Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/filtr-paliwa-do-toyoty-avensis-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12752/ 2018-12-17 09:58:53.000000

Filtr paliwa do Toyoty Avensis - jak wybrać? Jaki najlepszy?

O sprawnym działaniu silnika decydują nie tylko najważniejsze elementy jego budowy, ale również sprawny filtr paliwa, który chroni jednostkę przed wpływem rozmaitych zanieczyszczeń. Wszystko to sprawia, że musi być on regularnie wymieniany.

Dotyczy to także Toyoty Avensis, która jest bardzo popularnym samochodem osobowym. Oznacza to, że nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem odpowiedniego produktu. W niniejszym tekście wyjaśnimy, na co zwracać uwagę podczas zakupu filtrów, a także, w jaki sposób dokonać ich wymiany.

Filtr paliwa – zadania

Zanim jednak przejdziemy do wskazania, na które modele warto się decydować, wyjaśnijmy pokrótce funkcje, jakie spełnia filtr. Pozwoli nam to również zrozumieć, jak ważna jest jego regularna wymiana.

Najważniejszym zadaniem filtrów jest zatrzymywanie zanieczyszczeń – wymienić należy tu przede wszystkim pył, kurz, drobinki rdzy oraz opiłki metalu. Filtr paliwa do silników dieslowy chroni silnik także przed wodą, która może dostać się do jednostki, przyspieszając tym samym korozję wielu elementów. Jeśli filtr jest zapchany lub nie działa w sposób prawidłowy, wszelkie zabrudzenia są rozprowadzane po silniku. Przekłada się to między innymi na słabszą moc, większe spalanie, a także krótszą żywotność całego układu.

Wszystko to sprawia, że zaniechanie obowiązku wymiany filtra paliwa może skończyć się poważną awarią – koszt jej usunięcia będzie natomiast nieporównywalnie większy niż cena filtra.

Filtr paliwa do Toyoty Avensis – jak często wymieniać?

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto zastanowić się nad tym, przez jaki czas filtr może funkcjonować bez większych problemów. W przypadku Toyoty Avensis, ale również wielu innych samochodów, przyjmuje się, że wymiana powinna zostać przeprowadzona po przejechaniu od 15 do 50 tysięcy kilometrów.

Skąd tak duża różnica? Wynika ona oczywiście z różnej intensywności jazdy – pamiętać należy, że stojąc w korku nie nabijamy kilometrów, jednak filtr cały czas pracuje. Wszystko to sprawia, że warto kierować się informacjami podanymi przez producenta w instrukcji pojazdu, a także obserwować zachowanie silnika. O konieczności wymiany filtra mogą bowiem świadczyć różne objawy.

Mowa tu przede wszystkim o obniżeniu wydajności samochodu, a także zwiększeniu spalania paliwa. Jeśli silnik uruchamia się z trudnością, a jego praca nie jest płynna, to również może oznaczać, że filtr jest zapchany. Jakie jeszcze mogą pojawić się objawy? Przede wszystkim mocny, wyczuwalny zapach oleju oraz wycieki paliwa. Jeśli zauważymy dwa ostatnie objawy, filtr musi zostać wymieniony natychmiast. Dłuższa jazda z niesprawnym mechanizmem filtracyjnym może bowiem skończyć się uszkodzeniem jednostki napędowej.

Filtr paliwa Toyota Avensis - jak wybrać?

W ten sposób możemy w końcu przejść do sprawy najważniejszej, a więc doboru konkretnych produktów. Związane będzie to jednak nie z analizą najważniejszych parametrów technicznych, a z dopasowaniem filtra do posiadanego samochodu, a także wyborem firmy odpowiedzialnej za jego przygotowanie.

Podobnie jak w przypadku innych samochodów, najlepszym wyborem okaże się oczywiście filtr oryginalny, dedykowany konkretnemu modeli pojazdu. Taki produkt jest gwarancją sprawnej filtracji i wytrzymałości mechanicznej. Wszystko to sprawia, że nie musimy zastanawiać się, czy zakupiony przez nas filtr na pewno okaże się na tyle dobry, by dobrze funkcjonował przez wskazany czasy.

Oczywiście takie części będą droższe, jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na jakości, powinniśmy celować w modele oryginalne. Na rynku znaleźć można między innymi  :

  • filtr paliwa Toyota Avensis T25,
  • filtr paliwa Toyota Avensis T27,
  • filtr paliwa Toyota Avensis T22,
  • filtr paliwa Toyota Avensis D4D.

Jeżeli jednak zależy nam na oszczędnościach lub po prostu nie jesteśmy w stanie znaleźć modelu oryginalnego, musimy zdać się na zamienniki. Te natomiast należy podzielić na dwie kategorie – dobrej jakości produkty wykonane przez uznane firmy oraz tanie podróbki, które wyglądają podobnie jak filtry oryginalne, jednak w rzeczywistości ich jakość jest daleka od przyzwoitej. Ustępują one przede wszystkim ilością oraz jakością materiału filtrującego, który przecież jest w tym wszystkim najważniejszy.

Biorąc to wszystko pod uwagę, pójście na łatwiznę okaże się dla nas bardzo niekorzystne. Tanie filtry kuszą ceną, jednak ich użycie może sprawić, że już po 1-2 tysiącach kilometrów będą nadawały się wyłącznie do wymiany, co oczywiście wytworzy kolejne, tym razem niepotrzebne koszty. Jeśli więc chcemy uniknąć podobnych sytuacji, powinniśmy decydować się na modele oryginalne albo wykonane przez firmę ciesząca się sporym uznaniem.

Filtr paliwa do Toyoty Avensis – jak wymienić?

Zakup odpowiedniego filtra to połowa sukcesu. Kolejne zadanie związane będzie z jego zamontowaniem – możemy zlecić to mechanikowi, jednak warto podkreślić, że cała procedura jest bardzo prosta, dlatego powinniśmy sobie z nią poradzić sami. Pozwoli nam to oszczędzić na kosztach robocizny.

Na wstępie warto podkreślić, że wymiana filtra paliwa okaże się wygodniejsza, jeśli skorzystamy z kanału. Jeśli jednak nie mamy do niego dostępu, wystarczy również zwykły podnośnik. Na początku należy oczywiście zlokalizować stary filtr. Przeważnie elementy tego typu są mocowane za sprawą cienkiej, stalowej obudowy, którą odkręcamy przy użyciu śrubokręta. Po jej zdjęciu, musimy zająć się demontażem przewodów paliwowych, z których może pocieknąć, dlatego warto posłużyć się miską lub innym pojemnikiem.

Te dwie czynności wystarczą, by zdjąć stary filtr. Na jego miejsce zakładamy nowy, a następnie zaczepiamy przewody i przykręcamy mocowanie. Pozostaje nam już tylko uruchomić samochód – na samym początku praca silnika może być nieregularna, jednak dość szybko powinna powrócić do normy.

Filtr paliwa do Toyoty Avensis – jaki najlepszy?

Skuteczne oczyszczanie paliwa jest konieczne, by silnik funkcjonował w sposób prawidłowy. Uszkodzenie filtra lub jego zapchanie może doprowadzić do uszkodzenia lub skorodowania niektórych elementów budowy jednostki napędowej, toteż konieczna jest jego regularna wymiana. Jak już wspominaliśmy, warto celować w produkty oryginalne. Jeśli jednak kupujemy zamienniki, powinny być to modele przygotowane przez renomowaną firmę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)