Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/jakie-felgi-na-zime-na-co-zwrocic-uwage/11516/ 2018-10-18 13:06:41.000000

Jakie felgi na zimę? Na co zwrócić uwagę?

Wybór felg na zimę to dylemat wielu kierowców. Po jakie felgi sięgnąć, gdy temperatury spadną?

Jakie felgi na zimę aluminiowe czy stalowe?

Najczęstsze wątpliwości związane z felgami na zimę dotyczą właśnie wyboru pomiędzy felgami stalowymi i aluminiowymi. Wielu kierowców jest zdania, że najlepsze felgi zimowe to felgi stalowe, ale czy aby na pewno jest to najlepszy wybór?

  • Dlaczego felgi stalowe na zimę wydają się tak dobrym rozwiązaniem? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i podyktowana kilkoma czynnikami. Przede wszystkim felgi stalowe są zdecydowanie tańsze od aluminiowych, a zimą znacznie łatwiej o poślizg i przypadkowe spotkanie z krawężnikiem. Zimą mamy do czynienia ze śniegiem, błotem oraz solą drogową, a wszystkie te kwestie sprawiają, że używanie drogich i eleganckich felg aluminiowych wydaje się niewłaściwe.
  • Czy felgi stalowe na zimę to dobre rozwiązanie? Opony zimowe z felgami stalowymi to standard w wielu samochodach oraz rozwiązanie cieszące się ogromną popularnością. Choć felgi stalowe są tańsze, a w razie uszkodzenia łatwo można je naprawić, to są również bardziej podatne na korozję.
  • Czy felgi aluminiowe warto używać zimą? Opony zimowe z felgami aluminiowymi są zdecydowanie rzadziej wybierane ze względu na to, że felgi tego typu są droższe, a w razie solidniejszego uszkodzenia trudno je naprawić, a nawet może być to niemożliwe. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że wbrew powszechnym opiniom to właśnie felgi aluminiowe są znacznie lepiej zabezpieczone przed korozją niż felgi stalowe.

Oba rodzaje felg na zimę mają swoje zalety oraz wady. By podjąć decyzję, jaka felga na zimę, warto porównać oba rozwiązania.

Jakie felgi na zimę mniejsze czy większe?

Wybór optymalnych felg na zimę nie ogranicza się wyłącznie do wyboru pomiędzy felgami aluminiowymi i stalowymi. W grę wchodzi również wybór pomiędzy różnymi rozmiarami felg. Wątpliwość ta jest powiązana z powszechną praktyką stosowania na zimę kół w innym rozmiarze niż na lato – najczęściej węższych.

Zdania, co do zasadności takiego postępowania, są podzielone. Według niektórych producentów opon to właśnie opony węższe powinny być stosowane zimą, a według innych to opony o szerszym bieżniku będą charakteryzowały się lepszą przyczepnością na śniegu. Jednak warto pamiętać o tym, że zimą (szczególnie w miastach) śnieg nie jest oczywistą codziennością na drodze, a zbyt szerokie koła zupełnie nie sprawdzają się na błocie pośniegowym oraz bardzo mokrej nawierzchni. Najpowszechniejszym i najczęściej rekomendowanym wyborem są więc felgi stalowe lub alufelgi z oponami zimowymi, które są węższe od kół letnich, ale mieszczą się w parametrach zalecanych przez producenta samochodu.

Czy wymieniać felgi na zimę?

Przy okazji zastanawiania się nad tym, jakie felgi są najlepsze na zimę, warto zastanowić się też nad tym, czy warto zmieniać felgi na zimę, czy może lepiej jeździć cały rok na jednych felgach.

  • Wymiana felg na zimę ma wiele zalet. Kluczowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość posiadania dwóch niezależnych kompletów kół, które łatwo przełożyć. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na alusy na zimę i inne felgi aluminiowe na lato, czy też postawimy na budżetowe felgi stalowe, posiadanie dwóch kompletów kół to bardzo wygodna opcja. Ich przekładanie będzie o wiele szybsze, a nawet będzie można wykonać je samodzielnie, a wulkanizację odwiedzić tylko w celu wyważenia kół.
  • Stosowanie jednych felg przez cały rok także ma swoich zwolenników, a szczególnie wówczas, gdy trzeba liczyć się z kosztami. Jeśli tylko felgi aluminiowe zimowe lub felgi stalowe pasują również do opon letnich, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przekładać wyłącznie opony i korzystać przez cały rok z jednego rodzaju felg – oszczędzimy na zakupie felg, ale za to wymiana opon będzie nieco droższa niż wymiana kompletnych kół.

Jaki rozmiar felgi na zimę?

Rozmiar felg zimowych uzależniony jest od wybranego rozmiaru opon. W zależności od tego, który przedmiot kupujemy jako pierwszy, należy zadbać o pełną zgodność pomiędzy tymi elementami kół. Warto zwrócić uwagę na szerokość kół, a w szczególności wówczas, gdy latem korzysta się z szerszych opon niż fabryczne. Zimą lepiej przerzucić się na węższe opony, ale nie węższe niż sugeruje producent.

Dobierając felgi na zimę należy zwrócić uwagę na jej montaż, a więc na rozstaw śrub, średnicę otworu centralnego oraz na ET felgi.

Przed sezonem zimowym warto zastanowić się zarówno nad tym, jakie felgi aluminiowe na zimę lub stalowe, ale również nad tym, jak zabezpieczyć felgi na zimę. Jeśli chodzi o felgi zakładane na zimę, to warto je na początku sezonu porządnie oczyścić i zakonserwować. Felgi zdejmowane na zimę wraz z oponami letnimi także należy umyć, wyczyścić, zakonserwować dedykowanym preparatem oraz przechowywać zgodnie z zaleceniami do kolejnego sezonu.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)