na zimę oraz na lato. Alternatywą dla takiego rozwiązania są opony całoroczne.

Wybór opon letnich jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać, dlatego że sama oferta opon jest bardzo szeroka i zróżnicowana, a przy tym trzeba również kierować się kryteriami technicznymi. Zanim jednak skupimy się na detalach, warto zastanowić się nad tym, jakie opony letnie wybrać? Do wyboru mamy:

 • Nowe – najlepsze z możliwych rozwiązań. Nowe opony będą miały odpowiednio głęboki bieżnik i określone parametry. Opony z rynku pierwotnego są również objęte gwarancją producenta, a także charakteryzują się najwyższą żywotnością.
 • Używane – opony z drugiej ręki to dobra decyzja, gdy chcemy zaoszczędzić i mamy pewność, że wybrane ogumienie spełni określone kryteria i oczekiwania. Uważajmy jednak, by nie dać się nabrać i nie kupujmy kota w worku. Przed zakupem dowiedzmy się jak najwięcej o oponach, poznajmy ich parametry, stan techniczny i oznaczenia.
 • Bieżnikowane – opony bieżnikowane letnie nie są tak popularne, jak nowe i używane opony, ale część kierowców się na nie decyduje. Jeśli nasz wybór padł na ogumienie bieżnikowane, najlepiej wybrać opony od profesjonalnej i renomowanej firmy, która zajmuje się bieżnikowaniem.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup opon nowych, opon używanych czy na zakup opon bieżnikowanych na lato, powinniśmy poznać pozostałe parametry i zagadnienia, które ułatwią wybór oraz zakup dobrych opon letnich.

Jak odróżnić opony letnie od zimowych?

Wiedza o tym, jak rozpoznać opony letnie może się przydać, gdy kupujemy opony z drugiej ręki lub na podstawie zdjęć. Odróżnianie opon letnich od zimowych nie jest trudne, a zdecydowanie ułatwi samodzielne orientowanie się w tym temacie.

Dobranie niewłaściwych opon do warunków pogodowych (na przykład letnich na zimę lub odwrotnie) może być fatalne w skutkach.

 • Opony letnie nie nadają się do jazdy zimą, gdyż są wykonane z twardszej mieszanki gumowej i sztywnieją na mrozie, a ich bieżnik nie jest przystosowany do jazdy po śniegu.
 • Opony zimowe nie nadają się do jazdy latem, gdyż są miększe i pod wpływem wysokiej temperatury mocniej się uginają. Ich bieżnik nie sprawdza się na mokrej nawierzchni.

Jakiej klasy wybrać opony letnie?

Wybór markowych opon letnich wymaga zdecydowania, jakiej klasy opony chcemy kupić. Znane i cenione marki oferują opony w różnych klasach, dzięki czemu wiadomo, czego można się po nich spodziewać.

 • Opony klasy ekonomicznej – to tanie opony letnie o bazowych, ale wystarczających parametrach. Nie są to gumy, które przodują w rankingu opon letnich, ale są polecane osobom jeżdżącym po mieście, kierowcom preferującym spokojną jazdę oraz osobom, które nie chcą zbyt wiele dokładać do samochodu.
 • Opony klasy średniej – to dobre opony letnie w rozsądnej cenie. Ogumienie tej klasy charakteryzuje się najlepszym stosunkiem ceny do jakości i jest najbardziej uniwersalnym wyborem.
 • Opony klasy wyższej – czyli opony klasy premium, które przodują w rankingach i testach oraz są najnowocześniejsze pod względem technologicznym. To dobry wybór do aut luksusowych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich?

Decyzja o zakupie opon letnich nie ogranicza się wyłącznie do wyboru opon konkretnej klasy. Trzeba jeszcze zagłębić się w całą gamę detali technicznych. Oto najważniejsze z nich:

 • Rozmiar opon – opony są oferowane w różnych rozmiarach. Do samochodu można dopasować opony w różnych rozmiarach, ale warto trzymać się tych, które zaleca producent (zawsze jest do wyboru jakiś zakres szerokości i wysokości opony). Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie opony letnie – szersze czy węższe? Co do tego zagadnienia nie ma jednoznacznego stanowiska. Opony szersze są podatniejsze na aquaplaning, ale za to oferują krótszą drogę hamowania. Przyjęło się, że na lato lepiej wybierać opony szersze, a na zimę węższe, ale mieszczące się w zaleceniach producenta. Gdy rozwiejemy już swoje wątpliwości na temat tego, jaka szerokość opony letniej będzie optymalna, warto poświęcić uwagę temu, jaka wysokość opony letniej znajduje się w zaleceniach producenta.
 • Data produkcji – kolejny ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę, ponieważ od tego zależy żywotność opon. Jaka jest żywotność opony letniej? Nieco dłuższa niż zimowej, gdyż twardsza mieszanka gumowa wolniej się zużywa, ale producenci zalecają wymianę opon co 5 lub co 6 lat od daty produkcji.
 • Typ bieżnika – niektórzy zastanawiają się, czy opony letnie są kierunkowe, a to zależy od rodzaju opon i bieżnika. Do wyboru mamy opony symetryczne, asymetryczne oraz kierunkowe. Opony symetryczne posiadają symetryczny bieżnik, zapewniają komfort akustyczny oraz niższe opory toczenia i są spotykane głównie w klasie budżetowej oraz średniej. Opony asymetryczne są coraz popularniejsze w segmencie klasy średniej i wyższej. Bieżnik asymetryczny jest mocniej ponacinany od strony wewnętrznej, co odpowiada za odprowadzanie wody, a część zewnętrzna jest zaprojektowana tak, by dobrze sprawdzać się podczas jazdy na zakrętach i na prostej drodze. Opony kierunkowe mają określony kierunek toczenia i dlatego należy uważać podczas ich montażu, by nie założyć ich odwrotnie.
 • Głębokość bieżnika – w nowych oponach może być różna. Jaka jest głębokość bieżnika opony letniej, gdy jest nowa? Najczęściej wynosi przynajmniej 8 mm, czasami więcej. To ważne, by zwracać uwagę na wysokość bieżnika nowej opony letniej, a także użytkowanej, by zorientować się we właściwym momencie, kiedy opony letnie są zużyte (bieżnik nie może być płytszy niż 1,6 mm).
 • Zgodność z zaleceniami producenta – opony należy dobierać zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczy to zarówno ich rozmiaru, jak również rekomendowanego indeksu prędkości i nośności. Stosowanie opon niezgodnych z zaleceniami może pogarszać parametry samochodu, wpływać na komfort jazdy i bezpieczeństwo.
 • Wyniki w testach, opinie kierowców – jeszcze jedną kwestią, która pozwala zorientować się, które opony letnie są dobre, są wyniki testów, rankingi oraz rekomendacje innych kierowców.

Zakup opon letnich to spore wyzwanie i wydatek, który warto przemyśleć i zaplanować – w końcu to inwestycja na kilka sezonów letnich oraz kwestia komfortu jazdy i bezpieczeństwa.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Ja już ten wybór mam za sobą. Postawiłem już wcześniej na całorczne Geolandar G015 od Yokohamy i po kłopocie. Przy wyborze decydujący okazał sie stosunek parametrów do ceny.