Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/filtr-paliwa-do-mondeo-mk4-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12749/ 2018-12-17 09:56:37.000000

Filtr paliwa do Mondeo Mk4 - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Żaden kierowca nie powinien zapominać o obowiązku regularnej wymiany filtra paliwa. W przeciwnym wypadku, jednostka napędowa może ulec uszkodzeniu. Wszystko przez gromadzące się zanieczyszczenia.

Sprawa jest poważniejsza, niż może się wydawać. Wynika to z funkcji, jakie spełnia filtr paliwa w każdym pojeździe, nie tylko samochodzie, ale również skuterze czy motocyklu. Usuwa on bowiem różnego rodzaju zabrudzenia z mieszanki paliwowe, zanim ta zostanie przeniesiona do wtryskiwaczy. Znaleźć się w niej może nie tylko kurz, ale również opiłki metalu czy też cząsteczki rdzy. Sprawny filtr blokuje je, jeśli jednak będzie pracował dłużej niż powinien, w końcu dojść może do jego zużycia lub zapchania, co oczywiście przełoży się na to, że do jednostki napędowej będą przedostawały się wspomniane zabrudzenia.

Ich długotrwały wpływ przełoży się na znaczne obniżenie wydajności silnika, a w końcu również na awarię kluczowych elementów. Można sobie wyobrazić, jaki będzie koszt naprawy i porównać go do cen filtrów dostępnych na rynku.

Filtr paliwa do Mondeo Mk4 – co ile wymiana?

W przypadku omawianego modelu samochodu, a także w każdym innym, wpływ na częstotliwość wymiany filtra ma przede wszystkim intensywność eksploatacji pojazdu. Mimo tego, warto kierować się przede wszystkim zaleceniami producentów, którzy przeważnie wskazują, że filtr powinien być przez nas wymieniany po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów.

W przypadku silników dieslowych warto pamiętać również o konieczności kontroli filtrów w okresie jesienno-zimowym. Zbiera się w nich wtedy woda, co może sprawić, że potrzebna okaże się ich wcześniejsza wymiana. W tym miejscu warto podkreślić, że ceny filtrów paliwa do samochodów Mondeo Mk4 nie są specjalnie wygórowane. Nowe części zakupimy za około 50-80 złotych. Jest to więc znacznie tańsze niż ewentualna naprawa uszkodzonej jednostki napędowej.

Filtr paliwa mondeo Mk4 - jak wybrać?

Przechodzimy do niezwykle ważnej kwestii związanej z prawidłowym doborem filtrów do posiadanych przez nas aut. Rynek jest jednak tak zróżnicowany, że nie powinniśmy mieć tych problemów.

Specjaliści podkreślają, że najlepszym wyborem okażą się przede wszystkim modele oryginalne, dedykowane konkretnym silnikom – uwagę należy zwrócić więc na ich pojemność. Na rynku znajdziemy więc wiele produktów specjalnie dostosowanych do danego samochodu. Wymienić możemy między innymi:

  • filtr paliwa mondeo mk4 1.8 tdci,
  • filtr paliwa mondeo mk4 2.2 tdci,
  • filtr paliwa mondeo mk4 1.6 tdci,
  • filtr paliwa mondeo mk4 1.6,
  • filtr paliwa mondeo mk4 2.5t.

Pozostaje nam więc wyłącznie wyszukać odpowiedni filtr i przejść do jego wymiany. Dlaczego modele oryginalne okażą się najlepsze? Przede wszystkim dlatego, że są one wykonywane z materiałów, które najlepiej sprawdzą się w warunkach typowych dla konkretnego modelu samochodu. Wyróżniają się dobrej jakości tworzywem filtrującym, dlatego zatrzymywanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń nie będzie żądnym problemem.

Oczywiście nie zawsze będziemy w stanie znaleźć odpowiedni filtr oryginalny, dlatego konieczny okaże się zakup zamiennika. Nie będzie to problemem, jeśli zdecydujemy się na produkty uznanych firm. Tanie podróbki należy omijać z daleka. Dlaczego? Ponieważ wyróżniają się bardzo słabą jakość wykonania, a użyte tworzywo filtrujące okaże się po prostu niewystarczające. Wszystko to oczywiście przełoży się na niską skuteczność ochrony przed wpływem różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Jeśli więc zastanawiamy się, jaka firma okaże się odpowiednia, warto sprawdzić, czy konkretni producenci cieszą się renomą na rynku. Pomocne okażą się oczywiście opinie innych kierowców, którzy zazwyczaj informują innych, jeśli konkretny filtr paliwa Mondeo Mk4 okazał się słabej jakości.

Filtr paliwa Mondeo Mk4 – wymiana

Skoro wiemy już, na jakie produkty warto postawić, a których lepiej unikać, możemy przejść do procesu wymiany filtra. Warto w tym miejscu podkreślić, że jest on bardzo prosty, zarówno w przypadku silników benzynowych, jak i dieslowych.

Najważniejsza okażę się lokalizacja filtra. Gdzie się znajduje? Oczywiście pod samochodem, dlatego podczas pracy warto skorzystać z kanału lub specjalnego podnośnika. Proces wymiany rozpoczynamy od zdemontowania mocowania filtra. Przeważnie wymaga to wyłącznie odkręcenia jednej lub dwóch śrubek – warto więc zaopatrzyć się w śrubokręt krzyżakowy.

Gdy mocowanie zostanie usunięte, należy przejść do odczepienia przewodów paliwowych. Warto posłużyć się miską lub szmatą, gdyż może dojść do niewielkiego wycieku. Ze ściągnięciem przewodów uporamy się najszybciej korzystając ze specjalnych szczypiec. Gdy wszystko zostanie już wykonane, stary filtr paliwa Mondeo Mk4 może zostać usunięty, a na jego miejsce założony nowy. Podłączamy przewody, zakładamy mocowanie i odpalamy silnik. Na początku jego obroty mogą być nieregularne, jednak po chwili wszystko powinno wrócić do normy.

Filtr paliwa Mondeo Mk4 – jaki najlepszy?

Analizując podane powyżej informacje, należy stwierdzić, że najlepiej sprawdzą się produkty oryginalne, najlepiej dedykowane konkretnym pojazdom. Są one bowiem wykonywane w taki sposób, aby spełnić wszystkie niezbędne kryteria. Podobną jakością wyróżniają się również niektóre zamienniki, jednak należy decydować się wyłącznie na produkty sprawdzonych firm. Oczywiście musimy też pamiętać, że regularna wymiana filtra jest konieczna, jeśli zależy nam na kondycji jednostki napędowej.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)