Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jak-zmierzyc-szerokosc-felgi-na-co-zwrocic-uwage/11596/ 2018-10-18 12:56:47.000000

Jak zmierzyć szerokość felgi? Na co zwrócić uwagę?

Szerokość felgi to jeden z parametrów, który pozwoli dobrać felgi do opon. Jak zmierzyć szerokość felg?

Właściwa szerokość felg to jeden z kluczowych czynników, które decydują o idealnym dopasowaniu felg do opon i samochodu. W większości przypadków szerokość felgi jest minimalnie mniejsza niż szerokość opony. Dla doboru felg kluczowa jest zarówno szerokość felg, jak również ET felgi.

Co to jest ET felgi?

ET felgi zwane również offsetem to nic innego, jak parametr oznaczający odsadzenie felgi. Innymi słowy: ET felgi oznacza odległość pomiędzy powierzchnią montażu od geometrycznej osi symetrii felgi i jest wyrażana w milimetrach.

Jak zmierzyć ET felgi? Choć wyjaśnienie, czym jest oznaczenie felg ET brzmi zawile, to w rzeczywistości jest stosunkowo łatwe do zweryfikowania, ponieważ felgi posiadają odpowiednie oznaczenia i wystarczy je odczytać, by poznać wartość kluczowych parametrów.

ET felgi jest istotnym czynnikiem, ponieważ decyduje o tym, jak głęboko znajdzie się koło w nadkolu. Zalecane jest stosowanie felg o parametrach podanych przez producenta, gdyż wówczas koła znajdą się we właściwej pozycji. Koła zbyt wąsko osadzone mogą ocierać się o elementy układu kierowniczego. Koła osadzone zbyt szeroko wystają poza nadkola, co jest niebezpieczne na wertepach oraz wówczas, gdy samochód ma spore obciążenie – istnieje nawet ryzyko uszkodzenia opony przez nadkole i utraty panowania nad samochodem.

ET felgi to tylko jeden z czynników decydujących o tym, czy felga ma odpowiednie wymiary. Równie ważna jest szerokość felg.

Jak sprawdzić szerokość felgi?

Przy zakupie felg należy zwracać uwagę na wiele czynników, a jedną z najważniejszych kwestii jest ich szerokość i dopasowanie do opon. Jak sprawdzić szerokość felg?

  • Felgi posiadają szereg oznaczeń, które sprawiają, że nie trzeba samodzielnie dokonywać pomiaru ich szerokości lub współczynnika ET.
  • Jak sprawdzić rozmiar felgi? Wystarczy odszukać na niej szereg cyfr i nauczyć się go rozszyfrowywać. Przykładowy zapis: 7,5J x 16H2 ET35 oznacza, że felga ma szerokość 7,5 cala, jej średnica wynosi 16 centymetrów, a parametr ET to 35 milimetrów.

Jak zmierzyć felgi aluminiowe i stalowe?

Dobór felg o odpowiednich parametrach jest kluczowy dla komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Producenci samochodów podają zalecane rozmiary felg i to nimi należy się kierować podczas zakupu. Można również skorzystać z jednego z wielu konfiguratorów internetowych, które w błyskawiczny sposób wskażą, jakie felgi pasują do użytkowanego pojazdu. Czasami okazuje się, że decyzję trzeba podjąć samodzielnie, a wówczas przyda się wiedza na temat tego, jak zmierzyć rozmiar felgi, a dokładniej, jak zmierzyć felgi stalowe i jak zmierzyć felgi aluminiowe.

  • Felgi stalowe – nie bez powodu cieszą się dużą popularnością. Są niedrogie, solidne i łatwo je odnowić, gdy zardzewieją lub się porysują. Są dostępne w wielu rozmiarach.

Jak sprawdzić rozmiar felgi stalowej? Wystarczy rzucić okiem na powierzchnię felgi – powinny się na niej znajdować oznaczenia, a wśród nich szerokość, średnica oraz odsadzenie felgi. Przykładowy zapis to: 7,5J x 16H2 ET35. Pierwsza liczba to średnica felgi wyrażona w calach. Druga liczba oznacza średnicę, a ostatnia współczynnik odsadzenia.

  • Felgi aluminiowe – zdecydowanie bardziej eleganckie, ale też droższe od felg stalowych. Świetnie się prezentują, ale kosztują sporo, dlatego przy ich zakupie należy szczególnie uważać. Także są dostępne w wielu rozmiarach.

Jak sprawdzić rozmiar felgi aluminiowej? Podobnie, jak stalowej – wystarczy sprawdzić oznaczenia i wszystko stanie się jasne. Przy czym warto pamiętać, że felgi aluminiowe o tej samej średnicy, co felgi stalowe, bywają szersze więc przy zmianie felg stalowych na aluminiowe należy pamiętać o korekcie odsadzenia kół.

Szerokość i średnica felg, jak również współczynnik ET to parametry o kluczowym znaczeniu dla idealnego dopasowania felg do opon i do samochodu. W większości przypadków dopuszczalne jest zastosowanie felg o różnych rozmiarach (sami producenci dają w tym zakresie pewną swobodę), o tyle przestrzeganie optymalnego lub tylko nieznacznie zmodyfikowanego parametru ET wydaje się kluczowe dla bezpieczeństwa jazdy. Odczytywanie parametrów z felg nie jest trudne, a posiadanie tej umiejętności pozwoli dobrać felgi do samochodu i nie martwić się o to, czy będą odpowiednie.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)