Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/co-zrobic-ze-starymi-oponami-kiedy-wymienic-i-jak-wykorzystac/11481/ 2018-10-18 13:36:09.000000

Co zrobić ze starymi oponami? Kiedy wymienić i jak wykorzystać?

Wymiana opon wiąże się z koniecznością zagospodarowania starych gum samochodowych. Co z nimi zrobić?

Kiedy wymienić stare opony?

Jeśli oszczędność, ekologia oraz kwestie ograniczania odpadów leżą nam na sercu, warto zorientować się, kiedy konieczna jest wymiana opon, a kiedy można jeszcze na nich jeździć lub je odnowić.

  • Opony należy wymienić, gdy są uszkodzone – nie chodzi o bardzo drobne uszkodzenia, które można naprawić, ale o liczne pęknięcia, przebicia i deformacje. To kwestie, które mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo na drodze i dlatego należy kontrolować stan opon oraz zaplanować ich wymianę we właściwym momencie.
  • Opony warto wymienić, gdy są zużyte – zużyte opony mają bardzo płytki bieżnik, który zdecydowanie pogarsza ich parametry na drodze. Zgodnie z prawem, wymianę opon należy przeprowadzić, gdy bieżnik zetrze się do grubości 1,6 mm, ale warto zrobić to nawet wcześniej.
  • Opony warto wymienić, gdy są już stare – opony mają określoną żywotność. Producenci szacują, że jest to około 5 lub 6 lat od daty produkcji. Jeśli bieżnik jest jeszcze odpowiedniej głębokości, ale opona jest stara, warto rozważyć jej wymianę. Stara opona zimowa, letnia lub całoroczna traci część właściwości, pogarszają się jej parametry, gdyż guma naturalnie się starzeje.

Wymiana opon nie jest jedynym rozwiązaniem, gdy mamy do czynienia z gumami kilkuletnimi, ale w dobrym stanie technicznym, których jedynym mankamentem jest starty bieżnik. W takiej sytuacji można rozważyć bieżnikowanie opon.

Kiedy odnowić stare opony?

Jeśli użytkowane opony nie są jeszcze zniszczone, nie parcieją i nie pękają, można rozważyć ich renowację. Opony można odnowić poprzez odpowiednią pielęgnację i konserwację, co pozwala zminimalizować proces starzenia się gumy, jak również poprzez ich bieżnikowanie (nałożenie nowego bieżnika na starą oponę).

Renowacja opon przedłuży ich trwałość, ale nie może być wykonywana wielokrotnie i w nieskończoność. W końcu przyjdzie moment, w którym trzeba będzie zmienić je na nowe oraz zastanowić się, co zrobić ze starymi oponami.

Co zrobić z zużytymi oponami?

Nie każdy posiadacz samochodu zdaje sobie sprawę z faktu, jak kłopotliwym odpadem są opony. Ponieważ opony muszą spełniać wyśrubowane normy i zapewniać maksymalne bezpieczeństwo na drodze, ich konstrukcja jest wielowarstwowa, a guma jest nasączana różnorodnymi środkami chemicznymi. Opony zawierają w sobie także metale ciężkie i pochodne ropy naftowej, które zatruwają środowisko naturalne i właśnie to sprawia problem przy ich utylizacji.

Opon nie można wyrzucić do kosza na śmieci ani wywieźć na wysypisko. Gdzie wyrzucić opony legalnie i bezpłatnie?

  • Opony można pozostawić w zakładzie wulkanizacyjnym. Wulkanizacja bardzo często świadczy usługę odbioru opon przy okazji ich wymiany na nowe. Wulkanizator oddaje je następnie do utylizacji, a do tego czasu powinien je odpowiednio składować. Oczywiście nie każdy zakład wulkanizacyjny lub serwis świadczy usługi tego typu, dlatego warto ustalić tę kwestię z wyprzedzeniem.
  • Opony można zawieźć do punktów odbioru odpadów, które są zlokalizowane w większości miast oraz gmin, a w dużych miejscowościach mogą znajdować się nawet w kilku miejscach. Oddanie opon w takim miejscu nie wiąże się z żadnymi kosztami.
  • Stare opony można oddać również do Centrum Utylizacji Opon. Najlepiej skontaktować się z tym podmiotem, by ustalić, gdzie można pozostawić opony do odbioru.
  • Opony można również sprzedać – skup opon używanych to niezbyt często spotykane miejsce. W większości punktów opony oddaje się za darmo, ale nieliczne punkty, które opony wykorzystują wtórnie (na przykład do bieżnikowania albo produkcji gumowych elementów) mogą płacić niewielkie kwoty za sprzedaż opon, ale są to raczej kwestie kilkuzłotowe.

Warto podkreślić, że utylizacja opon jest dla kierowcy w pełni darmowa.

Naprawdę nie warto kombinować i szukać nielegalnych sposobów na pozbycie się opon, skoro można oddać je za darmo i mieć problem z głowy.

Opony oddane do utylizacji bywają, najczęściej, poddawane zabiegom recyklingu i są ponownie wykorzystywane w branży.

Wykorzystanie opon w przemyśle samochodowym

Zużyte opony samochodowe są, w miarę możliwości, poddawane recyklingowi. Wykorzystanie starych opon w przemyśle samochodowym pozwala znacznie ograniczyć liczbę odpadów, jakie trafiają na wysypisko i do utylizacji. Stare opony letnie, zimowe i całoroczne mogą zostać odnowione, a szczególnie, gdy mowa o oponach do samochodów ciężarowych.

Opony uszkodzone i stare także są wykorzystywane wtórnie, ale w postaci rozdrobnionego granulatu, który służy później do wytwarzania drobnych elementów gumowych, jak dywaniki samochodowe, uszczelki i wycieraczki.

Dekoracje ogrodowe z opon

Jednym z mniej typowych sposobów na zagospodarowanie starych opon jest ich użycie w domu i ogrodzie. Jak wykorzystać stare opony w ogrodzie i czy warto?

  • Ozdoby ogrodowe ze starych opon – w wielu ogrodach można spotkać nietypowe ozdoby z opon. Być może to opony pochodzące sprzed lat, gdy za utylizację płacili kierowcy, a nie producenci opon, a być może to kwestia gustu i fantazji. Opony mogą posłużyć do różnorodnych form ogrodowych, ale ich estetyka jest specyficzna, dlatego nie do każdego ogrodu będą pasowały. Najczęściej spotykane elementy z opon w ogrodzie to kwietniki oraz obrzeża rabat z opon. Opona położona na płasko na glebie staje się niewielką „doniczką” na kwiaty. Przecięte na pół opony mogą zastąpić niską palisadę, jaką zwykło się otaczać rabaty kwiatowe.
  • Huśtawki z opon – kolejnym miejscem, w którym zdarza się wykorzystywać opony jest plac zabaw. Opona może stać się wygodną huśtawką, elementem toru z przeszkodami oraz tym podobnych rozwiązań dla dzieci.

Stare opony to nieco kłopotliwy przedmiot, który może zyskać nowe życie w postaci opony bieżnikowanej, granulatu do produkcji elementów gumowych lub w formie siedziska na huśtawce. Tak szerokie zastosowanie wtórne opon jest korzystne dla środowiska. Warto oddawać opony we wskazanych punktach odbioru odpadów lub w warsztatach, gdyż jest to działanie całkowicie darmowe.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)