Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jakie-opony-zimowe-kupic-na-co-zwrocic-uwage/11576/ 2018-10-18 13:03:19.000000

Jakie opony zimowe kupić? Na co zwrócić uwagę?

Wcale nie tak łatwo wybrać dobre opony zimowe. Jak wybrać najlepsze zimówki? Na co zwrócić uwagę?

Opony zimowe - jakie wybrać?

Oferta opon zimowych może przyprawić o zawrót głowy. Ogumienie zimowe jest dostępne w asortymencie wielu marek, a w dodatku występuje w wielu różnych wariantach i rozmiarach. Dla wielu osób ułatwieniem bywają zestawienia typu ranking opon zimowych, ale warto potrafić samodzielnie porównać różne opcje i wybrać najkorzystniejszy wariant opon do samochodu.

Zanim zdecydujemy się na zamówienie konkretnych opon na zimę, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów:

 • Rozmiar opon – warto stosować opony, jakie rekomenduje producent samochodu. Należy zwrócić uwagę na to, że opony z homologacją do konkretnych pojazdów także mogą być różne. W praktyce oznacza to, że do jednego auta można dobrać opony o różnych rozmiarach, a wszystko to w zakresie zaleceń producenta. Najczęstszą wątpliwością w przypadku opon zimowych jest kwestia ich szerokości. Jakie opony zimowe wybrać: szersze czy węższe? To pytanie powraca późną jesienią i wielu kierowców ma spore wątpliwości z tym związane. Zakładając, że producent użytkowanego samochodu sugeruje użycie opon o przykładowej szerokości od 195 do 225 mm, na zimę można wybrać opony węższe (195 mm) lub szersze. Opony węższe są uznawane za lepsze rozwiązanie na zimę, ponieważ ciężar samochodu rozkłada się na węższej powierzchni, a to zapewnia łatwiejszą jazdę po śniegu i błocie pośniegowym oraz lepiej chroni przed zjawiskiem aquaplaningu. Opony szersze zapewniają krótszą drogę hamowania oraz bardzo dobrze sprawdzają się zimą na drogach miejskich i dobrze utrzymanych drogach gminnych.
 • Indeks nośności opony – powinien być dopasowany do maksymalnej wagi samochodu wraz z obciążeniem.
 • Indeks prędkości opony – wskazuje maksymalną prędkość, jaką można poruszać się stosując wybraną oponę.
 • Oceny w testach i rekomendacje – to bardzo istotne źródło informacji o oponach. Wyniki testów pozwalają zweryfikować parametry opony i porównać ją z innymi oponami, a opinie innych nabywców są przydatne, gdyż obrazują to, jak opona sprawdza się w praktyce.

Zakup opon zimowych warto zaplanować z wyprzedzeniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór opon nowych o jak najświeższej dacie produkcji. Tanią alternatywą mogą być opony bieżnikowane zimowe, opony całoroczne lub opony z drugiej ręki.

 • Opony bieżnikowane zimowe to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala sporo zaoszczędzić, ale też trudno o równie dobre parametry opon bieżnikowanych, co w przypadku opon nowych. Bieżnikowane ogumienie polecane jest głównie do samochodów ciężarowych oraz do osobówek, którymi jeździ się głównie po mieście i to nie w przypadku silnych opadów śniegu i gołoledzi.
 • Opony całoroczne to rozwiązanie, które może zastąpić oddzielne komplety opon letnich i zimowych. Opony wielosezonowe są tańsze, ale też mają nieco gorsze parametry niż dobre opony zimowe.
 • Opony zimowe używane – niektórzy decydują się na zakup opon z drugiej ręki, ale warto zweryfikować czy na pewno ma się do czynienia z oponami zimowymi.

Jak odróżnić opony zimowe od letnich

Jeśli kupujemy nowe opony zimowe, to raczej nie powinniśmy mieć żadnych problemów z oceną, czy są to opony zimowe czy opony letnie, gdyż powinny być odpowiednio opisane na etykiecie i oznakowane na samej oponie. Nieco inaczej jest w przypadku opon z drugiej ręki, gdzie trudno o etykietę i trzeba bazować na cechach rozpoznawczych opon zimowych. Jak rozpoznać opony zimowe? Wystarczy nauczyć się odróżniać opony zimowe od pozostałych. Opony zimowe – charakterystyka:

 • Opony zimowe mają inny bieżnik niż opony letnie. Posiadają głębsze nacięcia (lamele), co zapewnia im przyczepność na śniegu.
 • Opony zimowe posiadają oznaczenie M + S oraz symbol gwiazdki na tle góry. Opony bez symbolu gwiazdki śniegu nie są oponami zimowymi.

