Udostępnij
Skomentuj
https://www.motoria.pl/wiadomosc/opony-caloroczne-czy-warto/11446/ 2018-09-25 14:45:56.000000

Opony całoroczne – czy warto?

Opony wielosezonowe nie cieszą się w branży najlepszą sławą. Czy warto po nie sięgnąć?

Opony wielosezonowe - czy warto?

Wielu przeciwników opon całorocznych podkreśla ich gorsze przystosowanie do skrajnych warunków atmosferycznych oraz powołuje się na popularne stwierdzenie, według którego, jeśli coś nadaje się do wszystkiego, to musi być do niczego. Praktyka pokazuje jednak, że opony całoroczne nie są wcale tak kiepskim wyborem, jak mogłoby się wydawać. Wszystko jest kwestią zasobności portfela, priorytetów oraz oczekiwań.

Warto wiedzieć!

Niemal do końca lat dziewięćdziesiątych jeżdżono na oponach uniwersalnych. Dopiero postęp motoryzacji, więcej samochodów na drogach, wyższe prędkości jazdy oraz kwestie marketingowe zadecydowały o tym, że producenci opon zaczęli oferować opony letnie i opony zimowe jako dwa odrębne produkty, a opony uniwersalne stały się tanim rozwiązaniem, które pomału traciło na popularności.

Dziś sytuacja wygląda jednak inaczej i dobre opony całoroczne można znaleźć w ofercie wielu wiodących marek. W sprzedaży są obecne również opony bieżnikowane całoroczne (odnawiane). Choć wiadomo, że opona uniwersalna w porównaniu z letnią oraz w porównaniu z zimową wypadnie w wielu testach nieco słabiej (choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki), to i tak może to być zakup godny uwagi. Kiedy kupić opony całoroczne? Dla kogo to będzie dobry wybór?

 • Dla posiadaczy starszych samochodów, w które nie opłaca się zbyt wiele inwestować – cena dwóch kompletów opon, a także konieczność ich przekładania to spore koszty. Można je zredukować wybierając opony uniwersalne.
 • Dla kierowców sporadycznych – jeśli samochód służy kierowcy wyłącznie na krótszych trasach i nie jest ekstremalnie eksploatowany, to wybór opon całorocznych może być dobrym rozwiązaniem.
 • Dla osób, które w skrajnych warunkach pogodowych mogą zrezygnować z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej – choć opony całoroczne dobrej klasy powinny sprawdzać się zarówno podczas deszczu, upału, jak również w trakcie opadów śniegu, to warto zastanowić się, czy przy skrajnych warunkach atmosferycznych rezygnacja z jazdy samochodem byłaby możliwa. Takie rozwiązanie nie powinno być kłopotem dla mieszkańców dużych miast, w których komunikacja miejska działa nienagannie. Jazda samochodem po oblodzonych drogach, podczas opadów marznącego deszczu ze śniegiem jest niebezpieczna nie tylko przy oponach całorocznych, ale także przy oponach zimowych.

Wiele osób zastanawia się, czy opony całoroczne mają sens. Tymczasem nawet co dziesiąty kierowca w Europie korzysta właśnie z opon całorocznych. Dobrze wybrane opony uniwersalne mogą zaskoczyć parametrami i jakością wykonania, dlatego należy dobrać je starannie i sięgnąć po opony znanej i cenionej marki, które dobrze wypadają w testach.

Jak rozpoznać czy opony są całoroczne?

Przy zakupie opon w sklepie online, wystarczy spojrzeć na opis produktu, by wiedzieć, czy ma się do czynienia z oponą letnią, zimową czy całoroczną. Przy zakupie stacjonarnym, z drugiej ręki lub wówczas, gdy mamy wątpliwości, jakie opony przysłano w zamówieniu, warto nauczyć się samodzielnie odróżniać opony letnie, zimowe oraz wielosezonowe.

 • Opony zimowe oznacza się symbolem góry, nad którą znajduje się śnieżynka.
 • Oznaczenie 3PMSF także sugeruje, że mamy do czynienia z oponą zimową.
 • Oznaczenie M+S oznacza, że opona, która nadaje się do jazdy w zmiennych warunkach.
 • Oznaczenia: 4 all season, 4Seasons, all season nie pozostawiają wątpliwości, że to opona całoroczna.

Jeśli chodzi o opony całoroczne, to nawet ich nazwy zawierają sformułowania (na przykład Quatrac, Quadraxer, 4Seasons), które nie pozostawiają wątpliwości, że to opony wielosezonowe.

Opony całoroczne czy letnie?

Decyzję o zakupie opon całorocznych warto poprzedzić ich porównaniem z oponami sezonowymi.

 • Opony letnie są przystosowane do jazdy latem – podczas upałów i wysokich temperatur, na suchej oraz mokrej nawierzchni. Ich bieżnik jest specyficzny i zaprojektowany tak, by dobrze odprowadzać wodę.
 • Opony całoroczne mogą konkurować z oponami letnimi pod wieloma względami. Również są dedykowane do jazdy po suchej oraz mokrej nawierzchni i dobrze radzą sobie przy wysokich temperaturach. Warto sprawdzić, jak wypadają w testach i jeśli nie osiągają znacznie słabszych wyników niż opony letnie, to warto rozważyć ich zakup.

Opony całoroczne czy zimowe?

To szczególnie trudny wybór, gdyż zimowe warunki drogowe bywają ekstremalne. Oba rodzaje opon mogą okazać się dobrym wyborem.

 • Opony zimowe będą dobrym wyborem dla osób, które dużo jeżdżą i poruszają się na dłuższych trasach, a nie tylko po mieście. To dobry wybór dla tych, którzy preferują jazdę dynamiczną, stawiają na najwyższą jakość opon oraz na maksymalny komfort jazdy.
 • Opony całoroczne będą dobrym wyborem dla osób, które jeżdżą na krótkich trasach i głównie po mieście, gdzie są z założenia lepsze warunki drogowe. To dobry wybór dla tych, którzy posiadają ograniczony budżet lub jeżdżą starszym samochodem, w który nie chcą inwestować.

Czy opony całoroczne są bezpieczne?

Kwestia bezpieczeństwa jest zrozumiałym priorytetem podczas zakupu opon. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że opony całoroczne dobrej marki nie powodują, że przez cały rok trzeba będzie niepokoić się o własne bezpieczeństwo. Dobrze wybrane opony całoroczne będą bezpieczne, jeśli będziemy jeździć bezpiecznie. Dla osób, które preferują bardzo dynamiczną i szybką jazdę, najlepszym wyborem będą opony sezonowe.

Opony całoroczne, jak również opony letnie i zimowe, są poddawane testom. To produkt, który przechodzi teksty jakości, są mu przyznawane certyfikaty i określone oznaczenia. Jeśli sięgniemy po oponę całoroczną, która bardzo dobrze wypada w testach i pochodzi od dobrego producenta, to możemy być pewni, że wybrany produkt będzie bezpieczny i solidnie wykonany. By wybrać dobre i tanie opony całoroczne, warto kierować się nie tylko ich ceną, ale również renomą wśród użytkowników. W tym celu warto odwiedzić ranking opon całorocznych, przejrzeć oceny poszczególnych opon wielosezonowych i wybrać najlepsze z nich.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)