Udostępnij
Skomentuj

Filtr oleju Toyota Auris - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zanieczyszczenie oleju w dłuższej perspektywie może być groźne dla jednostki napędowej. Warto więc zadbać o to, aby do takiego stanu nie doszło. Niezbędne okaże się użytkowanie sprawnego filtra oleju, który musi być regularnie wymieniany.

Filtr odpowiada za filtrację oleju, polegającą na blokowaniu wspomnianych zanieczyszczeń, dzięki czemu do silnika przedostaje się czysty olej. Dzięki temu, jego praca przebiega w sposób prawidłowy, a on sam nie jest narażony na ryzyko wystąpienia rozmaitych awarii i usterek.

Co się stanie, gdy filtr będzie zanieczyszczony lub ulegnie uszkodzeniu? Do jednostki napędowej zacznie przedostawać się pył, kurz, a także ścier metalowy, kwasy, opiłki metalu, woda oraz niespalone paliwo. Z czasem, praca silnika stanie się nieregularna, a jego wydajność znacznie spadnie. Pojawić mogą się również trudności z przyspieszeniem, a nawet odpaleniem pojazdu. Po dłuższym czasie dojść może do uszkodzenia niektórych elementów budowy silnika, co oczywiście przełoży się na uziemienie pojazdu.

Naprawa jednostki napędowej okażę się nie tylko czasochłonna, ale również bardzo kosztowna. Wszystko to sprawia, że nie powinniśmy zapominać o obowiązku przeprowadzania regularnych wymian filtrów olejów. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku pojazdów o sporej mocy, a także wtedy, gdy korzystam z syntetycznych olejów silnikowych, pełnych rozmaitych dodatków i ulepszaczy.

Niestety, wielu kierowców bagatelizuje tę sprawę, doprowadzając do zapchania filtra. Jego czyszczenie nie załatwi sprawy – konieczny jest montaż nowej części, w przeciwnym wypadku nie możemy mówić o sprawnej, skutecznej filtracji oleju. Warto w tym miejscu podkreślić, że cena nowego filtra nie jest specjalnie wygórowana, a jego wymiana powinna nam zająć najwyżej pół godziny.

Jaki filtr oleju do Toyoty Auris wybrać?

Jak można się domyślić, różnych produktów jest na rynku sporo, dlatego kluczem do sukcesu wydaje się ich prawidłowe dopasowanie. Od razu warto podkreślić, że najtańsze podróbki filtrów nie są zbyt dobry wyborem. Dlaczego? Są one przeważnie tworzone z materiałów słabej jakości, które nie tylko nie radzą sobie z blokowaniem drobnych zanieczyszczeń, ale również są podatne na uszkodzenia.

W efekcie, zakup taniego filtra sprawi, że proces filtracji nie będzie realizowany w sposób skuteczny. Wszystko to oznacza, że warto stawiać przede wszystkim na produkty fabryczne. Wyróżniają się one nie tylko wysoką jakością wykonania, ale również odpowiednim dopasowaniem do konkretnego modelu auta oraz jego silnika. Na rynku znaleźć możemy między innymi:

  • filtr oleju Toyota Auris 2.0 D4D
  • filtr oleju Toyota Auris 1.4 D4D
  • filtr oleju Toyota Auris 1.6
  • filtr oleju Toyota Auris 1.33
  • filtr oleju Toyota Auris 2007
  • filtr oleju Toyota Auris 1.4

Warto w tym miejscu nadmienić, że modele oryginalne nie zawsze są dostępne. Problemem może okazać się również ich cena. Wszystko to sprawia, że kierowcy często decydują się na zakup zamienników. Przed wyborem konkretnego modelu, należy zwrócić uwagę na jego budowę i najważniejsze parametry techniczne. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasz zakup okaże się prawidłowy.

Filtr oleju - jak wybrać?

Wbrew pozorom, elementów, które trzeba przeanalizować, jest całkiem sporo. Śmiało można stwierdzić, że cena nie powinna być jedynym kryterium branym pod uwagę. Szukając na siłę oszczędności, możemy zakupić filtr bardzo słabej jakości, stanowiący zagrożenie dla silnika.

W przypadku omawianych produktów najważniejsze jest to, aby zapewniały skuteczną filtrację oleju. Odpowiada za to medium filtracyjne – od jego jakości zależy, jakie zanieczyszczenia będą blokowane. Filtry najtańsze dysponują przeważnie podstawowym medium wykonanym z celulozy lub papieru wzmacnianego włóknami syntetycznymi. Jest to rozwiązanie tanie, lecz mało skuteczne. Filtr blokuje wyłącznie większe zanieczyszczenia, przez co drobinki dalej przedostają się do silnika. Warto jeszcze podkreślić, że takie części są zwyczajnie mało odporne na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych.