To cechy, które można zauważyć gołym okiem i rozwiać swoje wątpliwości, co do tego, czy ma się do czynienia z oponami letnimi czy z zimowymi.

Jakiej klasy wybrać opony zimowe?

Oferta opon jest zróżnicowana nie tylko pod względem rozmiaru ogumienia lub producentów, ale także pod względem klas. Którą klasę opon wybrać, jeśli kupujemy opony na zimę?

 • Opony klasy wyższej – najnowocześniejsze i najlepiej dopracowane opony na rynku. To odpowiedni wybór do aut luksusowych, ale też do tańszych samochodów, gdy priorytetem jest komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Opony tej klasy często zajmują czołowe miejsca w testach i wyróżniają się ponadprzeciętnymi parametrami.
 • Opony klasy średniej – to opony zachowujące dobry stosunek ceny do jakości. Mają zauważalnie lepsze parametry niż tanie opony zimowe, ale nie są tak drogie, jak opony premium. Opony tej klasy można polecić do większości samochodów oraz zarówno do użytku w mieście, jak i poza miastem.
 • Opony klasy ekonomicznej – to dobry wybór, gdy priorytetem jest niska cena, ale nie kosztem bezpieczeństwa. Opony tej klasy zapewniają bezpieczeństwo na drodze i mają dobre parametry, ale nie są tak dopracowane i nowoczesne, jak opony wyższej i średniej klasy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon zimowych?

Zakup opon zimowych to konieczność wyboru spomiędzy wielu różnych propozycji. Warto na wstępie ustalić dostępny budżet oraz skupić się na oponach, które są dopasowane do pojazdu pod względem gabarytów. Przy wyborze należy również zwrócić uwagę na:

 • Bieżnik opon – jaka głębokość bieżnika opony zimowej jest typowa, a jaka minimalna? Opony zimowe bywają wyposażone w nieco głębszy bieżnik niż opony letnie – może on wynosić nawet 10 mm. Minimalna głębokość bieżnika opony zimowej wynosi 1,6 mm, ale najlepiej zmienić opony na nowe, gdy bieżnik zacznie ścierać się poniżej 4 mm.
 • Datę produkcji – warto zdawać sobie sprawę z faktu, jaka jest żywotność opony zimowej względem opony letniej. Zimówki zużywają się nieco szybciej, gdyż są wykonane z miększej mieszanki gumowej, która szybciej się ściera. Data produkcji jest istotna o tyle, że producenci sugerują wymianę ogumienia co 5 lat od daty produkcji opon, a nie od daty montażu.
 • Gwarancję – większość opon ma podobną długość i warunki gwarancji, ale zdarzają się wyjątki przedłużenia gwarancji lub innego typu udogodnienia od producenta.
 • Markę – warto sięgać po opony sprawdzonych marek.

Wybór opon zimowych jest niezwykle istotną kwestią, gdyż jest to jeden z elementów, które wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Niektórzy podchodzą do tego tematu pobłażliwie i zbyt długo ociągają się z wymianą opon letnich na zimowe, a nawet próbują jeździć na oponach letnich zimą. Czy opony zimowe są obowiązkowe? Warto wiedzieć o tym, że zimówki są obowiązkowe w wielu krajach, w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimę, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że należy to uczynić, o ile nie jeździ się na oponach wielosezonowych dobrej klasy.

By odpowiedzieć sobie na pytanie, które opony zimowe wybrać lub które opony zimowe są dobre, warto dobrze orientować się w ofercie. Dobór opon to nie tylko kwestia skorzystania z konfiguratora internetowego, ale też konieczność wyboru pomiędzy oponami o różnorodnych parametrach i od różnych producentów. Jest to inwestycja na dłuższy czas i we własne bezpieczeństwo, dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu odpowiednio dużo czasu.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Ja przy wyborze sugerowałem się głównie stosunkiem jakości do ceny. Jak na klasę premiom dla mnie fajną opcją był model Winter V905 od Yokohamy. Mieszanka gumy bardzo wytrzymała.
w tym roku kupiłem opony zimowe Uniroyal dobra cena i jakos , dobre opinie i do tego mozna sie załapac na konkurs zimowy :)
Od wielu wielu lat jeżdżę na oponach Uniroyal, to sa bardzo dobre opony i osobiście uważam, że chyba nie ma lepszych na rynku. Teraz zimą jeździłem na Uniroyal MS plus 77, w górach gdzie śniegu nie brakowało zdały egzamin jak zwykle.