Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-odnowic-felgi-aluminiowe-domowe-sposoby-renowacji-felg/11445/ 2019-04-10 12:27:41.000000

Jak odnowić felgi aluminiowe? Domowe sposoby renowacji felg.

Nawet najlepsze felgi aluminiowe, z czasem, zaczynają nosić wyraźne ślady użytkowania. Jak je odnowić?

Renowacja felg aluminiowych

Czasem już po kilku sezonach można zaobserwować bardzo wyraźne pogorszenie estetyki felg aluminiowych. Proces ich niszczenia się może być szybki, jeśli samochód jest bardzo intensywnie eksploatowany, a felgi są przekładane z opon letnich do zimowych i z powrotem. Nie bez znaczenia dla szybkiego niszczenia się alufelg jest też niedostateczna lub niezbyt staranna pielęgnacja oraz czyszczenie felg. Jednak nawet najbardziej zadbane, regularnie czyszczone i starannie wybrane felgi aluminiowe i tak z czasem będą nosiły ślady użytkowania, rysy, zabrudzenia, a nawet ślady korozji. W takim wypadku można pomyśleć o zakupie nowych felg lub o ich renowacji.

  • Zakup nowych felg – jeśli użytkowane felgi aluminiowe są już bardzo wysłużone, były już odnawiane i ponownie zarysowały się oraz pokryły śladami rdzy, warto rozważyć ich wymianę na nowe, które będą fabrycznie zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Zakup nowych felg to dobry wybór także wtedy, gdy nie mamy czasu lub odpowiednich warunków, narzędzi i umiejętności do wykonania zabiegu renowacji. W przeciwnych przypadkach warto rozważyć opcję odnowienia felg.
  • Renowacja felg aluminiowych – odnawianie felg aluminiowych jest dość pracochłonną czynnością, którą można wykonać we własnym zakresie. Renowacja alufelg polega na ich dokładnym oczyszczeniu, wypolerowaniu oraz ponownym zabezpieczeniu przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami. Dobrze przeprowadzone odnawianie felg aluminiowych pozwoli zachować je w dobrym stanie na kolejne sezony.

Jak odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem?

Zanim podejmie się czynności renowacyjne, warto obejrzeć dokładnie felgi i spojrzeć na wszelkie uszkodzenia krytycznym okiem. Naprawa felg aluminiowych, które są zabrudzone, zarysowane i noszą ślady korozji jest możliwa do wykonania i raczej opłacalna, ale naprawa felg aluminiowych, które są znacznie uszkodzone nie jest już tak prosta, a czasami jest nieopłacalna lub nawet technicznie niemożliwa. Jak zregenerować felgi? Warto zacząć od poniższych czynności:

  • Zdjęcie kół, a najlepiej zdjęcie opon z felg – teoretycznie, przy niewielkich uszkodzeniach, można czyścić i odnawiać felgi, na których są opony, ale nie jest to zbyt wygodne ani szczególnie praktyczne. Najlepiej i najbezpieczniej będzie wyjąć felgi z opon.
  • Dokładne obejrzenie felg i ocena ich stanu – warto przyjrzeć się felgom pod kątem zarysowań, pęknięć, zabrudzeń, korozji oraz wgnieceń. Niektórzy mają wątpliwości, co do tego, czy warto prostować felgi aluminiowe, ale wiele zależy od tego, jak znaczne są to deformacje. Przy lekkich wgłębieniach i delikatnych krzywiznach, można pozostawić felgi w obecnym kształcie, by nie ryzykować ich uszkodzenia podczas prostowania.

Kolejne kroki, jakie należy podjąć, by zregenerować felgi, to:

  • Oczyszczenie felg ze wszelkich zabrudzeń oraz rdzy – to bardzo ważne, by pozbyć się wszelkich zabrudzeń, błota i kurzu, bo dopiero wówczas będzie można w pełni obejrzeć stan felg, ich zarysowania i tym podobne mankamenty. O ile czyszczenie felg z kurzu i brudu nie stanowi dużego problemu, o tyle usuwanie rdzy budzi wiele wątpliwości. Jak wyczyścić felgi aluminiowe z rdzy? Najlepiej przy pomocy preparatu do usuwania rdzy z powierzchni metalowych i aluminiowych. Można kupić preparaty tego typu w sklepach z chemią motoryzacyjną.
  • Polerowanie felg, by usunąć rysy – regeneracja felg polega, w dużej mierze, na polerowaniu felg. Jak wypolerować felgi aluminiowe? Można zastosować szlifierkę z tarczą do polerowania. Od grubszej frakcji należy przechodzić do coraz drobniejszej, by usunąć głębsze rysy, a następnie wypolerować całą powierzchnię felg. Polerowanie felg aluminiowych można również wykonać ręcznie (przy pomocy odpowiedniej pasty), ale jest to dość żmudne zadanie. Jaką pastą polerować felgi aluminiowe? Najlepszym wyborem będzie pasta drobnoziarnista, która ostatecznie wypoleruje felgi i nada im odpowiedni połysk. Alternatywą jest również piaskowanie felg, które można zlecić lub wykonać samodzielnie, jeśli dysponuje się odpowiednim narzędziem.
  • Zabezpieczenie wypolerowanych i oczyszczonych felg za pomocą lakieru – ostatnim etapem renowacji felg jest malowanie felg. Najczęściej stosowane są lakiery bezbarwne, które nie zmieniają wyglądu felg, ale zabezpieczają je przed zarysowaniem oraz korozją. Należy nanieść kilka warstw lakieru, a pomiędzy nakładaniem kolejnych należy zachować odpowiednio długą przerwę, by lakier zdążył całkowicie wyschnąć.

Piaskarka do felg - jak działa?

Renowacja i malowanie felg to dość pracochłonne zadanie, które można sobie ułatwić przy pomocy odpowiednich narzędzi. Jednym z nich jest piaskarka, która umożliwi szybkie oczyszczenie i wypolerowanie felg.

Piaskarki do felg są dostępne w formie kabinowej, jak również syfonowej. Niektórzy majsterkowicze posiadają także piaskarki własnej produkcji. Ideą piaskowania jest docieranie do najdrobniejszych zakamarków i usuwanie zanieczyszczeń oraz osadu. Piasek o odpowiedniej frakcji jest nanoszony na powierzchnię felg pod dużym ciśnieniem, co powoduje, że jego drobinki ścierają powierzchnię felgi, oczyszczając ją.

Ile kosztuje renowacja felg aluminiowych?

Nawet wiedząc, jak zregenerować felgi aluminiowe, wiele osób zastanawia się, czy w ogóle warto się za to zabrać i czy jest to działanie opłacalne. Wiele zależy od tego, o jakich felgach mowa (czy są to najtańsze felgi aluminiowe czy produkt markowy z wyższej półki), jaki jest stopień ich zniszczenia oraz zaniedbania. Im bardziej zniszczone felgi, tym renowacja będzie trudniejsza i mniej opłacalna. Przyjmuje się jednak, że odnowienie felg aluminiowych nie powinno kosztować więcej niż 500 do 600 złotych.

Renowacja felg aluminiowych to spore wyzwanie, ale też sposób na przedłużenie ich trwałości i funkcjonalności. Choć zabieg pochłonie trochę pieniędzy, to warto wziąć pod uwagę tę opcję, jeśli nie chcemy w krótkim czasie wydać jeszcze większej kwoty na nowe felgi aluminiowe.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)