Chcąc więc skorzystać z produktów wyższej jakości, powinniśmy celować w filtry z medium kompozytowym. Jego budowa jest warstwowa (zazwyczaj wykorzystywana jest włóknina lub celuloza), co nie tylko zwiększa wytrzymałość, ale również poprawia parametry filtracji. Wszystko to sprawia, że takie filtry znacznie lepiej poradzą sobie z blokowaniem wszystkich zanieczyszczeń, nie tylko tych największych.

Najwyższą jakość wykonania zapewni nam natomiast medium syntetyczne, które jest wykorzystywane w filtrach najdroższych. Decydując się na takie produkty, możemy mieć pewność, że posłużą nam one przez cały okres, aż do następnej wymiany.

Choć jakość wykonania poszczególnych produktów może się diametralnie różnić, przedział cenowy nie jest zbyt szeroki. Różnice między poszczególnymi częściami mogą wynieść kilkanaście-dwadzieścia złotych. Warto w tym miejscu podkreślić, że z blokowaniem licznych zanieczyszczeń najlepiej radzą sobie filtry o porowatej strukturze.

Obudowa filtra oleju Toyota Auris

Materiał filtracyjny to jedno, uwagę należy zwrócić również na obudowę filtra, a także wykorzystywane tworzywa mające zabezpieczać jego konstrukcję. Wspomnieć należy przede wszystkim o ochronie przeciw korozji i wpływem wysokich temperatur.

Dobrej jakości filtr oleju powinien być odporny również na obciążenia generowane w trakcie jazdy oraz wpływ samego oleju. Mowa tu przede wszystkim o odmianach syntetycznych, które bardzo często są urozmaicane za sprawa rozmaitych dodatków, których działanie może być bardzo agresywne. Jeśli więc zakupimy słabej jakości filtr, istnieje możliwość, że zostanie on uszkodzony przez olej.

W niektórych częściach wykorzystywane są również specjalne uszczelki, które zwiększają swoją objętość pod wpływem wysokich temperatur. W ten sposób poprawiana jest szczelność filtra. Uszczelka nie dopuszcza również do jego wykręcenia podczas jazdy.

Filtr oleju Toyota Auris – jaka firma?

Biorąc pod uwagę wiele elementów, które wpływają na końcową jakość filtrów, warto decydować się na produkty przygotowane przez sprawdzone i wysoko oceniane firmy. Dają one bowiem gwarancję użycia odpowiednich materiałów i odpowiedniego wykonania całej konstrukcji.

Odradzamy zakup podróbek, które są opracowywane przez mało znanych producentów. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że taki filtr okaże się po prostu niewystarczający.

Filtr oleju Toyota Auris – cena

Jak już wspominaliśmy wcześniej, różnice w cenie poszczególnych produktów nie są spore, dlatego nie warto na siłę brnąć w oszczędności.

Najtańsze filtry, które poradzą sobie z codzienną filtracją, zakupimy za około 15-20 złotych. Cena modeli z medium kompozytowym lub syntetycznym wynosi natomiast od 20 do 50 złotych. Nieco droższe są filtry fabryczne.

Filtr oleju Toyota Auris – wymiana

Gdy uda nam się w końcu zakupić odpowiedni produkt, możemy przejść do jego montażu. Nie wymaga on specjalnych umiejętności ani szerokiej wiedzy na temat mechaniki pojazdów. Ze wszystkim powinniśmy uporać się na własną rękę.

Niezwykle pomocny podczas wymiany filtra okaże się kanał, który zapewni nam łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych części. Jeśli jednak nie mamy do niego dostępu, możemy skorzystać z podnośnika. Przydatna będzie także specjalna wysysarka do oleju – zdecydowanie ułatwi nam ona opróżnienie miski olejowej. Wystarczy bowiem przyłożyć urządzenie do korka wlewu, a następnie uruchomić ssanie.

W przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, musimy odszukać miskę oleju (znajduje się pod samochodem), a następnie odkręcić jej śrubę, by olej mógł się z niej wydostać. Oczywiście nie możemy zapomnieć o podstawieniu jakiegoś pustego naczynia. Gdy miska będzie już pusta, możemy przejść do odkręcania filtra. Pomoże nam w tym specjalny klucz filtra oleju Toyota Autis. Skorzystać możemy również ze zwykłego klucza nasadowego lub paska klinowego.

Przed zamontowaniem nowego filtra, warto jego uszczelkę posmarować olejem. Gdy wszystko znajdzie się na swoim miejscu, pozostaje nam już tylko wlać nowy olej.

Kiedy wymienić filtr oleju do Toyotu Auris?

Jak widać, cała procedura nie jest specjalnie skomplikowana. Należy o niej pamiętać, jeśli chcemy mieć pewność, że nasz silnik jest skutecznie chroniony przed wpływem rozmaitych zanieczyszczeń.

Jak często należy dokonywać wymiany filtra? Najlepiej za każdym razem, gdy zmieniamy olej, a więc po przejechaniu od 5 do 20 tysięcy kilometrów (w zależności od modelu samochodu). Dzięki temu będziemy mieć pewność, że filtr nie ulegnie zapchaniu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)