Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-sprawdzic-rok-produkcji-opony/11496/ 2018-09-27 15:12:28.000000

Jak sprawdzić rok produkcji opony?

Data produkcji opony to jeden z kluczowych parametrów. Jak ją zweryfikować? Jakie ma znaczenie?

Jak sprawdzić rok produkcji na oponie?

Każda opona samochodowa, motocyklowa lub ciężarowa powinna posiadać cały szereg oznaczeń, które pozwalają zorientować się, jakie są parametry opony. Jedną z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze opon, jest data produkcji.

Jeśli kupujemy opony w sklepie internetowym, bardzo łatwo dowiemy się, jaki jest rok produkcji na oponie, ponieważ te same informacje powinny znajdować się w opisie produktu. Warto jednak umieć zweryfikować tę informację samodzielnie, gdy już odbierzemy zamówienie. Umiejętność odczytywania daty produkcji opon przyda się także tym osobom, które kupują opony stacjonarnie. By biegle odszyfrować datę produkcji opony, trzeba dobrze orientować się w oznaczeniach, jakie można znaleźć na oponach.

Oznakowanie na oponach

Bez względu na to, gdzie kupuje się opony, warto poznać sposoby odczytywania roku produkcji na oponach. Pomocne w tym zadaniu jest oznakowanie opon DOT.

Warto wiedzieć!

DOT to oznaczenie pochodzące od słów: Department of Transportation (Departament of Transportation). Oznaczenie to powinno znajdować się na każdej oponie, gdyż zawiera kluczowe informacje na jej temat.

Oznakowanie opon DOT zawiera poniższe informacje:

  • Kod fabryki, z której pochodzi opona.
  • Kod rozmiaru opony.
  • Inne oznaczenia producenta.
  • Data produkcji opony.

Warto wiedzieć!

Datę produkcji opony w postaci ciągu cyfr umieszcza się zawsze na końcu oznaczenia opony DOT. Warto o tym pamiętać, gdyż niektóre opony posiadają wyłącznie oznaczenie literowe DOT, kod fabryki oraz datę produkcji (bez innych oznaczeń producenta lub dodatkowych informacji).

Nie wystarczy umieć ulokować zapis daty produkcji na oponie. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak go rozszyfrować, gdyż może on brzmieć następująco: 1917, co nie oznacza, że oponę wyprodukowano w 1917 roku, ale w 19 tygodniu roku 2017.

By rozwiać ewentualne wątpliwości na temat daty produkcji opony, można skorzystać z jednego z wielu kalkulatorów wieku opon, które są dostępne w sieci. Wystarczy wpisać w odpowiednie pole czterocyfrowy ciąg znaków z oznaczenia DOT, by otrzymać informację o dacie produkcji opony.

Warto wiedzieć!

Każda opona posiada zakodowaną datę produkcji wyłącznie w jednym miejscu (po zewnętrznej stronie), choć oznaczenie DOT z pozostałymi informacjami może pojawiać się także po drugiej stronie opony. Warto o tym pamiętać i nie pomylić indywidualnego kodu producenta lub kodu fabryki z datą produkcji opony.

Czy rok produkcji opony ma znaczenie?

Ustalenie, jaki rok produkcji opony odnosi się do wybranego ogumienia, nie jest trudne – wystarczy odpowiednio odszyfrować oznaczenia na oponie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, jak istotną jest to kwestią. Wiele osób zastanawia się, czy rok produkcji opony jest ważny, skoro kupuje się opony nowe, które nie były eksploatowane. Tymczasem wiek opony to jeden z czynników, który wpływa na jej sprawność oraz bezpieczeństwo na drodze. Dlaczego wiek opon ma znaczenie?

  • W sprzedaży można znaleźć zarówno opony z bieżącego rocznika, jak również opony sprzed roku, dwóch lub nawet sprzed około trzech lat od daty produkcji. Za taki stan rzeczy odpowiadają obowiązujące w Polsce normy i przepisy, które zezwalają na magazynowanie oraz sprzedaż opon przez okres do trzech lat od daty produkcji. Opony te, odpowiednio magazynowane i przechowywane, zachowują pełną sprawność i parametry, ale warto wiedzieć, czy kupuje się oponę półroczną czy trzyletnią, gdyż ma to znaczenie dla dalszej eksploatacji.
  • Szacowana żywotność opony wynosi 5 lat od daty produkcji. Nie oznacza to, że nie można użytkować opon jeszcze dłużej (niektóre opony utrzymują parametry nawet do 10 lat od daty produkcji), ale po upływie 5 lat należy dokonywać częstszych przeglądów ogumienia i pomału myśleć o zakupie nowych gum.
  • Upływ czasu nie jest obojętny dla opon. Mieszanka gumowa, z której wykonane są opony, starzeje się i utlenia, a to powoduje pogarszanie się stanu opon oraz ich parametrów. Jest to proces długotrwały i uzależniony od intensywności eksploatacji, jak również od tego, czy opony są czyszczone, konserwowane i odpowiednio przechowywane. Jeśli tak, to starzeją się wolniej. Jeśli nie, to proces parcenia gum zachodzi szybciej.

Biorąc pod uwagę koszt zakupu kompletu opon, zdecydowanie warto kupować opony z bieżącego lub poprzedniego rocznika. Ich żywotność będzie maksymalnie długa, dzięki czemu będzie można użytkować je jeszcze przez kilka sezonów. Warto sprawdzać rocznik opon bez względu na to, czy kupujemy nowe gumy, czy sięgamy po opony z drugiej ręki. Odszyfrowanie daty produkcji opon nie jest trudne i nie zajmuje zbyt wiele czasu, a pomoże dokonać trafionego zakupu.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)