Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/opony-bieznikowane-czy-warto-co-nalezy-wiedziec/11514/ 2018-10-18 13:37:56.000000

Opony bieżnikowane - czy warto? Co należy wiedzieć?

Bieżnikowanie cieszy się umiarkowaną popularnością. Czy warto kupić opony odnawiane?

Czy warto kupić opony bieżnikowane?

Opony bieżnikowane cieszą się przeciętnym zainteresowaniem. Na ich zakup decydują się głównie posiadacze samochodów ciężarowych. Opony do ciężarowych samochodów są produkowane z myślą o bieżnikowaniu i to nawet kilkukrotnym, dlatego bieżnikowanie w odniesieniu do opon do samochodów ciężarowych jest zdecydowanie częściej praktykowane niż w przypadku samochodów osobowych.

Opony bieżnikowane są jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę. Opony tego typu można polecić:

 • Do samochodów ciężarowych – to właśnie w samochodach ciężarowych można spotkać najwięcej opon bieżnikowanych. Niektóre marki produkujące opony zajmują się również ich odnawianiem i ponowną dystrybucją, co tylko świadczy o tym, iż bieżnikowanie jest procesem profesjonalnym, a opony tego typu dobrze sprawują się na drodze.
 • Dla osób szukających oszczędności przy wymianie opon – komplet nowych opon to duży wydatek. Opony bieżnikowane są o około 30% tańsze niż opony nowe, a mogą mieć bardzo zbliżone parametry.

Zanim zdecydujemy się na zakup opon bieżnikowanych, warto przyjrzeć się bliżej technologii i specyfice bieżnikowania opon.

 • Bieżnikowanie to proces odnawiania opon, który przywraca im utracone parametry bieżnika.
 • Podczas bieżnikowania na oponę nakładany jest nowy bieżnik.
 • Istnieją dwa rodzaje bieżnikowania:

- bieżnikowanie na gorąco – na oponę, a konkretniej na karkas opony, nakładana jest nowa mieszanka gumowa. Wulkanizacja odbywa się w prasie na gorąco i pod wysokim ciśnieniem.

- bieżnikowanie na zimno – bieżnik jest wstępnie wulkanizowany i dopiero później naklejany na oponę.

Bieżnikowane mogą być zarówno opony letnie, jak i zimowe, ale warunkiem jest to, by głębokość bieżnika zużytych opon wciąż wynosiła około 2-3 mm, co pozwoli na jego odtworzenie.

Jakie opony bieżnikowane na lato?

Bieżnikowanie można z powodzeniem wykonać na oponach letnich, o ile są wciąż w dobrym stanie technicznym oraz posiadają fabryczny bieżnik na poziomie 2-3 mm. Opony bieżnikowane na lato należy wybierać podobnie, jak nowe opony letnie – zwracając uwagę na ich optymalny rozmiar i pozostałe parametry. Przy zakupie opon bieżnikowanych na lato trzeba mieć na względzie kilka dodatkowych kwestii:

 • Bieżnikowane opony letnie warto kupować od sprawdzonych producentów. Kiepskie firmy oferują opony bieżnikowane, które nawet nie są obejmowane gwarancją lub jest ona bardzo krótka. Solidne marki oferują kilkumiesięczną, roczną lub nawet dwuletnią gwarancję na oferowane opony bieżnikowane.
 • Opony bieżnikowane na lato powinny być przetestowane i posiadać odpowiednie atesty.
 • Nowy bieżnik w oponach na lato powinien mieć wysokie parametry. Warto zwrócić uwagę na jego głębokość oraz kształt.

By podjąć decyzję, co do tego, jakie opony bieżnikowane kupić na lato, warto zorientować się, jaką renomą cieszą się konkretne opony oraz konkretna firma, która zajmuje się bieżnikowaniem. W tym wypadku oceny i recenzje, a także informacje pozyskiwane od innych kierowców są bardzo przydatne.

Jakie opony bieżnikowane na zimę?

Niektórzy kierowcy są zdania, że opony bieżnikowane sprawdzają się właśnie zimą. Tłumaczą to tym, że nadlany bieżnik jest na ogół bardziej miękki niż fabryczny, a miękkie opony doskonale sprawują się zimą. Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej opony i konkretnej firmy zajmującej się bieżnikowaniem, ale faktem jest, że wiele osób wybiera opony bieżnikowane właśnie na zimę, a na lato kupuje nowe.

By kupić dobre opony bieżnikowane na zimę, należy kierować się tymi samymi kryteriami, co przy zakupie klasycznych opon oraz opon bieżnikowanych na lato, a dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy opony są dedykowane do zastosowania zimą i czy posiadają odpowiednio ukształtowany bieżnik – jego głębokość także jest istotna.

Jak rozpoznać opony bieżnikowane?

Warto kupować opony ze sprawdzonych źródeł, by mieć pewność, że płaci się za produkt określonej jakości. Jeśli kupujemy opony nowe, wybierajmy je w renomowanych sklepach internetowych lub stacjonarnie – to gwarancja, że sprzedawany towar nie jest podrabiany, a fakt bieżnikowania opon nie powinien być zatajany. By mieć pewność, czy ma się do czynienia z oponą nową czy z bieżnikowaną, warto zwrócić uwagę na to, jak oznaczone są opony bieżnikowane:

Oznaczenia na oponie – opony bieżnikowane miewają oznaczenie firmy, która zajmuje się tym procesem, jak również mogą posiadać oznaczenie „retread”.

Opony bieżnikowane często nie odbiegają pod względem jakości i parametrów od nowych opon, ale to nie oznacza, że warto kupować kota w worku. By uniknąć oszustów, którzy oferują opony bieżnikowane jako nowe opony, warto kupować opony w sprawdzonych i renomowanych firmach.

Wady i zalety opon bieżnikowanych

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, jakie dobre opony bieżnikowane wybrać i czy w ogóle warto kupować opony po renowacji. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ opona oponie nie równa. Jeśli mamy do czynienia z oponami wysokiej klasy, które zostały poddane bieżnikowaniu przez profesjonalny zakład, możemy liczyć na bardzo dobre parametry, ale bieżnikowane opony chińskie lepiej omijać ze względu na wątpliwą jakość.

Zanim podejmie się decyzję o zakupie opon bieżnikowanych lub nowych, warto poznać zalety opon bieżnikowanych oraz wady opon bieżnikowanych i wyrobić sobie indywidualną opinię na ich temat.

Zalety i wady opon bieżnikowanych

Zalety

 • Niska cena w porównaniu z zakupem nowych opon.
 • Ekologia – proces bieżnikowania jest bardziej przyjazny dla środowiska niż produkcja nowych opon i utylizacja starych opon.
 • Porządny bieżnik – wiele opon bieżnikowanych posiada głębszy bieżnik niż nowe opony.

Wady

 • Drobne ryzyko związane z ich jakością (szczególnie, gdy kupuje się je w niesprawdzonych firmach).
 • Opony tego typu bywają głośniejsze i bardziej miękkie, przez co mogą się szybciej ścierać.

To tylko kilka zalet oraz wad opon bieżnikowanych, które mogą mieć wpływ na decyzję o ich zakupie. Przed wyborem warto zastanowić się, jaka opona bieżnikowana sprawdzi się w tym konkretnym samochodzie i poszukać opon w renomowanym sklepie lub bezpośrednio u producenta.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)