Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jakie-felgi-kupic-aluminiowe-czy-stalowe/11365/ 2018-09-20 14:15:30.000000

Jakie felgi kupić? Aluminiowe czy stalowe?

Felgi aluminiowe są uznawane za ładniejsze, a stalowe można kupić taniej. Które felgi wybrać?

Felgi aluminiowe czy felgi stalowe?

Odpowiednio dobrane felgi to jeden z samochodowych niezbędników. Do rozwiązań stosowanych w większości samochodów należą felgi aluminiowe oraz stalowe. Oba rodzaje felg mają swoich zwolenników oraz mocne strony.

Różnice pomiędzy felgami stalowymi i aluminiowymi nie dotyczą wyłącznie kwestii estetycznych i ceny. Choć felgi stalowe bywają odporniejsze, to i tak mogą zostać uszkodzone, ale za to ich naprawa jest łatwa i niedroga. Felgi aluminiowe zwracają na siebie uwagę, są również odporniejsze na korozję, a ich najpoważniejszym mankamentem jest wysoka cena zakupu. Które wybrać?

  • Felgi stalowe można polecić jako rozwiązanie budżetowe. Jeśli poszukujemy felg do starego samochodu, którego estetyką niespecjalnie się przejmujemy, nie warto dokładać do felg aluminiowych. Felgi stalowe można polecić także osobom, które nie jeżdżą zbyt uważnie i regularnie zdarza im się jeździć po kiepskich i dziurawych nawierzchniach.
  • Felgi aluminiowe to dobry wybór do nowszych, lepiej doinwestowanych samochodów i w przypadku, gdy estetyka jest dla nabywcy priorytetem.

Jak dobrać rozmiar felgi do auta?

Gdy zdecydujemy już, czy chcemy zakupić felgi aluminiowe, czy stalowe, można będzie skupić się na wyborze felg w odpowiednim rozmiarze. Nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ felgi posiadają sporo parametrów, na które trzeba będzie zwrócić uwagę. Właściwe rozmiary felg można ustalić samodzielnie na podstawie kilku parametrów lub skorzystać z jednego z wielu konfiguratorów, jakie można znaleźć w sieci.

Jakie są parametry felg?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na skorzystanie z konfiguratora, czy samodzielnie poszukujemy odpowiedzi na pytanie o to, jakie felgi do auta będą najlepsze, powinniśmy orientować się w tym, jakie są podstawowe parametry felg.

  • Rozmiar – to szerokość felgi podawana w calach oraz średnica felgi (także podawana w calach).
  • Rozstaw oraz liczba śrub montażowych – przykładowo 5x100 (pierwsza liczba to liczba śrub, a druga to średnica okręgu, na jakim znajdują się otwory montażowe).
  • ET felgi – to parametr określający odległość powierzchni montażowej felgi od osi jej symetrii.

Jak dobrać felgi aluminiowe?

Oferta felg aluminiowych jest bardzo szeroka, a w asortymencie wiodących marek można znaleźć rozwiązania certyfikowane i dedykowane do konkretnych samochodów. To duże ułatwienie przy zakupie, gdyż można zasugerować się zaleceniami producentów.

Przy zakupie felg aluminiowych warto zwracać uwagę zarówno na ich parametry techniczne oraz dopasowanie do samochodu i opon, jak również na technologię produkcji. Większość osób wybiera felgi aluminiowe toczone, ale w przypadku droższych samochodów warto rozważyć wybór felg aluminiowych kutych. Felga aluminiowa kuta może być nawet do pięciu razy wytrzymalsza niż felga stalowa. Wybierając felgi aluminiowe, warto od razu zaopatrzyć się w dekielki do felg (zaślepki).

Jak dobrać felgi stalowe?

Wybór felg stalowych także jest ogromny, a przy ich zakupie warto od razu rozejrzeć się za kołpakami. Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę kwestie techniczne (rozmiar, rozstaw i średnica śrub montażowych), ale też cenę oraz renomę producenta.

Felgi stalowe także warto kupować przy uwzględnieniu jakości wykonania i technologii produkcyjnych (ważna jest na przykład liczba warstw lakieru i zabezpieczenia przed korozją).

Jakiej firmy felgi kupić?

Wiele osób uznaje, że jak kupować felgi, to tylko markowe. Faktycznie to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ale nie brak też zwolenników rozwiązań ekstremalnie budżetowych.

W przypadku felg stalowych można jeszcze rozważyć zakup od mniej znanej i popularnej marki, ale należy sprawdzić atesty, parametry oraz certyfikaty takiego produktu. Gdy wybieramy felgi aluminiowe, które są odpowiednio droższe, tym bardziej warto sięgnąć po produkt dobrej firmy. Alufelgi jakiej firmy wybrać? Za wiodących producentów felg aluminiowych można uznać marki:

    oraz wiele innych marek. Przy zakupie warto kierować się renomą producenta i opiniami na temat produktów wybranej marki.

Jakie felgi na zimę?

Wiele osób wybiera na zimę felgi stalowe, jako bardziej odporne na uszkodzenia. Jest to po części dobre rozwiązanie, bo felgi stalowe lepiej znoszą uderzenia, ale są mniej odporne na korozję niż aluminiowe. Przy zakupie felg na zimę warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał ich wykonania, ale również na ich przystosowanie do użytku zimą – powinny być zabezpieczone przed korozją oraz przed szkodliwym wpływem soli, którą bywają posypywane nawierzchnie.

Ładne felgi dodają samochodom elegancji, szyku i klasy. Wiele osób zwraca na to baczną uwagę, a szczególnie wówczas, gdy zakup dotyczy felg do zadbanego, stosunkowo kosztownego samochodu. Felgi aluminiowe 16 lub w jakimkolwiek innym rozmiarze będą wyglądały lepiej niż felgi stalowe 16 (nawet najlepszej marki), bo sam materiał wykonania i jakość wykończenia będą wyższe. Jeśli zależy nam na estetyce, to wybór jest prosty, a gdy priorytetem jest niska cena zakupu, lepiej postawić na sprawdzone i niedrogie felgi stalowe.

Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)