Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/kiedy-zmienic-opony-na-zimowe-przydatne-wskazowki/11486/ 2018-10-18 13:36:37.000000

Kiedy zmienić opony na zimowe? Przydatne wskazówki.

Opony sezonowe należy zmieniać w odpowiednim momencie. Kiedy założyć opony zimowe?

Właściwości opony zimowej

Opony sezonowe cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Odrębne opony na lato i na zimę są bardzo dobrze przystosowane do specyfiki warunków pogodowych, jakie dominują w danym sezonie. Opony zimowe mają szereg cech i właściwości, które sprawiają, że są dedykowane właśnie na zimę.

  • Opony zimowe są tworzone z innych mieszanek gumowych niż opony letnie. Właściwości zimowych mieszanek sprawiają, że opony nie są ekstremalnie sztywne w niskich temperaturach. Ogólnie można przyjąć, że opony zimowe są miększe od letnich, ale to właśnie sprawia, że nadają się do jazdy przy bardzo silnych mrozach.
  • Opony zimowe mają również odpowiednio zaprojektowany bieżnik. Jaka wysokość bieżnika w oponie zimowej jest odpowiednia? Najczęściej jest to od 8 do 10 mm w przypadku nowej opony. Warto zwrócić uwagę także na specyfikę samego bieżnika i charakterystyczne rowki i nacięcia, których jest na tyle dużo, by zapewnić oponom przyczepność na ośnieżonej drodze.
  • Opony zimowe są przystosowane do jazdy po zimnej i ośnieżonej nawierzchni. Specjalna konstrukcja bieżnika oraz odpowiednia mieszanka gum, której użyto w procesie produkcji, to czynniki, które nadają zimowym oponom optymalne parametry.

Opony zimowe mogą być z powodzeniem użytkowane na bardzo zimnej nawierzchni, na śniegu, błocie pośniegowym oraz na oblodzonej nawierzchni, choć silne oblodzenie sprawia, że trudno o przyczepność nawet przy najlepszych oponach zimowych.

Zamiana opon na zimowe - kiedy?

Z uwagi na to, że opony zimowe mają tak specyficzne parametry i są przystosowane do użytku w określonych warunkach, wymiana opon powinna być przeprowadzona we właściwym czasie. Kiedy się za to zabrać?

Wymiana opon na zimowe powinna mieć miejsce wówczas, gdy przez dłuższy czas średnia temperatura dobowa jest niższa niż 7 stopni Celsjusza. Nie warto wymieniać opon na zimowe już po pierwszych jesiennych chłodach, bo często pogoda zmienia się i wracają wysokie temperatury. Jeśli jednak średnie temperatury w ciągu doby utrzymują się od tygodnia lub dwóch na poziomie poniżej 7 stopni, to sygnał, że można zaplanować wymianę opon na zimowe. Niektórzy kierowcy decydują się jednak wstrzymać z wymianą opon do pierwszych przymrozków i opadów śniegu. To również uzasadnione z uwagi na to, jak zmienne bywają warunki atmosferyczne jesienią, a nawet z początkiem zimy, ale warto pamiętać o tym, że im dłużej zwleka się z wymianą, tym dłużej trzeba będzie czekać w kolejce u wulkanizatora.

Opony zimowe a letnie

By najlepiej uświadomić sobie, dlaczego zmieniać opony na zimowe i to we właściwym czasie, warto przyjrzeć się porównaniu opon letnich i opon zimowych.

Znając dokładne różnice pomiędzy oponami letnimi i zimowymi można tylko utwierdzić się w przekonaniu, że opony muszą być zmieniane sezonowo we właściwym momencie – to kwestia komfortu oraz bezpieczeństwa na drodze.

Opony zimowe a całoroczne

Niektórzy są zdania, że posiadanie dwóch kompletów opon to przeżytek, skoro są jeszcze opony całoroczne. Jak wypadają w porównaniu z oponami zimowymi?

Opony całoroczne są jakimś sposobem na oszczędność. Można rekomendować je osobom, które jeżdżą starszymi samochodami i nie chcą nadmiernie inwestować w eksploatowany samochód.

Wymiana opon - na co zwrócić uwagę?

Zanim zabierzemy się za wymianę opon na zimowe, warto dokonać ich przeglądu, gdyż może się okazać, że opony wcale nie zaoferują już odpowiednich parametrów i trzeba będzie zastanowić się nad tym, jakie opony zimowe wybrać. Do najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przed wymianą opon, należą:

  • Ogólny stan techniczny opon – zanim zabierzemy opony do wymiany, warto przyjrzeć się im pod kątem ewentualnych uszkodzeń, pęknięć i deformacji. Opony, które już na pierwszy rzut oka wydają się uszkodzone, prawdopodobnie nie będą nadawały się do użytku i szkoda je zakładać. Wulkanizacja takich opon może być nieopłacalna.
  • Głębokość bieżnika – jeśli skontrolowaliśmy ją po poprzednim sezonie, to wiadomo, że nie zmieniła się pod wpływem przechowywania opon. Mimo wszystko warto to sprawdzić, bo być może pamięć płata nam figle i bieżnik nie jest tak gruby, jak zapamiętaliśmy, a jest on niezwykle istotny w oponach zimowych. Kiedy opony zimowe są zużyte? Opony nie nadają się do użytku, gdy głębokość bieżnika wynosi zaledwie 1,6 mm, ale warto zacząć rozglądać się za nowymi oponami zimowymi, gdy bieżnik ma grubość 4 mm, bo już wówczas można mówić o pogorszeniu się przyczepności.
  • Staranne wyważenie – opony powinny zostać starannie wyważone i ustawione. Najlepiej odwiedzić renomowany serwis wulkanizacyjny.
  • Optymalne ciśnienie – warto ustawić je tak, jak zaleca producent samochodu i obserwować, czy nie ma ubytków. Początkowo, tuż po zmianie opon, może tak się zdarzyć, ale dalsze ubytki ciśnienia powinny skłonić nie tylko do jego uzupełnienia, ale też do wizyty w serwisie, gdyż mogą wskazywać na nieszczelność wentyli.

Wielu kierowców zadaje sobie pytania o to, jakie opony zimowe są najlepsze, kiedy należy je zmienić lub jakie opony zimowe wybrać. Zawsze warto sięgać po opony renomowanych producentów, które cieszą się dobrymi opiniami oraz mają dobre parametry techniczne. Wymiana opon na zimowe jest bardzo istotna właśnie ze względu na ich parametry, które tak dobrze sprawdzają się zimą.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
4,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)