Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/kiedy-zmienic-opony-na-letnie-przydatne-wskazowki/11406/ 2018-10-18 13:34:46.000000

Kiedy zmienić opony na letnie? Przydatne wskazówki.

Zmiana opon z zimowych na letnie powinna być przeprowadzona w odpowiednim momencie. Kiedy to zrobić?

Właściwości opony letniej

Opony letnie zdecydowanie różnią się od zimowych, a ich właściwości sprawiają, że doskonale sprawdzają się na drodze podczas sezonu letniego. Choć określanie opon mianem letnich mogłoby sugerować, że nadają się głównie do jeżdżenia latem, to tak naprawdę ich wymianę należy zaplanować znacznie wcześniej.

Tym, co decyduje o konieczności wymiany opon z zimowych na letnie, gdy zrobi się cieplej, jest specyfika opon letnich. Do ich najważniejszych właściwości należą:

  • Specyficzna mieszanka gum – opony letnie są wykonane z mieszanki gum o wyższej zawartości kauczuku, co zapewnia im wyższą przyczepność do podłoża. Gumy tego typu wolniej zużywają się na drogach w cieplejszej części roku.
  • Odpowiednio zaprojektowany bieżnik – opony letnie są projektowane do jazdy na suchej oraz mokrej nawierzchni. Ich bieżnik uwzględnia te specyficzne warunki atmosferyczne, jakie występują wiosną, latem i jesienią. Opony letnie są, dzięki temu, przygotowane na jazdę po mokrej nawierzchni.

Zamiana opon na letnie - kiedy?

Niestety bardzo trudno jest wskazać właściwą datę zmiany opon z zimowych na letnie, ponieważ jest to uzależnione od czynników atmosferycznych. Opony zimowe są przystosowane do jazdy po ośnieżonej oraz bardzo zimnej nawierzchni, lepiej znoszą niskie temperatury, śnieg, błoto pośniegowe i tym podobne mankamenty na drodze.

By wyznaczyć właściwy moment wymiany opon na letnie, należy śledzić komunikaty pogodowe. Przyjmuje się, że można zmienić opony na letnie, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się na poziomie co najmniej 7 stopni Celsjusza. Jednak nie należy dokonywać zmiany już po dwóch lub trzech cieplejszych dniach, bo wczesną wiosną pogoda bywa kapryśna i na przemian możemy mieć do czynienia z kilkunastostopniową temperaturą oraz z przymrozkami, deszczem i śniegiem.

Najbezpieczniej jest zaplanować wymianę opon na letnie, gdy średnia dobowa temperatura wynosi minimum 7 stopni Celsjusza i jest to stan, który utrzymuje się od około dwóch tygodni.

Opony letnie a zimowe

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego zmieniać opony na letnie, skoro na zimowych także da się jeździć latem. To prawda – na oponach zimowych można jeździć nawet przy trzydziestostopniowych upałach, ale komfort jazdy i bezpieczeństwo będą zdecydowanie niższe niż przy odpowiednio dobranych oponach letnich, a to wynika z różnic pomiędzy oponami letnimi i zimowymi.

Opony letnie a całoroczne

Skoro ani opona letnia, ani opona zimowa nie mogą posłużyć w samochodzie przez cały rok, to może opona całoroczna będzie dobrym pomysłem? By przekonać się o tym, które rozwiązanie jest lepsze, warto porównać opony letnie i całoroczne.

Największym atutem opon całorocznych jest fakt, że są tańsze niż zakup dwóch oddzielnych kompletów opon. Jednak przez to, że są przystosowane do jazdy całorocznej, nie mogą konkurować z dobrej klasy oponami dla danej pory roku. Mając do dyspozycji opony całoroczne, nie trzeba ich przekładać, przez co można rzadziej odwiedzać wulkanizatora.

 Wulkanizacja, przekładanie opon, wyważanie i związane z tym usługi dodatkowe nie są jednak aż tak dużym kosztem, by możliwość jego uniknięcia była czynnikiem decydującym o zakupie opon całorocznych, które pod względem parametrów nie umywają się do opon dobranych do pory roku.

Wymiana opon - na co zwrócić uwagę?

By opony letnie faktycznie sprawdzały się w praktyce, powinny posiadać określone parametry. Jakie opony letnie są najlepsze? Trudno wskazać jedną, konkretną markę, gdyż wybór jest ogromny, ale przy zakupie opon warto zwrócić uwagę na ich parametry, wyniki w testach, a także zajrzeć do recenzji na stronach i blogach tematycznych. Takie informacje pomogą podjąć decyzję, co do tego, jakie opony letnie wybrać.

Opony letnie mogą posłużyć przez kilka sezonów, ale warto wiedzieć, jak wyglądają opony letnie, kiedy są zużyte. To właściwy moment, by pomyśleć o zakupie nowych. Sygnały zużycia opon letnich to:

  • Nadmierne zużycie się bieżnika – długi czas eksploatacji opon powoduje ich ścieranie się. Bieżnik staje się wówczas coraz cieńszy, a przez to opona traci swoje właściwości. Jaka wysokość bieżnika w oponie letniej sygnalizuje jej zużycie? Wystarczy, że bieżnik osiąga grubość na poziomie oznaczenia TWI (oznaczenie to znajduje się w kilku miejscach na oponie), to oznacza, że najwyższy czas na zmianę opon.
  • Deformacje i uszkodzenia opon – kolejne kwestie, które wskazują na to, że oponę należy wymienić, to właśnie wszelkiego typu poważne deformacje, wybrzuszenia oraz uszkodzenia opon.

Wymiana opon z zimowych na letnie może być przeprowadzana u wulkanizatora. Można również zmienić je we własnym zakresie, jeśli posiada się dwa komplety felg z oponami, ale wówczas i tak należy przeprowadzić wyważanie kół. Bez względu na to, gdzie dokonujemy zmiany opon, należy zwracać uwagę na kilka kwestii:

  • Prawidłowe założenie opon – zgodne z kierunkiem toczenia. Opony o niesymetrycznym bieżniku należy zakładać wyłącznie w określony sposób (na oponie znajdują się odpowiednie oznaczenia i strzałki).
  • Wyważenie kół – jeśli posiadamy dwa komplety felg, zmiana kół i tak powoduje, że należy wykonać co sezon ich wyważanie.
  • Odpowiednie ciśnienie – opony należy dopompować do wartości, jaka jest zalecana przez producenta.

Zmiana opon z zimowych na letnie to konieczność, by jeździć komfortowo i bezpiecznie. Nie dotyczy to tylko osób, które posiadają opony całoroczne, ale w praktyce o wiele lepszym wyborem okazują się opony sezonowe.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)